Перейти до основного вмісту

Першотравень: наповнити б гасла «конкретикою» боротьби за право на оплачувану і безпечну працю

05 травня, 00:00

Одночасно з демонстраціями і мітингами лівих сил пройшли як акції, організовані СДПУ(о), так і спільні акції політичних та громадських організацій. Наприклад, у Сімферополі було проведено «спільний» мітинг, організований Федерацією незалежних профспілок Криму, кримськими комуністами й іншими лівими рухами, замикали колону демонстрантів представники кримських регіональних організацій партій СДПУ(о), НДП і ДемПУ. А очолювали таку дружну колону демонстрантів голова Верховної Ради Криму, лідер рескому Компартії України Леонід Грач, голова Ради міністрів Криму, член НДП Сергій Куніцин, а також інші керівники автономії.

Різні політичні сили, звичайно, по-різному розуміють солідарність трудящих, що й виявилося у святковому карнавалі гасел. Ліві висували глобальні політичні й економічні вимоги, наприклад, «Ні — розпродажу землі, зростанню цін, голоду на Україні, владі, котра прагне будувати свій рай на наших кістках!, «Трудящим — радянську владу, суспільству — соціалізм, Україні — добровільний союз рівноправних братніх народів», «Земля-матінка не продається». Гасла пробуджували революційні настрої в народі і не давали йому святково розслабитися.

Навпаки, СДПУ(о) провела миролюбні, певною мірою, комфортні акції під традиційними гаслами «Свобода. Справедливість. Солідарність», «Мир. Труд. Травень». З конкретних завдань щодо відстоювання прав трудящих виділялися як головні соціальний захист громадян, організація акцій протесту проти підвищення цін, погіршення рівня життя. Трудящих вразило ноу-хау — справжня маївка у Києві з безкоштовною роздачею гречаної каші і 100 грамів.

Картину загалом доповнювала негласна боротьба СДПУ(о) з лівими силами за право вважати Першотравень споконвічно своїм святом. Це виявилося і в заявах партії про те, що вперше в історії незалежної України Міжнародний день трудящих скидає зі своїх прапорів більшовистську символіку і «привласненому» комуністами святу повертається первинне соціал-демократичне звучання. Хоча, в принципі, якщо уже докопуватися до історичного коріння Першотравня, то справжніми піонерами в організації першотравневої демонстрації в Чикаго вважаються якраз не ліві, а профспілки, які контролюються анархістами. З урахуванням цього факту історії повернення до автентичного змісту свята 1 Травня мало б означати повернення до ліворадикальної ідеології та її політичної практики у вигляді бомбових атак поліцейських загонів і зіткнень з поліцією.

Видно, зараз для СДПУо), першої нелівої партії, яка зробила масовану спробу перехопити ініціативу в святкуванні Першотравня, важливо було б не просто відкопати історичне коріння: «чиє» ж це свято, а наповнити новим змістом його гасла, конкретизувати їхню абстрактність і, головне, добитися хоча б якихось результатів на шляху захисту прав трудящих. Можливо, тоді трудящі відчують більше довіри до нових захисників їхніх прав.

ДО РЕЧI

Як пройшов Першотравень у деяких містах України, повідомляють наші кореспонденти:

На мітингу лівих у Луганську народний депутат Олена Мазур закликала тих, що зібралися, до боротьби за свої ідеали, пообіцявши: «...ми будемо стояти до переможного кінця, і ніщо не зможе нас зламати». Однак реакція 800 чоловік, переважно похилого віку, на заклики до боротьби була слабкою. На відміну від першотравневих виступів минулих років, цього року відчувався дефіцит пропагандистських засобів: усього чотири транспаранти. Людей також обурювало, що раніше друкарські видання лівих на подібних заходах роздавалися безкоштовно, а цього року за них доводилося платити по 10 копійок, повідомляє Алла АНТИПОВА, «День».

Про інцидент на мітингу лівих у Житомирі повідомляє кореспондент «Дня» Валерій КОСТЮКЕВИЧ . Першому секретареві обкому Компартії, народному депутату Анатолію Доманському не сподобалося, що на першотравневій трибуні серед численних червоних знамен з’явився державний синьо-жовтий прапор, принесений представником соціалістів. Спеціальною резолюцією мітингу було вирішено зняти державний прапор із «трибуни», що й було зроблено під вигуки натовпу комуністів: «Ганьба синьо-жовтому прапору!» Присутні при цьому секретарі обкому Соцпартії Олександр Барановський та Микола Пилипенко, а також висуванець соціалістів на довибори в парламент від Житомира Микола Рудьковський особливих протестів не висловлювали і залишилися на трибуні. Опісля пасивність під час інциденту О.Барановський пояснив кореспондентові «Дня» бажанням уникнути скандалу, він декілька разів повторив тезу про державницьку позицію СПУ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати