Поле для ПДВ
Система солідарної відповідальності не викликає захоплення у бізнесуВ середу Державна податкова адміністрація презентувала проект запровадження електронної звітності, яким вже наступного року планується ввести в дію електронний реєстр податкових накладних. Ще кілька поправок — і механізм запрацює — обіцяють у податковій.
За словами заступника директора Департаменту податку на додану вартість Юрія Лапшина, в законопроекті подано чотири шляхи вдосконалення адміністрування ПДВ. Це — створення спеціальних ПДВ-рахунків, введення так званого ПДВ-поля у платіжному дорученні, подання в електронному вигляді реєстрів виданих і отриманих податкових накладних та застосування принципу солідарної відповідальності.
Кожне з цих нововведень, схоже, має як переваги так і недоліки. Так, створення ПДВ-рахунків дозволить перераховувати на них кошти як з поточних рахунків платників ПДВ, так і з аналогічних рахунків контрагентів відповідних підприємств. Iз цих коштів банк здійснюватиме потрібні податкові виплати до ДПА. Та проти такого підходу виступає Міжнародний валютний фонд (МВФ), який вважає, що такі дії призведуть до непотрібного і надмірного втручання в роботу підприємця та нічого окрім додаткового податкового навантаження на бізнес не принесуть.
Як альтернативу таким рахункам податківці пропонують ПДВ-поля. Механізм простий: у платіжних дорученнях банку є окреме вікно, де зазначено суму ПДВ, яку банк сплачує окремо. Головний позитив у тому, що відбувається розмежування податкових коштів від решти грошей. Це унеможливлює нецільове використання.
Перехід на звітування в електронному вигляді та подання платниками податків разом із деклараціями за відповідний звітний період копій записів в реєстрах податкових накладних, забезпечить прозорість системи адміністрування та відшкодування ПДВ. Крім того, це, переконаний Лапшин, дозволить покінчити з численними перевірками.
Набагато більше нарікань має викликати пропонована податківцями «солідарність». Вона передбачає законодавчу відповідальність підприємців за співпрацю з фіктивними фірмами. Виходить, укладаючи угоди, підприємці мають брати на себе ще й роль правоохоронних органів і з’ясовувати, чи, бува, фірма, з якою вони мають справу, не є фіктивною. В іншому разі вони, згідно з пропонованою податківцями «солідарністю», можуть потрапити в «кримінальну» халепу і їм залишиться сподіватися лише на судову систему, до якої, як відомо, в країні нині немає великої довіри. Ці питання поки що без відповіді... Щоправда, податківці обіцяють повернутися до варіантів щодо них вже на початку наступного року.