ПЕРЕСТРАХОВКА
Ціни візьмуть в адміністративні лещатаУряд побоюється підвищення цін на товари масового споживання. Учора на засіданні Кабміну прем’єр-міністр Віктор Янукович попередив міністрів і губернаторів про особисту відповідальність за цінову дестабілізацію, якщо її буде допущено. З ініціативи уряду обласні адміністрації уже найближчим часом проведуть моніторинг усіх стратегічно важливих ринків, і передадуть до Кабміну свої міркування з цього приводу. Вже учора в уряді пройшла дискусія з приводу доцільності створення нового державного органу — Цінової адміністрації. Швидше за усе, відповідний президентський указ не примусить себе довго чекати.
Віктор Янукович поки вважає за краще мовчати про те, які саме ринки викликали таку серйозну стурбованість. І таке рішення можна зрозуміти — досвід попередніх років показує, що будь-яка необережна заява чиновника вищого рангу може спричинити дестабілізацію цін. Проте навіть поверхневого аналізу економічних зведень досить, щоб визначити, що йдеться, передусім, про ринок продовольчих товарів. Негативні наслідки катастрофічно низького урожаю зернових у 2003 році Україні поки що вдається долати за рахунок імпортних поставок, переважно з Росії і Казахстану. Але з 1 січня Москва ввела експортне мито на продовольче зерно, побоюючись за власні запаси. А 17—18 січня з Астани прийшла неофіційна інформація про те, що ввести квоту на вивіз зерна планує і Казахстан, що пояснюється різким стрибком цін на хліб у цій країні через загрозу дефіциту.
Тим часом привид цінового вибуху замаячив і над ринком соняшникової олії, що є стратегічним товаром для усього продовольчого ринку. Асоціація «Укролія» так і не дочекалася відповіді з боку Кабінету Міністрів на своє публічне попередження про велику ймовірність хвилі подорожчання. Щоб її не допустити, переробники вимагають обмежити експорт насіння соняшнику. Небезпечна тенденція намітилася і на ринку цукру. Там ціни почали зростати ще наприкінці грудня, і хоч темпи подорожчання поки що незначні, близько 6% за три тижні на оптовому ринку, але динаміка підозріло стабільна.
У боротьбі із загрозою цінової дестабілізації уряд, схоже, церемонитися не збирається. Усі інструменти адміністративного тиску, напевно, будуть використовуватися «за повною програмою». Економічні ліберали на чолі з Валерієм Хорошковським залишають Кабмін, і тепер в моду входить жорстке державне регулювання, що проповідується першим віце-прем’єром Миколою Азаровим. До речі, ідею створення Цінової адміністрації приписують саме йому. Виходячи з цього, вельми цікаво буде дізнатися про те, наскільки широкі повноваження отримає нова структура.
Інструменти, якими Кабмін приборкуватиме ціни, напевно, викличуть гучні дискусії і неоднозначні оцінки у бізнес-колах. Але за одну нову рису уряд, безумовно, заслуговує на компліменти. Він почав боятися кризи не після, а до того, як вона відбулася. І хоч заходи, що приймаються, знову ж таки більше схожі на аврал, ніж на продуману стабільну політику, певні уроки з торішніх сумних подій міністри отримали. Залишається сподіватися, що наступним етапом дорослішаючого українського Кабміну стане розробка довгострокової програми дій, направлених на оперативне виявлення і припинення будь-яких загроз стратегічним для країни ринкам.