Перейти до основного вмісту

Не провал. Але й не успіх

20 грудня, 00:00
КИЇВ. 2011 РІК. ДОВГООЧІКУВАНЕ 19 ГРУДНЯ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Досить своєрідним компромісом завершився вчора в Києві ювілейний XV Саміт Україна — ЄС. До останнього моменту залишалось під питанням фіксація перспективи членства України в Євросоюзі. За підсумками переговорів в декларації саміту українській стороні вдалося зафіксувати європейську перспективу в такій формі: «Лідери визнали, що Україна як європейська країна з європейською ідентичністю поділяє спільну історію та спільні цінності з країнами ЄС», — ідеться в спільній заяві саміту Україна — ЄС.

Крім цього, за словами високопоставленого українського дипломата, «в тексті угоди буде закріплено європейське право України, або іншими словами — право на вступ до ЄС».

Більше того, європейська сторона зазначила, що фактично всі суперечливі питання щодо угоди вирішено. Зокрема, голова Європейської Ради Герман ван Ромпей відзначив, що фіналізація угоди є результатом чотирирічної праці обох сторін і є «гігантським кроком» у напрямку до ЄС.

Але, разом із тим, лідери ЄС неодноразово наголошували на тому, що останнім часом з’явилися сильні застереження щодо стану та подальшого розвитку української демократії. Так, Ромпей у відповідь журналістам дав чітко зрозуміти, що підписання та ратифікація угоди залежатиме від дотримання Україною європейських принципів та стандартів. Президент України Віктор Янукович зі свого боку зауважив: «Ми також обговорили і деякі чутливі питання двостороннього діалогу. Хочу підтвердити, що заяви та коментарі представників ЄС з цього приводу не залишаються поза нашою увагою».

Європа також підтвердила свій намір взяти участь у фінансуванні модернізації української газотранспортної системи (ГТС), заявили єврочиновники.

Оцінити результат газових домовленостей з європейською строною в рамках саміту «День» попросив главу Адміністрації Президента України Сергія Льовочкіна.

Фінансування ГТС, за його словами, — це «велика проблема». Адже досі з європейської строни не виконані вже озвучені домовленості в цьому питанні. «Але ми сподіваємося, що їх буде виконано», — сказав він. Він також нагадав, що, за попередніми оцінками європейців, модернізація «труби» коштуватиме 5,7 мільярда доларів. За словами Львочкіна, з оновленням ГТС не треба відкладати, бо її економічна привабливість зменшується пропорційно введенню обхідних газопроводів довкола України (Північний та Південний потоки) та будівництва підземних газових сховщ у Сербії.

Глава же держави Віктор Янукович під час підсумкової прес-конференції заявив, що Україна вкотре пропонує Росії та ЄС на створити консорціум з модернізації української ГТС. Як уточнив «Дню» в кулуарах після саміту перший віце-прем’єр-міністр-міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв, пропозиція України полягає у створенні тристороннього консорціуму (Україна, Роосія, ЄС. — Авт.), де кожному з учасників дістанеться по 33%, 33% і 33%, а 1% — Україні. За словами Клюєва, завершення переговорів з цього приводу очікується найближчим часом. На запитання «Дня», чи встигнемо зробити це до кінця 2011 року, Клюєв відповів: «Можливо».

КОМЕНТАРI

«НЕ МОЖНА КАРАТИ СУСПІЛЬСТВО ЗА ЗЛОВЖИВАННЯ ВЛАДИ»

Павел ЗАЛЕВСЬКІ, депутат Європарламенту, керівник групи ЛІНК Європейський парламент — Україна, віце-голова Комісії з міжнародної торгівлі:

— Добре, що, попри суперечки, пов’язані із засудженням Юлії Тимошенко, саміт відбувається.

Незважаючи на попередні плани, Угоду про асоціацію не буде сьогодні парафовано, але переговори щодо її змісту на практиці були завершені.

Поступово перемагає така логіка: якщо Угода повинна бути інструментом модернізації держави для громадянського суспільства, то не можна карати суспільство за зловживання української влади. Тому я очікую, що Угоду незабаром буде парафовано. Цей акт матиме, однак, технічний характер, а не політичний. Саме це є причиною того, чому відмовились від ефектного медійного супроводу парафування, який створив би саміт.

Костянтин ГРИЩЕНКО, міністр закордонних справ України:

— Сьогодні ухвалено спільну заяву, яка в цілому має дуже позитивний зміст. Підбито підсумки дуже серйозної тривалої роботи з узгодження тексту угоди про асоціацію включно із всеосяжною і поглибленою зоною вільної торгівлі. Звичайно, це дуже серйозний результат, якого вже давно очікували як у нас, так і в ЄС. Це важливий успіх, якого ми спільно досягли в результаті цієї напруженої роботи, яка вимагала узгодженості дій і в самій Україні між різними гілками влади, різними державними інституціями, і в Європейській комісії, а також в їхній роботі зі столицями. Це є важливим етапом у наших відносинах. Гадаю, президенти також мали можливість обговорити різні аспекти нашої двосторонньої співпраці, ситуацію в Європі та інші питання, що становлять взаємний інтерес.

ЦИТАТИ «Дня»

Арсеній ЯЦЕНЮК, лідер «Фронту Змін»

«Вони (українські політики. — Ред.) нічого не мають спільного з Європою. Корупція, яку очолила сьогоднішня влада, бажання перебувати в офісі президента, прем’єра і депутатів за будь-яких обставин — це аж ніяк не європейські цінності... Парафування і ратифікація угоди здійснюватиметься вже новим парламентом. А якщо так підуть справи, як ідуть зараз, то, можливо, і новим президентом». http://frontzmin.ua

Віталій КЛИЧКО, лідер партії «УДАР»

«...Процес зближення з Європейським союзом було поставлено під загрозу безвідповідальними діями окремих людей, наділених владою. Але, як і раніше на зустрічах з європейськими політиками, так і зараз ми заявляємо: ці люди підуть, а Україна, як частина Європи — залишиться. Сподіваюся, що у наших європейських партнерів вистачить мудрості це зрозуміти». http://klichko.org

Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО, голова політради партії «Наша Україна»

«Нашій країні заважають совковість, корупція й олігархія. Подолати їх можна, лише приєднавшись до європейської спільноти народів. Інтеграція України до ЄС — це питання цивілізаційного вибору на користь свободи, демократії та вільної економіки. Ніхто не повинен мати права вето на європейську інтеграцію України. http://www.razom.org.ua

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати