Опозиція грюкнула дверима
Вадим Карасьов: «Такий крок — це попередній вирок парламенту»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070314/443-1-1.jpg)
«БЮТ і «Наша Україна» не хочуть своєю присутністю відповідати за те, що відбувається в цьому залі. Тому ми залишаємо зал», — заявила вчора з парламентської трибуни Юлія Тимошенко. Під куполом із опозиції залишився один лише віце- спікер Микола Томенко. Він сумно дивився вслід колегам, які йдуть. Сам піти не міг. Мовляв, потрібно ж комусь контролювати, щоб більшість дотримувалася регламенту.
Раніше планувалося, що опозиціонери, як і минулого разу, розстелять національний прапор. Але потім передумали. Мовляв, «жовто-блакитний прапор» і «антикризова коаліція» несумісні.
Проте зовсім залишати парламент опозиція не збирається, працюватиме в режимі засідань фракцій, а під купол повернеться лише після виконання 17 вимог. Серед головних вимог до «антикризовиків» — формування конституційної комісії за межами парламенту та винесення на всеукраїнський референдум питання про форму державного правління в Україні; питання захисту зовнішньополітичного курсу України; необхідність повернення провідної ролі Президента з питань зовнішньої політики та негайне призначення міністра закордонних справ; звільнення з посад міністра внутрішніх справ Василя Цушка та генерального прокурора Олександра Медведька, а також термінове призначення голови СБУ; перепідпорядкування внутрішніх військ МВС Президентові тощо.
Однак виконувати ці вимоги більшість, м’яко кажучи, не поспішає. Соціаліст Євген Філіндаш упевнений, що, незважаючи на «демарш опозиції», парламент зможе ефективно працювати. «Парламент буде дієздатним, оскільки є більшість, спроможна ухвалювати рішення. Сьогоднішній демарш радше свідчить про кризу ідей у опозиції, адже вони вже почали повторюватися», — сказав депутат.
Варто визнати, що після того, як опозиція залишила залу, більшість дійсно дуже спокійно розглядала законопроекти. Але мотив для неспокою у коаліції все-таки є — опозиціонерів підтримує Президент, який може ветувати всі законопроекти коаліції. У понеділок увечері Віктор Ющенко фактично благословив опозицію на радикальний сценарій. Без жодних характерних для нього витіюватостей, він відкритим текстом погодився з більшістю пропозицій, які опозиційні фракції виклали в проекті спільної заяви.
Примітно, що про спільні домовленості на Банковій заявила сама прес-секретар Президента Ірина Ваннікова. «Фракції підписали спільну заяву про наміри. Це сталося майже одноголосно», — зауважила вона. На запитання: чи підписував заяву Президент Віктор Ющенко, прес-секретар відповіла: «Президент не підписував. Він був посередині».
Разом із тим коаліція сподівається домовитися з Президентом, щоб він не накладав вето. «Відбудеться розмова Мороза з Президентом, і все буде нормально. Я переконаний, що ми домовимося з Президентом», — заявив Кисельов. Варто зазначити, що «коаліціантам» уже кілька разів вдавалося «домовитися» з Віктором Андрійовичем. Щоправда, всі ми знаємо, чим ці «домовленості» потім закінчувалися...
Ми запитали: наскільки ефективні дії опозиції?
Вадим КАРАСЬОВ , директор Інституту глобальних стратегій:
— Парламент працює, але це ілюзія. Насправді, такий крок — це попередній вирок для парламенту. Оскільки фактично відсутність двох великих фракцій позбавляє сенсу діяльність цього парламенту. Правове значення залишається, але політичне — зникає. Це вже не парламент, а лише депутати «антикризової коаліції». Так, у них є формальна більшість — 235 голосів, але це вже усічений, переполовинений парламент. Половина країни не представлена в роботі цього парламенту і це дає політичні підстави говорити про переведення конституційної кризи в парламентську. У кризу легітимності цього парламенту. Тож така тактика опозиції може мати досить ефективні наслідки.
Кінцева мета — трансформація конституційної кризи в парламентську, а за тим — і в урядову кризу. І тоді більш виразно проявляються політичні засади для розпуску парламенту, а на тлі політичних — усе більше проступатимуть правові засади для розпуску парламенту.
Максим СТРІХА , директор Інституту відкритої політики:
— Я думаю, що реалізується план Тимошенко. Реалізується в силу того, що Ющенко абсолютно відчув безвихідь і не бачить ніяких інших можливостей боротьби з навалою «донецьких». Реалізується цей «план Тимошенко», зокрема, і в силу крайньої негнучкості керівництва уряду, яке вирішило працювати методом бульдозерних зачисток.
Тактичний розрахунок Тимошенко, що вдасться погнати велику хвилю і на цій хвилі зараз перемогти, дещо авантюристичний, ресурсів у неї на це немає. Такими кроками, як вчорашній вихід з парламенту, опозиція не лишила собі можливості красиво зберегти обличчя: ми бачимо, парламент працює, закони ухвалюються... Опозиція буде змушена або маргіналізуватися, або принизливо прийти в парламент і зайняти свої місця ще раз підкресливши свою недолугість.
ТИМ ЧАСОМ
У Верховній Раді створене депутатське об’єднання «Незалежна Україна». Про це з парламентської трибуни повідомив депутат Володимир Заплатинський. За його словами, до складу об’єднання увійшли 10 народних депутатів.
Олександр Борзих (колишній б’ютівець),
Інга Вершиніна (колишній б’ютівець),
Олександр Волков (колишній нашоукраїнець),
Михайло Гладій (колишній б’ютівець),
Олександр Єдін (колишній б’ютівець),
Володимир Заплатинський (колишній нашоукраїнець),
Михайло Зубець (колишній б’ютівець),
Володимир Зубік (колишній б’ютівець),
Максим Луцький (колишній б’ютівець),
Володимир Толстенко (колишній б’ютівець).
Головою об’єднання обрано В. Заплатинського.
Усі члени новоствореного об’єднання свого часу були виключені з фракцій «Нашої України» та БЮТ за підтримку антикризової коаліції.