Найстаріша організація російської діаспори в СНД відзначила 10-річчя
Парадоксом є те, що саме в «націоналістичному» Львові діє найстаріша на пострадянському терені російська культурна організація — Товариство російської культури імені О. Пушкіна. Зараз вона об’єднує близько півтори тисячі росіян і є своєрідним «дахом» для десятка російських об’єднань «за інтересами», таких як асоціації літераторів, журналістів, художників, молодіжні організації.
За словами заступника голови товариства Валерія Провозіна, основним завданням є збереження культурної ідентичності львівських росіян. Водночас товариство не дає можливості втягнути себе в політику. А такі спроби були 1993 року, коли до керівництва прийшов відставний генерал та член КПУ Анатолій Строгов. Напередодні стався досить серйозний інцидент — активісти УНСО розігнали Установчі збори нащадків російських козаків. І хоча в товаристві вважали, що генерал запасу зможе захистити їх від нападок, однак на практиці методи його роботи призвели до відходу інтелігенції від товариства. Тож знайшовся Строгову наступник — професор мистецтвознавства Валерій Провозін, а на зміну останньому прийшов директор однієї з шкіл Володимир Кравченко.
Особливістю російської діаспори Львова є те, що близько 70% — це корінні львів’яни. Решта — переважно їхні дідусі та бабусі, які приїхали до Львова у 1945–1950 роках. Більшість львівських росіян уже давно втратили родинні стосунки з історичною батьківщиною. Саме ця обставина, а також складний економічний стан Росії є суттєвими чинниками стримування їх міграції. Якщо, за даними перепису, 1989 року у Львові мешкало 128 тисяч, то 1993 року — 120 тисяч. Кілька років тому серйозною проблемою було скорочення кількості російських шкіл: з 24 залишилось 5, плюс 8–10 змішаних. Те, що цей процес зупинився, в товаристві трактують як успіх. За словами Валерія Провозіна, важливим напрямком роботи є донесення до громадськості інформації про росіян, адже певні сили вважають їх «п’ятою колоною». Втім, русофобія у Львові, якщо й проявляється, то переважно на побутовому рівні, і проявляється у значно м’якших формах, ніж українофобія на Сході та в Криму.
№183 25.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»