Нова влада про космос
Нове керівництво України має намір здійснити в найближчому майбутньому прорив у освоєнні космічного простору. Держсекретар Олександр Зінченко після відвідування в Дніпропетровську Південного машинобудівного заводу й конструкторського бюро «Південне» заявив, що існуюча в Україні, третя за рахунком, національна космічна програма, розрахована на 2003— 2007 роки, не відповідає сучасним умовам, потребам суспільства й держави. «Ми бачимо, — сказав він, — що у світі змінюються напрями розвитку космонавтики й ракетобудування. Президент Сполучених Штатів виступив з ініціативою освоєння Місяця, є серйозні програми європейської спільноти і, що найважливіше, — набагато більше уваги приділяється ролі й місцю інформаційних систем і систем зв’язку». З цього приводу, повідомив держсекретар, на «Південмаші» та у КБ «Південному» відбулася грунтовна розмова. Обговорювалася також проблема створення й запуску національного телекомунікаційного супутника. «Ми поверталися до цієї теми, — сказав О. Зінченко, — вісім років, але жодна космічна програма не завершилася запуском національного супутника». На його думку, подібну ситуацію не можна вважати нормальною, оскільки в України зарезервована «своя точка на нестаціонарній орбіті, і її слід використати».
Для реалізації такого проекту, заявив О. Зінченко, наша країна має необхідний кадровий та інтелектуальний потенціал — за цим показником вона входить до першої десятки, а за кількістю запусків космічних ракет посідає п’яте місце у світі. На жаль, зауважив держсекретар, за своїм промисловим потенціалом Україна посідає лише 85—86-те місце серед інших країн, і щоб усунути цю невідповідність, необхідна міжнародна інтеграція.
О. Зінченко повідомив, що вже 20 травня в Києві збереться робоча група, яка обговорить проблеми розвитку вітчизняної космонавтики, аж до створення космічних пілотованих кораблів. Одним iз основних буде питання фінансування подібних проектів, оскільки ракетобудування, внаслідок своєї специфіки, потребує відпрацювання механізму довгострокового кредитування. Крім того, готується ціла низка постанов уряду й указів Президента, які змінять «роль і місце» національного космічного агентства, міністерств транспорту і зв’язку, оборони, промислової політики як державних замовників космічної техніки та послуг. При цьому, зазначив держсекретар, йдеться про плани не на 2010 або 2015 рік, а на рік нинішній.
Підтримувати космічну галузь, за словами О. Зінченка, Президент України збирається найсерйознішим чином — попри те, що він, як фінансист, негативно ставиться до преференцій, для ракетобудування зроблять виняток. На цю тему сам В. Ющенко вже висловлювався під час візиту до Дніпропетровська, а також на зустрічі з представниками компаній «Боїнг» та «Локхід» у Чикаго. Як перший крок керівництво України готове звільнити «Південмаш» від сплати земельного податку в сумі 6,8 млн. гривень — так само, як це було під час президентства колишнього директора заводу Леоніда Кучми.