Невійськовими засобами
зміцнювати безпеку порадили Україні експертиСемінар «Інтеграція України до євроатлантичних структур — переваги співробітництва Україна — НАТО», що пройшов у Житомирі, був задуманий і проведений як інформаційно-ознайомча акція. Організувала захід, який зібрав до двох сотень людей (членів різних партій, військових, журналістів, інших політично небайдужих громадян) громадська організація «Нові перспективи» за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні та Громадської ліги «Україна—НАТО». В його рамках в обласній науковій бібліотеці було відкрито Інформаційний стенд НАТО.
Варто відзначити, мабуть, думку експерта Центру імені О.Разумкова Джеймса Гріна, що нині країни Центральної та Східної Європи, зокрема Україна, отримали унікальну можливість утвердження свого суверенітету. Однак навряд чи, особливо з огляду на події навколо острова Тузла, можна погодитись з його тезою — в зовнішньополітичному контексті Україні не треба готуватися до крупномасштабного конфлікту. Хоча теза (на ній наголошували й інші учасники семінару) про необхідність розвитку передусім невійськових засобів забезпечення безпеки держави та її громадян, зокрема впровадження дієвого фінансового контролю, ведення ефективної боротьби з корупцією, серед іншого на місцевому рівні, проведення необхідних заходів в екології та медицині тощо, безумовно є слушною.
Утім, рефреном звучала на семінарі думка: без реформування Збройних сил України з метою наближення їх до стандартів НАТО, без підвищення їхньої мобільності нашій державі двері до цієї організації не відкриються. За словами представника департаменту міжнародного співробітництва Міністерства оборони України полковника Віталія Якимчука, на сьогодні завершено розмежування функцій між безпосередньо Міністерством оборони і Генштабом. До початку 2004 року в МО будуть працювати 40% цивільних осіб, а до кінця наступного року — 60%. До кінця 2005 року планується ліквідувати військові формування, які вичерпали свої можливості, а також певне число обслуговуючих структур. До цього ж року число військовослужбовців на посадах солдатів, сержантів і старшин, які працюють за контрактом, буде доведене до 50%, а до 2012 року вояків строкової служби в армії вже не буде.
Чи прийде Північноатлантичний альянс на допомогу Україні в разі агресії проти неї? Голова Політично-військового керівного комітету програми «Партнерство заради миру» НАТО Роберт Сіменс, що виступав під кінець семінару, дипломатично зауважив, що наша країна не є членом цієї організації. Але Україна має право повідомити про свою занепокоєність щодо можливої небезпеки відповіднi органи блоку, і НАТО може обговорити це питання.
Як будуть сприймати в НАТО Україну надалі? Подивляться, наскільки чесно й справедливо ми проведемо майбутні президентські вибори. В зазначеному контексті, наголосив радник Посольства США Кейсі Крістенсен, останні події в Донецьку не є для НАТО добрим сигналом.