Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Потрібен омбудсман

Ніна Карпачова більше не Уповноважений з прав людини
18 листопада, 00:00

Вісім років обіймала Ніна Карпачова посаду Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. І восьмий місяць вона суміщала цю посаду з парламентським кріслом, що суперечило чинному законодавству одразу за кількома пунктами. Широка громадськість почала обурюватися ще кілька місяців тому, але складалося враження, що посада омбудсмана належатиме Ніні Іванівні вічно: адже вісім років — серйозний термін, і парламент, який щорічно заслуховує схожі один на одну, як дві краплі води, доповіді про порушення прав людини в Україні, не поспішав звільняти сумісницю. Але все ж таки вчора Верховна Рада 385 голосами із 435 присутніх достроково зупинила повноваження омбудсмана Ніни Карпачової.

Протягом 20 днів Верховна Рада повинна висунути кандидатуру нового Уповноваженого з прав людини. Які якості — професійні й особисті, повинен мати український омбудсман? З цим запитанням «День» звернувся до експертів.

Семен ГЛУЗМАН , правозахисник, директор Україно-американського бюро захисту прав людини:

— Новий Уповноважений з прав людини має істотно відрізнятися від Ніни Карпачової. Зрозуміло, що ідеальних чиновників не буває — у жодній країні. Але все ж таки необхідно, щоб омбудсман мав професійне відношення до юстиції, щоб він був зацікавлений у тому, чим він займається, щоб розумів — він не багато, але все ж таки реально може змінити. І в останню чергу ця людина має бути туристом.

Я побоююся, що це буде політичне призначення. Хоча омбудсман повинен бути якраз незалежним, не відноситися ні до однієї політичної сили — хоча б останнім часом. Але в усіх партіях є хтось, хто не пройшов за списками... Загалом, побоююся, що це все ж таки буде чергова Ніна Іванівна — нехай іншої статі й скромніша, але людина від політики. Водночас в апараті є нормальні люди, які могли б успішно працювати, якщо розпочати плавно й неспішно проводити реформу.

Євген ЗАХАРОВ , Харківська правозахисна група:

— Людина, яка обіймає посаду омбудсмана, має бути насамперед небайдужою до чужого горя, до страждання людей. По- друге, вона повинна мати достатню кваліфікацію, щоб розібратися, хто винен у цьому горі, — а в тому, що порушуються права людини, завжди винувата держава. По-третє, його сил і знань має вистачити на те, щоб держава припинила порушувати права людей. Ця людина могла б дуже багато чого зробити для країни, й багато що сьогодні залежить від кандидатури, яку висунуть на цю посаду. Принципово, щоб омбудсман був незалежним і неупередженим. Ось лише чи зможуть наші парламентарії зрозуміти все це й запропонувати на цю посаду людину, яка володіє всіма необхідними якостями? Швидше за все, крісло Уповноваженого з прав людини віддадуть просто політику — як поділять.

Що ж до Ніни Карпачової, то в її діяльності були різні періоди. Зі співчуттям у неї все було в порядку — вона дійсно допомагала багатьом людям, часто навіть на шкоду собі. Йшла врозріз з інтересами влади. Тож її не можна оцінювати однозначно.

Юрій ВАСИЛЕНКО , суддя:

— По-перше, Уповноважений з прав людини має бути мужнім. Щоб прийти в районне або міське відділення міліції або прокуратури й вимагати в чиновників доказів того, що вони не порушують права людини. Щоб прийти до Президента, відкрити двері й сказати: «Доброго дня, я хочу поговорити з приводу прийнятого указу, який порушує права людини».

По-друге, омбудсман повинен бути професіоналом, до того ж розбиратися у всіх сферах права. Адже права людини регулюються й трудовим законодавством, й адміністративним, і цивільним — у всіх галузях потрібно розбиратися, щоб правильно складати запити й підбирати кадри.

По-третє, омбудсман має бути послідовним у своїх діях. Захист прав людини повинен бути його першорядним завданням. По-четверте, він повинен уміти налагоджувати зв’язок з усіма правозахисними організаціями, чого, до речі, не вдалося досягти Ніні Карпачовій. По-п’яте — омбудсман повинен бути комунікабельним, уважним до потреб людини.

На мою думку, ідеальним Уповноваженим з прав людини був Сергій Ковальов — у Російській Федерації. Лише чомусь недовго він протримався, очевидно, не влаштовував виконавчу владу... У нас такої людини немає. Хоча, може, Верховна Рада знайде?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати