Передвиборні пільги
Уряду запропоновано пошукати 27 мільярдівУчора Конституційний Суд України визнав незаконним скасування пільг для населення у 2001 році. Нагадаємо, що півтора року тому Верховна Рада за ініціативою тогочасного прем’єра Віктора Ющенка з метою розв’язання бюджетних проблем припинила дію пільг деяким групам громадян. Зокрема, це пільги на ремонт приміщень, користування телефоном, санаторне лікування, забезпечення автомобілем, оплата комунальних послуг і проїзд у громадському транспорті. Користувачами цих пільг є «чорнобильці», пенсіонери, військовослужбовці та судді. Група з 55 депутатів опротестувала це рішення у Конституційному Суді, який лише зараз виніс вердикт — пільги скасовано незаконно.
«Тепер громадяни можуть через суд вимагати від держави компенсацію недоотриманих пільг», — стверджує суддя Конституційного Суду Михайло Костицький, котрий займався розглядом цієї справи. Наприклад, «чорнобильці» можуть спробувати повернути собі вартість не отриманої путівки до санаторію, а пенсіонери — гроші, сплачені за телефонні послуги. Правда, Михайло Костицький уточнює, що для цього громадянин повинен у суді довести, що його прибутки у минулому році були менші ніж прожитковий мінімум — 311 гривень на місяць.
Головним аргументом для рішення Конституційного Суду стала норма Основного Закону, що виключає забезпечення громадян на рівні, що нижчий за прожитковий мінімум. Раніше цей мінімум, наприклад для пенсіонерів, забезпечувався сумою розміру пенсії та пільг, що надаються. Позбавившись їх, багато громадян виявилися за офіційною межею бідності. Саме вони тепер отримали шанс вимагати гроші у держави. Проте сам же Михайло Костицький дуже скептично оцінює таку можливість. «Суд буде зобов’язаний розглядати кожну скаргу окремо, і не думаю, що знайдеться багато людей, які вимагатимуть компенсації втрачених пільг», — вважає суддя.
Голова депутатської «групи 55», що ініціювала розгляд справи у Конституційному Суді, — Юрій Кармазін, вважає, що уряд тепер зобов’язаний офіційно визнати річну заборгованість перед пільговиками. «Нехай випускають облігації, розробляють механізм, як здійснювати виплати», — говорить Кармазін. За даними Міністерства соціальної політики, загальна вартість відмінених у минулому році, і тепер раптом відновлених, пільг становить 27 мільярдів гривень. Перший заступник держсекретаря Міністерства фінансів Анатолій Максюта, що представляв на процесі інтереси уряду, вже заявив, що компенсація такої величезної суми виглядає малореальною. Більш того, на його погляд, своїм рішенням Конституційний Суд створив загрозу стабільності фінансовій системі країни. Адже джерел компенсацій населенню недоотриманих пільг у бюджеті немає. Ще раз відзначимо, мова йде про 27 мільярдів — це половина річного розміру державного бюджету.
А ось на 2002-й рік парламент вже відновив пільги у повному об’ємі. Але при цьому до держбюджету знову не закладено статті на їх фінансування. На цій основі уряд Анатолія Кінаха субсидії на фінансування пільг не виділяє. Кабмін готує механізм заміни системи пільг адресною фінансовою допомогою громадянам. Але ця справа навіть не найближчого року. А що стосується пільг, котрі сьогодні фактично недоотримують деякі групи населення, то не виключено, що ці гроші також, у свій час, можна буде вимагати через суд. Якщо, звичайно, пенсіонери будуть вважати за необхідне морочитися з судовими позовами і збиранням різних довідок.
Насамкінець варто відзначити і пару політичних парадоксів, що супроводили розгляд справи про пільги в Конституційному Суді. Депутат Юрій Кармазін, безумовно, отримав непоганий мотив для росту симпатій виборців, тим більше, що до виборів залишилося декілька днів. Але мова йде про скасування рішення, ініційованого урядом Віктора Ющенка, — а справа в тому, що Юрій Кармазін входить саме до ющенківського передвиборного блоку. Друга дивина у тому, що за даними судді Костицького, кілька десятків (!) депутатів і «групи 55», що опротестувала скасування пільг, за кілька місяців до цього голосували у Верховній Раді «за» статті, які ці пільги відмінили. Що не кажіть, а вибори — «час парадоксів».