Перейти до основного вмісту

Поговоримо...

25 листопада, 00:00

Із сьогоднішньої вельми складної ситуації єдиним виходом можуть бути переговори сторін. Із такими заявами та закликом до кандидатів сісти за «круглий стіл» виступили багато політиків, експертів, вітчизняних і міжнародних організацій.

Настійними вимогами від усіх політичних сил країни сісти за стіл переговорів, залучаючи до цього процесу найавторитетніших людей з усіх регіонів країни, перервав дводенне мовчання нинішній президент України Леонід Кучма. У заяві Президента у зв’язку з подіями, що відбуваються в Україні після другого туру президентських виборів, йдеться про те, що діалог — «це сьогодні єдиний шлях пошуку збалансованої позиції щодо недопущення розколу України на частини. Це, по суті, єдина гарантія для продовження розвитку нового життя у світі та злагоді, що є мало не найбільшим завоюванням усіх попередніх років незалежності». «Попри заяви опозиції про те, що в Україні вже немає влади, наголошую — конституційна влада в Україні існує, і ця влада легітимна. Вона сформована та діє строго згідно з Конституцією та законами України», — наголосив Президент. Він також назвав дії опозиції та її прихильників «політичним фарсом».

За проведення «круглого столу» з участю Президента Леоніда Кучми, кандидатів на посаду президента, керівників Верховного та Конституційного судів для обговорення ситуації, що склалася в Україні, висловився й голова Верховної Ради Володимир Литвин. На його думку, у виниклій ситуації повинні говорити політики, а не вулиця.

Міністр юстиції Олександр Лавринович вважає, що політичним елітам України потрібен діалог, а інструментом зняття політичних протистоянь має стати зміна системи державного управління, запропонована в змінах до Конституції. «Говорити про правову сторону взагалі не доводиться, оскільки йдеться про емоції. Сьогодні необхідний політичний діалог для еліт в Україні, якщо вони себе усвідомлюють елітами й усвідомлюють свою відповідальність за майбутнє України та кожного українця, якого сьогодні втягнуто в протистояння», — сказав О. Лавринович учора журналістам. Міністр також висловив думку, що координатором у діалозі має виступити нинішній Президент, який згідно з українською Конституцією здійснює свої повноваження до моменту вступу на посаду нового президента.

Закликав сторони до діалогу голова Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), міністр закордонних справ Болгарії Соломон Пассі. У його заяві зазначається, що напруженість виникла внаслідок «суттєвих порушень, допущених у ході другого туру президентських виборів, які відзначила місія міжнародних спостерігачів». Голова ОБСЄ закликав обидві сторони «до мирного діалогу та відмови від насильства». Він також закликав владу України провести швидке й об’єктивне розслідування допущених порушень.

На думку президента Польщі Олександра Квасневського, який закликав президента Л. Кучму до діалогу з учасниками другого туру виборів, «обов’язок вести діалог стосується обох кандидатів». О. Квасневський вважає, що до діалогу слід запросити також представників Європейського Союзу, і назвав як такого представника Хав’єра Солану. «Польща не хоче втручатися не в свої справи, Польща не хоче повчати, Польща лише закликає до діалогу», — заявив О. Квасневський. Він завагався з відповіддю на запитання, чи визнає Польща результати виборів, відзначивши, що відповідь на нього «передбачає негативний сценарій розвитку подій, а я вірю, що існує шанс позитивного вирішення нинішньої ситуації».

Самі кандидати також озвучують готовність до переговорів. Зокрема, прес-секретар прем’єра Ганна Герман заявила агентству Інтерфакс-Україна про готовність Віктора Януковича до переговорів зі своїм опонентом Віктором Ющенком. Що може стати предметом таких переговорів, А. Герман не уточнила. Водночас прес-секретар В. Ющенка Ірина Геращенко заявила, що предметом переговорів команди Ющенка щодо ситуації в країні може бути питання визнання владою масштабів фальсифікації виборів і процедура передачi влади. І візаві за столом переговорів опозиція хоче бачити лише Президента Л. Кучму. Як заявив член фракції «Наша Україна» Микола Томенко, «наша позиція однозначна: ми не визнаємо жодних переговорників, крім Леоніда Кучми».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати