Операції — «у прямому ефірі»
Сьогодні про Волинську обласну клінічну лікарню почують у США, Канаді, Австралії, Ізраїлі, Росії... Скрізь, куди дістає Інтернет, спеціалісти зможуть побачити операції, яких поки що не роблять у західному регіоні України ніде, крім Луцька (www.vokl.lutsk.ua).
Луцьк став другим (після Києва) містом в Україні, в якому днями відкрито відділення інтервенційної радіології та селективної хіміотерапії, де працює найсучасніший ангіограф, без якого немислимі ті операції, що достойні бути представленими і на світовому рівні. Тож закономірно, що на базі Волинської обласної клінічної лікарні цими днями листопада проходить і міжнародна науково-практична конференція Асоціації ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології України.
Найперше, про що журналісти запитували завідуючу відділенням Любов Аркадіївну Лимар, звичайно ж, це те, що означають слова «інтервенційна радіологія і селективна хіміотерапія». Адже, як зауважив і начальник обласного управління охорони здоров’я Валерій Самохін, «нарешті настали часи, коли і лікарям треба роз’яснювати медичні терміни!»
«Інтервенційна» «радіологія» — діагностика і лікування відбувається проникненням в організм через судини і під контролем рентгену. Найлегшим для сприйняття виявився термін «хiміотерапія», адже навіть далекі (на щастя!) від цих проблем люди щось чули про «важку артилерію» при онкозахворюваннях, яка «одне лічить, інше калічить»... Селективна (тобто вибіркова) хіміотерапія дозволяє за допомогою ангіографа доставляти ліки безпосередньо до пухлини і навіть блокувати її! Пухлина не отримує живлення і розпадається, організм менше отруюється... Власне, спеціалізоване відділення і було створене великою мірою завдяки напрацюванням, які Любов Аркадіївна отримала, ще очолюючи ангіографічну лабораторію. Нагромадили досвід більш ефективної, ніж традиційна, селективної хіміотерапії при пухлинах прямої кишки, печінки, підшлункової залози, нирок (але, звісно, вона показана не всім). З восьми ліжок відділення чотири призначені саме онкохворим, тому й запрошено на міжнародну конференцію науковців з Санкт-Петербурзького НДІ радіології — Волинській обласній лікарні, як закладу практичної медицини, дуже потрібен їхній досвід.
...Заходимо в приміщення, де стоїть «мозок відділення» (як висловився про нього головний лікар закладу Іван Миколайович Сидор) — ангіограф. Це один з найсучасніших з діючих в Україні апаратів. Оскільки краще один раз побачити, ніж сто разів почути, то Любов Лимар при активній участі Івана Миколайовича (котрий володіє хірургічною термінологією не гірше спеціалістів, та ще й вміє донести суть проблеми простою, як то кажуть, мовою) демонструють можливості, які надає ангіограф. На монітор виводять картинку ураженої пухлиною нирки... Цікаво, що судини в здоровій нирці нагадують дерево (так і хочеться уточнити: «дерево життя»). Тут ми бачимо вже так званий синдром обрубаного дерева: ліки підвели до пухлини, блокували її, а через добу уражений орган видалили. Такі операції дозволяють уникати внутріопераційних кровотеч. Пульсує на екрані людське серце... Втручання за допомогою ангіографа відбуваються під місцевим знеболенням — з пацієнтом, каже Любов Аркадіївна, можна розмовляти, попередити про неприємний момент, підтримати словом (і це ж не загальний наркоз!) Ось маленьке звуження судини, яке бачимо навіть ми, непосвячені в медичну науку. Його розширюють балончиком — і при цьому не зупиняють серце!
І тут окремо хотілося б повести мову про, образно кажучи, «роль особи в історії». Любов Лимар — випускниця Архангельського медичного інституту, кандидатську ж дисертацію захищала в Москві. Життя повернуло на батьківщину батьків, у Луцьк. Тут її наукові, професійні інтереси збіглися з намірами головного лікаря обласної клінічної лікарні Івана Сидора, котрий вітає усе нове й перспективне. Було придбано за півтора мільйона доларів найсучасніший ангіограф. Іван Миколайович каже, що його інколи не сприймали серйозно, коли вів мову і про розвиток інтервенційної радіології, і про кардіохірургічний центр на Волині... А все це нині є і діє. У Луцьку здійснюють коронарографії, аорто-коронарне шунтування («єльцинська» операція), ставлять на серцеві артерії стенти і здійснюють балонопластику... Для спеціалістів ці терміни свідчать про найсучасніший рівень медичної допомоги, для людей — надію на порятунок. Відновлено (і знову ж — на найвищому рівні) роботу відділення ортопедії й артрології, нейрохірургії. Реанімаційне відділення (як і операційні) за своїм оснащенням — одні з кращих в Україні. ...Пацієнти, котрі погодилися, щоб їхні операції побачив світ, — молоді люди по 21—22 роки. Обоє страждають від високого тиску, викликаного звуженням ниркової артерії. Операції виконають київські та волинські спеціалісти.