Перейти до основного вмісту

Очікується підвищення цін на житло і транспорт

10 березня, 00:00

Нагадаємо, що ініційований Комітетом ВР із питань соціальної політики та праці закон передбачав заморожування цін на комунальні послуги доти, поки не буде погашено заборгованість по зарплатах.

Голова КСУ Іван Тимченко на вчорашній прес-конференції спростував припущення, що рішення суду пов’язане з вимогами Міжнародного валютного фонду й Світового банку: встановленням стовідсоткової плати за житло й транспорт і проведенням адміністративної реформи. Тимченко назвав рішення КС «правовим» і переконував журналістів, що «поки що ми не ухвалили жодного рішення під чиїмось тиском». Він також зазначив, що «аналіз наслідків від прийняття рішень не входить до компетенції Конституційного суду».

Хоча від рішення КСУ багато в чому залежало, чи отримає уряд 150-мільйонний кредит від Світового банку, переговори щодо якого пройшли у Києві напередодні. Оскільки адмінреформа в Україні поки що обмежилася практично лише скороченням прибиральниць у райадміністраціях і, за словами західних експертів, зустрічає «запеклий опір» у вищих ешелонах влади, то роль палички-стукалочки нашого уряду міг відіграти тільки КСУ. Очевидно, за таких умов підвищення цін тільки на житлово-комунальні послуги в 1,3—1,5 раза — невідворотне.

За словами одного з ініціаторів уже неконституційного закону Олександра Стояна, котрий підтвердив політичну підоснову рішення КСУ, «уряд в черговий раз заліз до порожньої кишені громадян», і що найсумніше — за допомогою правосуддя. Ситуація неминуче загрожує соціальною катастрофою, адже для 70% людей житло і транспорт стануть недоступною розкішшю. Оскільки «уряд так і не виконав вересневе рішення трудового арбітражу про погашення заборгованості по зарплатах і пенсіях», — стверджує голова Федерації профспілок України Олександр Стоян. Обговорення подальших дій заплановано на 24 березня — засідання Ради федерацій профспілок, без згоди яких уряд не може ухвалити рішення про підвищення цін, хоча вже двічі доводив зворотне.

«Навіть не уявляю, на що існуватиме наша сім’я. І так ледве зводимо кінці з кінцями, — відреагувала в розмові з кореспондентом «Дня» на рішення КС жителька Києва, 47-річна Зара Гуцул. — На що розраховують власті, сподіваючись за рахунок підвищення плати за квартиру й проїзд у громадському транспорті збільшити надходження до бюджету, абсолютно не зрозуміло. Хіба що населення стане ще біднішим. 30 років я пропрацювала в поліграфії, друкарка першого класу, і торік наше видавництво відправило мене у відпустку за свій рахунок. Зрозуміло, не можу звернутися й до центру зайнятості за допомогою. Заощаджень, природно, ніяких немає, зарплату я отримувала невелику, до 100 гривень. А за квартиру треба щомісяця віддати 93 гривні, не рахуючи плати за електроенергію й телефон. Ці півроку, які перебуваю у відпустці за свій рахунок, за квартиру не плачу — нічим. У чоловіка в АТ «Більшовик», де він працював штампувальником, сім місяців не платили зарплату. Із заводу він звільнився, а нову роботу знайти не може — вік».

P.S. Кабінет Міністрів обов’язково ухвалить рішення по «нормалізації тарифів» на всі види житлово-комунальних послуг, — заявив учора журналістам прем’єр-міністр Валерій Пустовойтенко. А голова Федерації профспілок України Олександр Стоян вважає, що ціни на комунальні та транспортні послуги «вже завтра» будуть підвищені в півтора рази.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати