Перейти до основного вмісту

Не бійтесь, екзіт-пол!

Через «хвилину» після виборів соціологи обіцяють повідомити їхні результати
28 березня, 00:00

Перше уявлення про результати виборів і про склад майбутнього парламенту журналісти й ті громадяни, які мають доступ до Інтернету, зможуть отримати відразу ж після закінчення голосування — о 20.01 31 березня. Таку можливість нададуть провідні в Україні соціологічні компанії, які після довгих пошуків фінансування все-таки проведуть екзіт-пол (exit poll) — опитування виборців на виході з виборчих дільниць. Про це вчора повідомили керівники трьох соціологічних компаній — Київського міжнародного інституту соціології, фірми СОЦИС та Центру «Громадський моніторинг», зусиллями яких і проводитиметься дослідження. Як повідомив директор КМІС Володимир Паніотто, всього передбачається опитати 18 тисяч респондентів на 850 виборчих дільницях. При такій кількості опитаних похибка вибірки становитиме менше ніж 1%, тому соціологи розраховують отримати максимально наближені до офіційних результатів виборів дані. Опитування передбачається розпочати у неділю вранці відразу ж після початку голосування і закінчити о 18.00, щоб до 20.00 встигнути обробити отриману інформацію. Одночасно з журналістами на прес-конференції про результати екзіт-полу зможуть дізнатися відвідувачі сайтів www.exitpoll.org.ua, www.monitor. org.ua, www.dif.org.ua, www.polit. org.ua, www.intellect.org.ua. Дані опитування також використають у телепрограмах, які присвячено виборам.

Також соціологи, враховуючи досвід колишніх аналогічних досліджень (а їх в Україні було вже чотири), звернулися до журналістів з проханням пояснити своїм читачам, слухачам і глядачам, що екзіт-пол — дослідження анонімне і участь у ньому не матиме для конкретної людини жодних наслідків. Директор служби СОЦИС Микола Чурилов передбачив (і з його думкою погодилися всі присутні колеги), що проведення дослідження на виході з дільниць буде «клопітним», оскільки у ході минулих президентських і парламентських виборів під час екзіт-полу практично на всіх дільницях були випадки, коли міліція або члени виборчкому, не розуміючи (чи, навпаки, розуміючи), чого насправді хочуть люди з опитувальниками, виганяли інтерв’юерів. Тому М. Чурилов ще раз нагадав, що проведення екзіт-полу не порушує нічиїх прав: респондентами виключно добровільно стають люди, які вже здійснили свій громадянський обов’язок із формування нового парламенту, а також місцевих рад. Соціологи також попередили, що опитування не буде представницьким з погляду ні виборчих, ні окружних дільниць, тому члени комісій не повинні боятися, що таким чином хтось перевіряє їхню роботу.

Фінансувати проведення екзіт-полу будуть посольства Швеції, Великої Британії, Італії, тривають переговори щодо надання коштів із посольством Сполучених Штатів. Керівник проекту Exit poll, науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна повідомила, що гроші на проведення дослідження пропонували також політичні партії, але соціологи від них відмовилися — щоб уникнути звинувачень у заангажованості.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати