Перейти до основного вмісту

Православні святкують Медовий Спас

15 серпня, 00:00

Чим стародавніше свято, тим значущішим воно є для людей і тим більше в нього назв. Спас, Медовий Спас, Маковій, а за церковними канонами – свято, яке відзначається 14 серпня, називається Перенесення чесного древа Христа Господнього. Його встановили у IX столітті в Константинополі. Також у цей день православна церква вшановує пам’ять семи мучеників Маккавеїв, їхньої маті Соломоні та учителя Еліазара. Медовим Спасом розпочався двохтижневий Успенський піст — до 28 серпня, коли церква відзначатиме Успення Пресвятої Богородиці.

Учора, як і століття тому, віруючі приносили у храми мед для освячення. Ця традиція пов’язана із стародавніми дохристиянськими віруваннями — перший урожай приносити Богові і лише після цього вживати самим. Також цей день — свято для пасічників. Ще одна традиція, яка склалася в Україні, — освячувати в церквах букети з трав та квітів (маковійчики). Їх люди плели заздалегідь із багатьох рослин — м’яти, чебрецю, маку, чорнобривців тощо. При цьому кожній рослині приділялося окреме магічне значення. Здавна вважалося: якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути господарство. Цього дня наші предки на святковому столі ставили калачики з маком та кутю з пшениці нового врожаю. За ще однією традицією, на Медовий Спас освячують воду у водоймах. За повір’ями, той, хто умиється такою водою, виліковується від недуг

З нагоди цього великого церковного свята у Києво-Печерській лаврі відкрилася ярмарка «Медовий Спас». У ній беруть участь монастирі, храми, духовно-просвітницькі центри, православні видавництва, бджолярі-промисловці, народні умільці, виробники церковного начиння. Тож кияни і гості міста мають гарну нагоду придбати найкращий мед із пасік України, стільниковий мед, продукти бджільництва, а також вироби декоративно-прикладного мистецтва й духовну літературу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати