Перейти до основного вмісту

«Однозначний сигнал»

РБ ООН запровадила жорсткіші санкції проти Ірану
11 червня, 00:00
ПРЕДСТАВНИКИ П’ЯТИ КРАЇН — ПОСТІЙНИХ ЧЛЕНІВ РАДИ БЕЗПЕКИ — ПЕРЕД ГОЛОСУВАННЯМ РЕЗОЛЮЦІЇ, ЯКА ЗАПРОВАДЖУЄ ЧЕТВЕРТІ, ЖОРСТКІШІ САНКЦІЇ ПРОТИ ІРАНУ / ФОТО РЕЙТЕР

Рада Безпеки ООН на своєму засіданні позавчора пізно ввечері схвалила запровадження нових, жорсткіших санкцій щодо Ірану. Заходи супроти Тегерана пов’язані з його відмовою згорнути роботи зі збагачення урану. Члени Ради побоюються, що Ісламська Республіка таємно працює над створенням ядерної зброї, хоча сам Тегеран увесь час наполягає на винятково мирному характері своєї атомної програми. За введення додаткових санкцій проголосувало 12 членів Ради. Ліван утримався, а Туреччина й Бразилія проголосували проти.

Сполучені Штати вітали результати голосування в Раді Безпеки й закликали Іран вибрати «мудріший курс». Президент США Барак Обама заявив, що нинішні санкції — «найжорсткіші й найбільш усеосяжні з тих, з якими стикалася іранська влада». На його думку, світова спільнота таким чином «посилає Ірану однозначний сигнал» з вимогою припинити збагачення урану. Постійний представник Росії в ООН Віталій Чуркін відзначив, що санкції відносно Ірану, що їх прийняла сьогодні Рада Безпеки ООН, є вимушеними заходами. Китай, зі свого боку, виразив надію, що санкції повернуть Тегеран за стіл переговорів. Тим часом, Туреччина виразила своє занепокоєння результатами голосування по Ірану. На думку турецького МЗС, санкції супроти Ірану можуть звести нанівець спроби знайти політичне рішення іранської проблеми.

У відповідь Іран заявив, що це неправильний крок з боку Ради Безпеки, яка лише ускладнить ситуацію. «Для нас ці нові санкції — як надокучливі мухи або ж як використана серветка, яку беруть і викидають. Ми хочемо побудувати новий світ, заснований на справедливості, заснований на рівності й високих етичних цінностях», — заявив президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, перебуваючи з візитом у Таджикистані.

У Білому домі майже зразу прореагували на ці слова. Зокрема прес-секретар голови держави Роберт Ѓіббс заявив: «Ми чуємо щось подібне від Ахмадінежада щодня». При цьому він одзначив, що бізнесу доведеться платити дуже високу ціну за ділові зв’язки з Тегераном.

Прийнята ООН Ради Безпеки резолюція розширює ембарго на постачання зброї Ірану й «чорний список» іранських компаній, відносно яких може бути запроваджено обмежувальні заходи. За деякими даними, у чорний список потраплять 40 іранських організацій, у тому числі й один банк. Зокрема, у ньому перераховано компанії, пов’язані з Корпусом вартових ісламської революції. Санкції, які схвалила Рада Безпеки ООН, передбачають обмеження щодо відкриття в Ірані фінансових інститутів, догляд вантажних суден, а також розширення вже існуючого списку озброєнь, продаж яких Ірану заборонений. Як ідеться в пояснювальній записці, поширеній представництвом США при ООН, нова резолюція забороняє країнам продавати або передавати іншим шляхом Ірану шість видів озброєнь: це танки, бронетранспортери, артилерійські системи великого калібру, бойові літаки, ударні вертольоти, кораблі, а також ракети й ракетні системи.

У Західній Європі позитивно сприйняли введення санкцій проти Ірану. Міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні назвав рішення РБ ООН «дуже сильним політичним сигналом». На його думку, «міжнародне співтовариство не може погодитися з тим, щоб Іран отримав ядерну зброю, породивши процес поширення, який мав би надзвичайно серйозні наслідки для регіональної та світової стабільності».

Держсекретар США Гілларі Клінтон, що перебуває з візитом у Колумбії, заявила, що посилення санкцій щодо Ірану — серйозний успіх Барака Обами. На думку пані Клінтон, рішення Ради Безпеки ООН, що проголосувала в середу за прийняття нових санкцій, доводить, що політика відкритої дипломатії, якої дотримується Білий дім відносно Ірану, виправдовує себе. «Ми задоволені позитивним відгуком, який викликало те, наші спроби почати діалог, що продовжувалися рік, — заявила голова Держдепартаменту. — Коли ми лише взялися за це, світова спільнота не відчувала потреби посилити тиск на Іран шляхом посилювання санкцій».

Учора стало відомо, що Росія згортає військово-технічне співробітництво з Іраном. Як заявив Інтерфаксу високопоставлений чиновник, це пов’язано з прийняттям Радою Безпеки ООН нових санкцій відносно Ісламської Республіки Ірану. За його словами, буде заморожено й контракт на постачання Тегеранові зенітних ракетних систем С-300.

Чи запровадження санкцій змусить Іран обрати «більш мудрий курс» і припинити роботи зі збагачення урану? Як ця ситуація може вплинути на співпрацю між Україною та Іраном?

КОМЕНТАР

Ігор СЕМИВОЛОС, виконавчий директор Центру Близькосхідних досліджень, Київ:

— Чесно кажучи, складно дати відповідь на це запитання. Хоча б через те, що абсолютно важко уявити собі, якими аргументами скористається іранська сторона і наскільки ці аргументи прийнятні для міжнародної спільноти. Що стосується іранського суспільства, то воно підтримує ідею продовження робіт із збагачення урану. Звичайно, в Ірану є шлях для продовження таємних переговорів та консультацій. Це не означає кінець переговорів, бо консультації між іранським керівництвом і світовим товариством, зокрема ключовими країнами, які наполягали на введені санкцій, будуть продовжуватися. Скоріше за все, через посередників або якимось іншим шляхом. Але немає підстав говорити, що санкції змусять Іран однозначно відмовитись від подальших робіт із збагачення урану.

Що стосується позиції Росії, яка підтримала США під час позавчорашнього голосування в Раді Безпеки ООН, то я боюсь, що іранські санкції — це частина того «перезавантаження», ціною якого є в тому числі і Україна як сфера російського впливу. Можу лише сказати, що для Росії це більш важливіше, ніж гра з Іраном.

Що стосується заяви українського Президента при отриманні вірчих грамот від нового посла Республіки Іран, що він надаватиме великого значення розвитку відносин з однією з найбільших країн Азії — Іраном. Я не думаю, що ми побачимо найближчим часом якісь серйозні проекти. Чесно кажу, я не бачу ніяких перспектив, щоб нинішнє керівництво якимось чином почало розвивати якийсь новий проект з Іраном.

І це не через брак волі чи через введення санкцій, а через брак компетентності. Треба мати певну фантазію, а воно — нове керівництво — її не має. Взагалі, щоб працювати з партнерами, і в тому числі в таких складних регіонах, складних із різних причин, наприклад, з точки зору ведення бізнесу, — треба мати не лише політичну волю, але й уяву, що ти хочеш в цьому регіоні зробити.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати