Не охололи...
Учора парламентський пейзаж був прикрашений передвиборною символікою. До 19-го включно знову дозволено передвиборну агітацію. Під час дискусії, що відбулася в парламенті першого сесійного дня після виборів, представники різних політичних сил дали свої оцінки виборчій кампанії. Думки, як і слід було очікувати, були різними. Український політикум, хоча і з різною мірою ентузіазму й обурення, все ж приймає сказане 31 жовтня народом і зафіксоване Центрвиборчкомом. Всі, схоже, змирилися з тим, що кандидат від влади Віктор Янукович і лідер опозиції Віктор Ющенко набрали приблизно рівну кількість голосів, вийшовши до другого туру.
До сесійної зали навіть повернулася низка фракцій більшості, які кілька тижнів тому відмовилися брати участь у засіданнях. Починаючи з середини дня понеділка в «політефірі» країни зростала напруженість у зв’язку з відсутністю остаточних даних підрахунку голосів ЦВК, — цифри завмерли на позначці 94,24% оброблених протоколів і розривом між фаворитами гонки в 0,97%. Відповіді на повисле питання — хто переміг у першому турі — депутати чекали від голови ЦВК Сергія Ківалова, виступ якого очікувався як головна подія вчорашнього парламентського дня. Однак С. Ківалов у парламенті не з’явився, замість нього виступив заступник голови ЦВК Ярослав Давидович. Він пояснив затримку з оприлюдненням остаточних підсумків спадом у надходженні інформації з тервиборчкомів. Водночас Давидович пообіцяв найближчим часом оприлюднити точніші результати виборів. Команда кандидата Віктора Ющенка звинуватила ЦВК в навмисному зволіканні з оголошенням результатів виборів, депутати з команди Януковича, у свою чергу, закликали колег «не тиснути на ЦВК».
З боку опозиції були зроблені досить гучні політичні заяви — віце-спікером, начштабу Ющенка Олександром Зінченком, а також лідером БЮТ Юлією Тимошенко. Зінченко вже вкотре повідомив про перемогу Віктора Ющенка в першому турі. «Ющенко — переможець першого туру виборів, навіть якщо «рахувати» голоси так, як це робила ЦВК». На думку віце-спікера, Центральна виборча комісія не оголошує офіційні результати виборів тому, що не зважується визнати Віктора Ющенка переможцем. Юлія Тимошенко пішла навіть далі, взявшись стверджувати, що Ющенка обрали президентом за підсумками першого туру. Про це, за її словами, свідчать результати паралельного підрахунку голосів, проведеного штабом Ющенка, де кандидат «отримав 50,34% в першому турі». У зв’язку з істотним розходженням їхніх даних з офіційними результатами прибічники Ющенка оголошують «загальнонаціональну громадську мобілізацію». Щоправда, в чому полягатиме ця мобілізація, Тимошенко не уточнила.
Член депутатської групи «Союз» Віктор Кирилов закликав «нашоукраїнців» не намагатися переглянути результати всенародного волевиявлення, а прийняти їх такими, якими вони є. «Перший тур показав, що і у вашого кандидата є свої прибічники, і у нашого є свої», — зазначив він, звертаючись до депутатів із команди Віктора Ющенка.
Вельми емоційними були виступи представників КПУ і СПУ. Це зрозуміло — їхні лідери, як то кажуть, «з тріском» програли кампанію, здобувши підтримку на порядок менше очікуваної...
Про своє невизнання оголошених результатів виборів заявили й соціалісти. Щоправда, до акцій громадянської непокори вони не закликали. А одразу позначили «ціну питання» — здійснення політреформи між першим і другим туром. Розуміючи важливість своєї позиції для кожного з кандидатів, послідовники Мороза, схоже, вирішили вичавити максимум користі з ситуації. Водночас і кандидат Ющенко, і кандидат Янукович вже запросили до співпраці і Симоненка, і Мороза. Щоправда, один із найближчих соратників Ющенка висловив сумнів у можливості домовитися з комуністами. «Комуністи продовжуватимуть вести ту гру, яку вони ведуть сьогодні: боротьба проти Ющенка під виглядом боротьби з антинародним режимом Януковича», — сказав Юрій Костенко.
Ніби підбиваючи підсумки дискусії, спікер Верховної Ради Володимир Литвин закликав політиків до діалогу, який би дозволив об’єднати Україну в ході президентських виборів 2004 року. «Головне — створити такі умови, щоб кожна людина була впевнена, що її голос і результат буде враховано, щоб була переконаність кожного члена виборчої комісії, що він діє згідно із законом, згідно з совістю», — заявив Литвин. Звертаючись до народних депутатів, спікер наголосив, що протягом цих трьох тижнів необхідно «відкласти емоції та зробити все, щоб усунути ті недоліки, які виявилися під час першого туру виборів». «Другий тур, очевидно, треба організувати і провести так, щоб Україна була єдина не лише в територіальному вимірі, а й за настроями, за спрямуваннями», — сказав спікер.