Нервові можуть вийти
Попередні, президентські, вибори в нашій країні мало не спричинили фінансової катастрофи (хоч її причини треба шукати не стільки в економіці, скільки в заявах політиків). Сьогодні політики, попри певні явища, поки що поводяться цілком стримано та не спрямовують на сферу економіки вербальні атаки.
Утім, на поведінку громадян така тенденція не поширюється. Загрози для особистого гаманця, що розпізнаються при оприлюдненні тих чи інших партійних рейтингів, породжують економічну нервозність домашніх господарств, традиційно орієнтованих на долар. Від початку року населення придбало валюти на $1 млрд. більше, ніж продало. Спостерігається також тенденція до переведення вкладів із національної валюти в іноземну. Як повідомляють оператори ринку, суттєве зростання попиту, що насилу покривається пропозицією, створило підстави для зростання ринкового котирування другої «української» валюти. І цей попит, за прогнозними оцінками, збережеться до кінця місяця. А ось після виборів, навпаки, домінуватиме пропозиція... Тож громадянам практично нічого хвилюватися, а виграють у цьому заочному змаганні ті з них, в кого нерви будуть міцніші.
Проте основні фінансово- економічні події можуть розгорнутися після виборів. Саме це передбачила рада НБУ, коли встановила небувало широку вилку для середньорічного курсу гривні — 5,00—5,20 грн./$1. Сьогодні Нацбанк наполегливо та віртуозно втримує свою підопічну на верхній межі, хоча, звісно, знає про певні негативні сигнали для економіки, пов'язані зі скороченням експорту. Але і тут, мабуть, окреслилися позитивні тенденції. За словами першого заступника глави НБУ Анатолія Шаповалова, за період від початку 2006 року частка експортної виручки в загальному обсязі продажу валюти становила 63%, тоді як у 2005 році — 47%.
Ось лише наш громадянин знову поступово вчиться читати інформаційні повідомлення між рядків. У вівторок Президент країни Віктор Ющенко зустрічався з головою Національного банку Володимиром Стельмахом й обговорював ситуацію на ринку банківських послуг, що, згідно з усіма повідомленнями, цілком стабільна. Якщо це так, то про що говорити? Можна припустити, що частина цієї розмови двох професійних банкірів була присвячена проведеній НБУ перевірці банків, зробленій для запобігання аферам на ринку житла, на зразок тієї, яку провела інвестиційно-будівельна група «Еліта-центр». На думку Стельмаха, результати свідчать, що банківський сектор не причетний до цієї справи, хоча вчорашня заява київського мера Олександра Омельченка може свідчити якраз про протилежне (якщо лише не була породжена інтересами його виборчої кампанії).
Але поговорили й про валютний ринок. Президент доручив керівнику НБУ провести широку інформаційну роботу, щоб припинити спекуляції на тему стабільності гривні. Глава держави наголосив, що вони мають виключно передвиборний популістський характер. «Зараз для коливання валютного курсу немає жодних підстав, і ситуація залишається стабільною та прогнозованою», — запевнив його і нас голова Нацбанку, хоч буквально напередодні, в інтерв'ю відомчому журналу, висловив думки, які можна трактувати неоднозначно. Насамперед тому, що ноток неспокою Стельмаху приховати не вдалося: «В умовах, коли держава суттєво активізувала соціальні програми, обсяг інвестицій у народне господарство скоротився, тобто якщо таких дій не враховувати, це може призвести до непередбачуваних наслідків». Більш того, подекуди він був навіть дуже відвертий: «Блакитне паливо підвищується в ціні майже на 70%. Звісно, таке різке зростання вартості енергоносіїв по суті означає зміну масштабу цін, і воно позначиться на внутрішніх цінах. Наше завдання — не допустити неконтрольованого зростання внутрішніх цін. У зв'язку з цим найважливішим стає питання рентабельності, рівня соціальних стандартів». «Витрати цілком реально покривати за рахунок внутрішніх резервів, які, як показали результати минулого року, в нас є», — резюмував глава НБУ, і ми впевнені, що він мав на увазі не заощадження громадян, а саме резерви підприємств. Утім, про громадян також йшлося, а саме про ті мільйони (від двох до п'яти), які працюють за кордоном. Це вони, виявляється, рятують країну від пересихання джерел валютних надходжень, а отже, і від катаклізму на валютному ринку.
Хай живе обіцяний нам, нервовим, спрощений вихід у Європу!