Перейти до основного вмісту

Перший судний день

18 квітня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Учора Конституційний Суд нарешті розпочав розгляд справи щодо відповідності Конституції указу Президента Ющенка про розпуск Верховної Ради. Засідання почалося рівно о 9.30.

Як вбачається, судді вирішили діяти за принципом — у судовому розгляді дрібниць немає. Вони довго з’ясовували, чи може соціаліст Ярослав Мендусь брати участь у засіданні. Ще довше з’ясовували, чи варто за це питання голосувати. Після довгих дебатів голова КС Іван Домбровський так і не поставив це питання на голосування. «Таке питання на голосування я не ставлю через те, що раніше було прийняте рішення про участь суб’єкта в цій справі», — пояснив головний суддя. Однак десь годину на це витратили.

Потім засідання перейшло в стадію клопотань і трохи прискорилося. Судді підтримали два із трьох клопотань представника Верховної Ради в КС Анатолія Селіванова.

І лише близько 12 години судді дійшли до розгляду справи по суті. Слово передали Сюзанні Станік. Але замість доповіді вийшла невеличка прес-конференція. Сюзанна Станік заявила, що в жодному разі не оголошуватиме про самовідвід і працюватиме далі відповідно до присяги, «тому що я відповідальна не перед добродіями наливайченками, які розповсюджують проти мене фальшиву інформацію, а перед народом».

Суддя довго обурювалася заявами в.о. керівника СБУ Валентина Наливайченка про те, що вона нібито отримала хабара у вигляді квартир і земельних ділянок. «Це абсолютно неправдива інформація. Пан Наливайченко, якщо Ви знаєте, де воно є, то скажіть — я поділюся. Половина буде Вам, половина — мені».

Ще її обурило, що Наливайченко надіслав до суду листа з проханням дозволити перевірку судді. «На якій підставі? Проти мене не порушено карну справу. Це якісь методи НКВД», — заявила Станік.

Після цих емоційних заяв нарешті пішла доповідь. Журналісти приготувалися слухати. Але доповідь виявилася на подив лаконічною. В ухвалі, запропонованій Станік, зазначалося, що КС працюватиме кожного дня, крім вихідних, до 27 квітня. При обговоренні цієї постанови серед суддів КС виникла дискусія. Частина суддів вважала, що така постанова визначає не порядок розгляду матеріалів, а порядок проведення засідань, що суперечить регламенту роботи КС. Проте за цю ухвалу проголосувало 11 суддів, 6 — висловилися проти.

Після перерви Конституційний Суд України продовжив роботу. Перед суддями КС виступив один із авторів подання в КС відносно неконституційності указу Президента народний депутат Юрій Мірошниченко. Депутат від більшості навів аргументи, які зводяться до того, що проведення 27 травня нинішнього року виборів у парламент неможливе. При цьому депутат назвав главу держави «узурпатором».

Суддя Кампо попросив Мірошниченко детальніше розповісти про узурпацію влади Президентом. У відповідь на це депутат пояснив: Президент привласнив собі законодавчу владу, що є державною зрадою. У відповідь на таке обвинувачення суддя Кампо запропонував Мірошниченку «зробити імпічмент», а також закрити розгляд справи, оскільки депутати порушили предметну компетенцію. Однак обстановка в залі засідань розпалилася настільки, що депутат Мірошниченко зробив сенсаційну заяву: 300 голосів народних депутатів були необхідні для завершення політичної реформи.

Одним словом — прикро, що українських телеглядачів позбавили такого видовища.

БЛІЦ-ІНТЕРВ’Ю

Борис БЕЗПАЛИЙ: «Це було контрольне замірювання»

Треба сказати, кулуари КС учора дуже нагадували кулуари Верховної Ради. Було багато депутатів-регіоналів. І декілька з «Нашої України» — Руслан Князевич, Юрій Ключковський і Борис Безпалий. Останній відповів на запитання «Дня».

— Борисе Яковичу, як вам ухвала суду працювати кожного дня?

— Насправді, це таке публіцистичне рішення. Якщо є така необхідність, то голова КС може призначати засідання на кожний день і без цього. Тому це, скоріше, сигнал суспільству і журналістам, що суд налаштований, як кардинальский конклав — працювати, доки не буде ухвали. Це сигнал: ось наші рукава засукані по лікті. Насправді, ніякої необхідності в цьому не було.

— У вас не склалося враження, що у суддів КС вже визначилася правова позиція. І це перше голосування фактично демонструє розклад сил...

— Це дуже цікаве питання, тому що, на мій погляд, це голосування реального процесуального значення не має. Це дійсно було голосування швидше за політичними позиціями. Це було таке собі контрольне замірювання.

— Вас не здивувало, що промова судді-доповідача була такою короткою.

— Так, відчувається відсутність судової практики в судах загальної юрисдикції. Те що суддя-доповідач не бачить різниці між порядком розгляду справи і розглядом матеріалів, говорить саме за себе.

— Виходить, Станік не зовсім компетентна?

— Висновки робіть самі. Мені не зовсім зрозуміло, чому голова суду дозволив перетворити доповідь судді на імпровізовану прес-конференцію. Адже тут є прекрасний прес-центр і Сюзанна Романівна могла зробити контр-брифінг, якщо вважала це за необхідне.

ТИМ ЧАСОМ

Радник президента Микола Полуденний вважає дещо поспішною заяву Генпрокуратури про невірогідність інформації, що суддя КС Сюзанна Станік не одержувала нерухомості. Про це Полуденний заявив учора на брифінгу в Секретаріаті Президента. «Матеріали СБУ до Генпрокуратури ще не надходили. Вони мають бути передані завтра», — сказав Полуденний.

Він також додав, що ГПУ поспішила із заявою.

Полуденний також висловив здивування, «коли перша інформація з’являється 10 чи 11 числа, друга — 12, третя — 14, а вже 16 квітня ГПУ говорить, що провела перевірку». «Я не уявляю, як за неділю і початок понеділка можна було перевірити всю інформацію, яка з’явилася в інтернеті».

На запитання, чи розглядає Президент питання про відставку Генпрокурора Олександра Медведька, Полуденний відповів негативно, пояснивши це тим, що Президент вважає Верховну Раду, куди він повинен внести подання про відставку, нелегітимною.

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

Лідери опозиції закликають Президента відкликати суддів Конституційного Суду.

«Від КС зараз залежить дуже багато для долі народу. Але, на жаль, хоч як гірко це констатувати, цей орган не є взірцем ні справедливості, ні непідкупності. Він не є ні моральним, ні справедливим», — зазначила Тимошенко на прес-конференції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати