Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Обмежувальне гасло

Качиньські посягають на повноваження конституційного суду
05 жовтня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Подібно до України, в ході дострокових виборів до парламенту Польщі одними із ключових передвиборних гасел правлячої партії є зміни до конституції та розподіл повноважень. У разі перемоги на виборах 21 жовтня правляча партія «Право і справедливість» збирається розширити правлячу коаліцію для того, щоб зібрати достатню кількість голосів у парламенті для внесення змін до конституції країни. «Я не можу приховувати той факт, що найкращим вирішенням для Польщі була б перемога, яка дозволила б нам правити незалежно, але ми шукатимемо можливості розширити правлячу коаліцію в будь-якому випадку, щоб змінити ко нституцію», — заявив прем’єр-міністр Ярослав Качиньський в ефірі радіостанції «Радіо-1». На думку Я. Качиньського, необхідно обмежити повноваження конституційного суду та профспілок, які, як вважає прем’єр, володіють надмірною владою, а також внести поправки в статті про роботу законодавчої влади та повноваження президента. Потрібно зазначити, що для внесення поправок до конституції країни необхідно зібрати кваліфіковану більшість (307 голосів) у 460-місцевому Сеймі Польщі.

На думку спостерігачів, зміни, які Качиньський хоче внести до конституції, полегшать президентові Польщі, яка вже є членом ЄС, процедуру розпуску Сейму і правління на підставі надзвичайних повноважень. Дані зміни також послаблять дії конституційного трибуналу, який відхилив декілька суперечливих законів, прийнятих урядом з моменту приходу до влади 2005 року.

Польська опозиція звинувачує братів Качинських, що перебувають нині при владі, у прагненні мати таку ж владу після парламентських виборів 21 жовтня, як і президент Росії Володимир Путін. «Ці пропозиції є ганьбою», — прокоментував це Войцех Оленічак, лідер союзу лівих демократів. «Схоже, що прем’єр-міністр наслідує Путіна», — сказав він.

Качиньські вже володіють великою владою в Польщі, єдиній демократичній країні, де два провідних пости в державі посідають не лише члени однієї партії, але й члени однієї родини. Незважаючи на те, що президентські вибори в Польщі пройдуть лише 2010 року, близнюки можуть втратити владу над урядом під час парламентських виборів. Опитування громадської думки показують, що об’єднані сили опозиції обганяють партію Качиньських «Право і справедливість».

КОМЕНТАР

Ґжегож ҐРОМАДСЬКИ, Фонд ім. Стефана Баторія, Варшава:

— Змінити конституцію та зменшити повноваження конституційного суду — старе передвиборне гасло Качиньського. Тому я б не сказав, що це якісь нові ідеї польського прем’єра. Про це він заявляв раніше і тепер повторює у зв’язку з достроковими виборами. Якщо говорити про це серйозно, то насправді дуже складно змінити конституцію так, як цього хотів би Ярослав Качиньський. Зараз ніхто не знає, яка буде насправді коаліція та уряд. Може статися так, що партія Качиньського «Право і справедливість» буде в опозиції, а до влади можуть прийти «Громадянська платформа» й ліві. Я не думаю, що в майбутньому Сеймі буде більшість, яка б погодилася на зміну конституції в тій частині, де говориться про конституційний суд. На мій погляд, більше за все польський прем’єр зацікавлений у зменшенні ролі конституційного суду. Качиньський хоче, щоб конституційний суд не міг заважати виконавчій владі приймати якісь закони. За останні два роки між Качиньським і конституційним судом був серйозний конфлікт. Не можна говорити, що прем’єр хоче мати слухняний суд. Просто повноваження конституційного суду такі, що на його ухвали не можна подавати апеляцію. У цьому сенсі якщо суд скаже, що якийсь закон не відповідає конституції, то виконавча влада та парламент повинні виключити з цього законодавчого акту неконституційні зміни. Качиньський говорить, що конституційний суд є начебто безконтрольною владою. Насправді суд відповідає перед парламентом, але є незалежним. Опозиція ж заявляє, що їй не потрібні ніякі зміни в конституційному суді. Оскільки цей орган є гарантією демократії. Адже коли приймаються неконституційні закони, то незалежний конституційний суд є гарантією того, що такі закони не набудуть чинності. Потрібно зазначити, що частину суддів до складу конституційного суду призначають парламент і президент. Цікавим є те, що частину членів суду було призначено президентом Лехом Качиньським і парламентом, у якому більшість мала партія Ярослава Качиньського. Потрібно сказати, що ці члени суду також голосують проти законопроектів, поданих урядом Качиньського. Це приклад того, що судді стають незалежними і ні у прем’єра, ні у президента немає можливості впливати на їхні ухвали. Я гадаю, що це дуже добре, коли судді є незалежними.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати