«Праймеріз»
Віталій БАЛА: Київські проблеми навряд чи серйозно використовуватимуться в передвиборній кампаніїУчора голова Секретаріату Президента Віктор Балога накинувся з критикою на депутатів за голосування з постанови про позачергові вибори Київради й мера Києва. Назвав його «очевидно політичним рішення з сумнівною правовою основою».
За його словами, голосування парламенту відбувалося виключно через тактичні розрахунки коаліції, що не були підкріплені юридично бездоганними процедурами. «Є всі ознаки того, що коаліція в пориві кон’юнктурної доцільності звернулася до усвідомленої зневаги законом. По суті, вищий законодавчий орган підтвердив власний правовий нігілізм», — заявив Балога.
Реакцію Віктора Івановича зрозуміти можна. Як кажуть експерти, в країні з’явилася людина, яка може призначати дострокові вибори та референдуми. І ця людина не Віктор Ющенко. У вівторок Тимошенко продемонструвала елітам свою владу. І це, природно, не може не непокоїти Секретаріат.
Але тут Банкова вже нічого зробити не зможе. Законно прийнята постанова чи ні — маховик перевиборів уже запущений. Сам київський мер Леонід Черновецький заявив, що активно готуватиметься до виборів.
Тепер головна інтрига — чи буде єдиний кандидат від коаліції. Вже називають вісім прізвищ, серед них такий політичний важкоатлет, як перший віце-прем’єр Олександр Турчинов.
Про майбутні київські вибори «День» розпитав директора Агентства моделювання ситуацій Віталія БАЛУ.
— Віталію, чи вірите ви, що коаліція зможе домовитися й буде один кандидат?
— Не вірю. По-перше, внутрішня опозиція, яку умовно кажучи очолює Віктор Іванович Балога, вимушена буде виставити свого кандидата для того, щоб перешкодити планам БЮТ у цій конкурентній війні. По-друге, у пана Черновецького є додаткові ресурси, щоб простимулювати якого- небудь кандидата з демократичного табору, щоб він розтягував голоси. Я гадаю, що в Черновецького вистачить ресурсів, щоб знайти якого-небудь «розумного» для цієї мети. Ось ці дві причини дозволяють мені говорити, що не буде єдиного кандидата.
— Учора з’явилася інформація, що фракція БЮТ наполягатиме на розгляді у Верховній Раді законопроекту, що передбачає проведення виборів мера Києва в два тури.
— Це правильно, бо якщо не буде єдиного кандидата й буде «розтяжка», то враховуючи й адміністративні, і фінансові ресурси Черновецького, в нього є шанс.
— До речі, Ірена Кильчицька скрізь говорить, що Черновецький знову переможе на виборах мера Києва.
— Вона правильно робить. Вони й самі себе умовляють, і звертаються до свого електорату, вселяючи упевненість у перемозі. Але знову ж повторюся: якщо буде один тур і багато кандидатів, то такий варіант не виключається.
— Які першочергові завдання потрібно вирішити в Києві? І які теми ви б порадили взяти на озброєння кандидатам на київських виборах, щоб досягнути успіху?
— Перше, що напевно хвилює киян — це ціни на ЖКГ. Треба говорити, що незважаючи на те, що піднялися ціни на газ, бюджет міста Києва дозволяє не підіймати ціни на ЖКГ.
Гадаю, треба говорити про транспортні пробки. Раніше це стосувалося тільки людей, які їздять на машинах, тепер від цього страждають усі. Бо в пробках стоять і маршрутки, і тролейбуси.
Але насправді я не вважаю, що київські проблеми серйозно використовуватимуться в передвиборній кампанії. Бо вона буде дуже швидкоплинною й технологічною. Швидше за все, опоненти Черновецького вибудовуватимуть свою кампанію на жорсткій критиці діючого мера. А Черновецький говоритиме про соціальну складову — це доплати до пенсій, збільшення бюджету, благоустрій міста тощо.
Навряд чи зараз хтось серйозно зможе відстежити проблеми киян, бо для цього треба зробити дуже серйозний соціологічний зріз.