НТВ відключають. I включають
На цьому тижні користувачі кабельних мереж були неприємно розчаровані зникненням улюбленого каналу. У пошуках відповіді на запитання, що на цей раз трапилося з НТВ, «День» звернувся у Всеукраїнську асоціацію кабельного ТБ. Керівництво асоціації відмовилося коментувати дану подію, але «Дню» повідомили, що приблизно тиждень тому всі кабельні компанії України отримали лист від телеканалу «Інтер» за підписом його керівника Влада Ряшина, де було вказано, що цьому телеканалу належить «виняткове право на публічне освітлення на території України» ряду серіалів («Злодійка», «Дальнобійники», «Повернення в Едем», «Ростов-тато»), ігри, а також трансляції футбольних матчів, які йдуть в ефірі російських телеканалів НТВ і РТР. При чому поданий у листі список, як повідомлялося в ньому, не є вичерпним і може розширятися. В зв’язку з цим АТЗТ «Українська незалежна ТБ-корпорація» звернулася до всіх українських операторів кабельних мереж з вимогою дотримання прав на використання об’єктів інтелектуальної власності на основі чинного законодавства України. Кабельникам залишалося або вирізати дані програми з НТВ, що ретранслюється ними, (що потребує дорогої техніки і закупівлі телепродукту для заповнення звільненого ефіру) або нести судову відповідальність. Або ж — укладати договори з компаніями-правовласниками ретрансляції російських і західних телеканалів в Україні. Останній шлях з юридичної точки зору, природно, самий правильний, але непопулярний — вже з точки зору споживача, оскільки веде до стрибка цін на послуги кабельників. Власне, тому оператори віддали перевагу більш легкому шляху — взагалі відмовилися від трансляції деяких російських телеканалів, називаючи це «вимушеною мірою».
Таким чином, телеканал «Інтер» усього лише одним листом, підкріпленим положеннями з Кримінального кодексу, зміг добитися вражаючого результату в боротьбі з незаконною ретрансляцією зарубіжних телеканалів (на жаль, «День» так і не зміг отримати інформації щодо того, чи існували якісь угоди в українських операторів на ретрансляцію НТВ), над чим так довго і безплідно билися два склади Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Але чи можна говорити про якусь перемогу, якщо наш телеглядач втратив одне із звичних джерел інформації? Чи не замахнулися тим самим самі кабельники на свободу громадян в отриманні інформації? Адже в листі телеканалу «Інтер» не йшлося про інформаційні і публіцистичні програми НТВ і РТР. Самі кабельники оцінюють свої дії як «вимушену міру», стаючи в гарну позу і явно розраховуючи на небайдужу реакцію аудиторії. І — при цьому відмовляючись від будь-яких коментарів. Що буде далі? Хто крім власників супутникових антен зможе отримувати сигнал НТВ? Чи буде укладений операторами кабельних мереж договір з тим же НТВ?
Останнє питання на сьогодні — вже риторичне, оскільки, за повідомленням Інтерфаксу, вже розпочала свою роботу нова телекомпанія «НТВ-Україна», яка планує з кінця нинішнього року транслювати програми НТВ на територію України при технічному сприянні української ТБ-компанії «АIТI». Відповідну угоду було досягнуто у ході переговорів між НТВ і «Медіа Інтернешнл Груп» («МIГ»). Нагадаємо, що президент «МIГ» Вадим Рабінович і раніше цікавився відомим російським каналом, і в ЗМІ неодноразово з’являлися повідомлення про «ситуацію з продажем акцій НТВ Рабіновичу».
Як повідомила «День» генеральний директор медіа-холдінгу «Медіа Інтернейшнл Груп» Тетяна Бєлозерова , головне завдання даного проекту — щоб цей «спільний продукт потрапив у юридичне поле чинного законодавства». Керівництво двох компаній намагаються все для цього зробити. У них є досвід спільної роботи — проект Рогози «Колір ночі» — продукт холдінгу, що йде в нічному блоці віщання НТВ. Про деталі ж даного проекту можна буде говорити через два місяці, коли він почне працювати. Тетяна Михайлівна поки що відмовилася розповісти, в якій саме формі цей телеканал стане доступним глядачам — чи буде він доступним тільки абонентам кабельних мереж, чи всім власникам блакитних екранів, але підтвердила, що це буде окремий телеканал. Поява ж даного проекту, за словами Т. Бєлозерової, сприятиме перерозподілу рекламного бюджету на користь України і впровадженню «чистих» правил гри в телепросторі.
Що ж, Україна, судячи з усього, незабаром отримає наступний — другий після «Інтеру»— варіант спільного телепроекту. Його поява, з одного боку, зміцнить силу закону в інформаційному просторі, а з іншого — безумовно, зажадає подальшого удосконалення чинного законодавства, зокрема, в питанні правового регулювання роботи кабельних мереж.