Перейти до основного вмісту

Підрахували — здивувалися

Чи дійсно неминуче підвищення газових цін?
16 липня, 00:00

Стара новина про те, що ціни на газ для населення і підприємств теплокомуненерго суттєво зростуть, нарешті, стала хітом інформаційного ринку. Те, що не наважилася зробити Тимошенко, все ж зробили під тиском МВФ «Регіони». Це стало прямим наслідком стану економіки й «вельми худого» бюджету країни. А джерело передвиборної відваги влади — досить високий рейтинг Президента Віктора Януковича й менший, але все таки вельми задовільний — уряду Миколи Азарова. Більше того, якщо після газового ралі ці рейтинги і, в першу чергу, Президента почнуть знижуватися, то Янукович, ймовірно, введе в дію план «Б», згідно з яким відповідальність за непопулярні заходи ляже на уряд, і місце прем’єра посяде хто-небудь трохи молодший. А тарифи, можливо, дещо опустять або ж дещо розтягнуть у часі їхнє підвищення. Тому що в нашій країні вибори й тарифні ігри — речі ментально несумісні.

Досить сказати, що Федерація профспілок України, яка начебто переграла Тимошенко в судах при її спробі підняти газові тарифи, сподівається і цього разу довести в суді незаконність їхнього підвищення, домогтися від НКРЕ скасування цього рішення і вимагає надалі не підвищувати газові ціни без узгодження з профспілками. Але вчора НКРЕ парирувала профспілкові протести заявою, що не має погоджувати з ними питання підвищення тарифів, пояснивши свою сміливість тим, що профспілки були поінформовані. Крім того, як сказав голова НКРЕ Сергій Тітенко, «постанова попереднього уряду про те, що підвищення тарифів треба було погоджувати з профспілками, діяла в 2008 і 2009 роках, а в 2010 році вона не діє».

Що ще, крім кредиту МВФ, дасть країні нова газова ціна? Експерт з енергетичних питань, екс-уповноважений Президента України Богдан Соколовський вважає, що «додаткові фінансові ресурси, які з’являться за рахунок зростання цін на газ, НАК «Нафтогаз України» витрачатиме, в першу чергу, на зменшення дефіциту компанії, погашення існуючої заборгованості за попередні роки й поточних розрахунків за постачання імпортного газу...» Він підкреслює, що рішення про підвищення тарифів на газ не забезпечує напряму додаткових інвестицій у геологічну розвідку, освоєння і розробку родовищ і додатковий видобуток власного газу; не створює достатньої мотивації для газозберігаючих технологій. При цьому соціально незахищеним верствам населення не гарантується повноцінна компенсація. «Дані питання актуальні для України, але не є пріоритетами ні для російського постачальника, ні для МВФ», — зазначає експерт.

І навіть відповідальні представники влади не намагаються називати чорне білим. Так, мер Донецька Олександр Лук’янченко, відповідаючи на запитання журналістів про те, чи знизиться в результаті підвищення газових цін і без того невисокий рівень життя населення, сказав: «Якщо платити більше, то — безумовно. Арифметичні закони — їх не можна коментувати, це політики коментують. Так, дійсно знизиться». При цьому мер визнав, що в результаті підвищення цін на газ «рівень і планка платежів від доходів населення знизиться на 5%».

Відвертість Лук’янченка можна зрозуміти — попереду в нього вибори, він має вболівати за своїх не настільки вже багатих співгромадян. У таких складних випадках конфлікту партійних і особистих інтересів у хід зазвичай ідуть відомі фішки про субсидії й адресну допомогу, до яких нинішня влада додала тезу про спрощення доступу до субсидування і зниження його порогу. На папері все виглядає гарно, але давайте поглянемо в що це виллється на практиці. Тому що вона в нас всі такі обіцянки зазвичай до невпізнання перекручує.

Як зазначив днями народний депутат і голова «Фронту змін» Арсеній Яценюк: «Треба зробити короткий екскурс у історію. У політиків коротка пам’ять: вони говорили одне — зараз починають говорити інше. Я змушений повернутися до харківських угод. Основна теза була: ми отримали знижку на 30% на ціну на газ... У мене щось математично не складається. Начебто, за заявами Президента, голови уряду, Тігіпка, було сказано про те, що ми отримали дешевий газ, — говорить депутат і запитує: — Як же це пов’язується з тим, що ціна на газ для населення виросла на 50%? Ціна внутрішнього газу складала близько 30 дол. Внутрішній газ покриває всі потреби населення і ще частково потреби житлокомунгоспу». «Якби ми дійсно отримали знижку на 30% на газ, — продовжував Яценюк, — то я вносив постанову — зменшити хоча б для малозабезпечених верств на 30% ціну на газ. Тому перший висновок: нам збрехали. Жодної знижки 30% на ціну на газ ми не отримали. Другий висновок: нам ще й брешуть про те, яким чином поставляється газ українському населенню».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати