Новітня історія у фотографіях
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030923/4168-1-1.jpg)
Лариса ІВШИНА,
головний редактор газети «День»
У повітрі, над будівлею найбільшого виставкового центру столиці, лине аеростат з написом «День». Один за одним до будівлі під’їжджають кортежі автомобілів перших осіб держави і високопоставлених іноземних гостей. Ось-ось має розпочатися церемонія нагородження переможців...
Хто знає, можливо, саме так будуть описувати засоби масової інформації відкриття десятої фотовиставки газети «День». На відкритті ж п’ятої — ювілейної — фотовиставки «Дня», що відбулося в київському Будинку художника минулої п’ятниці, обійшлися без літальних апаратів. Все інше було, як кажуть, на рівні. І йдеться не лише про професійний рівень самих фоторобіт, хоч багато хто з гостей зазначав, що із понад 120 експонатів нагороди заслужили не один десяток фотографій. І не лише в соціальному статусі самих гостей, хоч серед них були люди, чий статус, що називається, поза часовими рамками — поетеса Ліна Костенко і філософ Сергій Кримський, а також міністр оборони Євген Марчук, перший заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олександр Чалий, голова Державного комітету з питань підприємництва Інна Богословська, народні депутати, солідні бізнесмени, відомі телевізійники (Володимир Оселедчик, Ольга Герасим’юк, Дмитро Кисельов та іншi). Йдеться про загальну атмосферу свята, якому вдалося не перетворитися на формальний захід з монотонним нагородженням лауреатів та одноманітними подяками. Свято газети (а відкриття фотовиставки було приурочене до семиліття «Дня») вийшло по-газетному шумним і динамічним. І дещо... новорічним. Адже для нашої газети щорічна традиційна фотовиставка, яка стає підсумком чергового міжнародного фотоконкурсу «Дня», — своєрідна точка відліку.
Вже на вході до виставкової зали гості потрапляли у вир музики квартету «Ревенко-м’юзик», що додавала вечору особливого, піднесеного настрою. Проект молодого композитора Олексія Ревенка виконував класику і авторські твори. А спеціально для «Дня» звучала музика Дмитра Бортнянського. Більшість чоловіків були одягнуті в класичні костюми, а жінок — у вечірні сукні. Атмосфера чомусь нагадувала атмосферу перед балом. Хтось у кутку попивав вино чи воду. В іншому кутку виставкової зали хтось знайомився з новинкою з бібліотеки «Дня» — книгою «Дві Русі», присвяченою контраверсійним сторінкам українсько-російських відносин, або листав перевидану «Україну Incognita». Більша частина людей групками переміщалася від фотографії до фотографії, жваво обговорюючи побачене або мовчки розглядаючи з виглядом знавців. Режисер Олексій Кужельний, художній керівник театру «Сузір’я», обдарував головного редактора «Дня» Ларису Івшину намистом із... червоних яблук. Дар отримав назву «Перші жнива». Білий кіт, який сидить на дереві, дещо насторожено спостерігав за всім тим, що відбувається, з однієї iз фотографій. Людей ставало все більше, і роздивитися за ними роботи, представлені на виставці, ставало все складніше. Хоча ми в «Дні», буває, критикуємо журналістську спільноту за роз’єднаність, про яку свідчить і відсутність адекватної реакції, і млява, подавлена мовчанка у відповідь на наш заклик підтримати акцію з анулювання Пулітцерівської премії Уолтера Дюранті, котрий брехав про Голодомор, однак ми радісно залучаємо колег рухливих і динамічних до своїх акцій (як, наприклад, збір бібліотеки для с. Чорнухи замість згорілої). І, як зазначає Лариса Івшина, «своїми фотовиставками ми пропонуємо абсолютно іншу логіку. Ми хочемо, щоб у суспільстві (і в журналістському співтоваристві зокрема) перемагав кращий — у відкритому, абсолютно чесному змаганні. Тому що, коли перемагає кращий, перемагають усі. Від відчуття справедливості, від естетичної насолоди. І так ми примножуємо свої надбання. Я вважаю, що сім років нашого життя, нашої роботи дають нам право на деякі узагальнення. Сьогоднішньою виставкою, нагородженням тих, хто переміг, ми ще раз підкреслюємо, що ми саме за таку логіку — у нас перемагають не «свої», а кращі. Це важливо для суспільства, яке атомізується», — підкреслила Лариса Івшина.
Потім вручалися призи лауреатам конкурсу (список переможців і нагород ми наводимо окремо). Призів у цьому році було більше, ніж торiк. Коли спонсорство унікального конкурсу, що створює конкурентне середовище для фотохудожників всієї України, стає елементом іміджу компанії — хіба це не свідчення того, що бізнес у нашій країні стає дедалі цивілізованішим? Призовий фонд нашого фотоконкурсу (як і сам конкурс), до речі, не має аналогів в Україні і перевищує призовий фонд загальнонаціональних фотоконкурсів у таких країнах, як, наприклад, Росія та Чехія. За що окрема подяка нашим партнерам — банку «НРБ-Україна», Українському Професійному Банку, Національній акціонерній компанії «Украгролізинг», телекомпанії «1+1», турфірмі «Христофор Колумб тревел», оператору мобільного зв’язку «Київстар GSM», ЗАТ «Трускавецькурорт», Національній спілці художників України, Харківському благодійному фонду «Заповіт», Інституту проблем сучасного мистецтва.
Звучали теплі слова на адресу переможців конкурсу і газети «День». Мабуть, особливо вдалим було визначення відомого тележурналіста Дмитра Кисельова, який пов’язав читання газети «День» із бажанням «жити в широкому діапазоні» (а вагома частина цього діапазону — фотографії, які представлені на виставці).
Нарешті, церемонія завершилася. Гості змогли уважніше розглянути роботи, наочно пересвідчившись у тому, чи справедливо були присуджені нагороди. У залі, що поступово пустіла, звучали гітара і флейта. Однак відчуття кінця свята не було. Адже ювілейна фотовиставка «Дня» буде експонуватися в Будинку художника ще до 5 жовтня (Львівська площа, з 11.00 до 19.00, крім вівторка). А потім вирушить у дорогу по Україні. А крім того, є альбом, до якого увійшли вибрані фотороботи конкурсів газети «День» за 1999—2003 рр. — наочний посібник із новітньої історії України. Посібник, який жоден експерт не зможе назвати упередженим...
Фотоальбом і книги з бібліотеки «Дня» можна придбати на виставці, а також замовити за телефонами: (044) 414-64-00, 414-40-66.