Перейти до основного вмісту

Президент привіз в Україну незмінену газову ціну

13 лютого, 00:00

Учора в Кремлі розпочалися довгоочікувані переговори президентів України та Росії Віктора Ющенка й Володимира Путіна. Поміж першорядних питань, що обговорювалися, основні напрями подальшого розвитку російсько- української взаємодії. Український Президент Віктор Ющенко на самому початку зустрічі зі своїм російським колегою заявив, що «Росія була, є й буде нашим стратегічним партнером, і в контексті цих цінностей ми розвиватимемо наші відносини». І це була не просто чергова фраза з дипломатичного лексикону. Обидві країни дійсно потребують саме відносин такої якості й, як виглядає, зобов’язані зробити все, щоб не знижувати, а підвищувати їхній рівень. Український Президент зауважив, що дуже радий відвідуванню Росії, й підкреслив, що за час, що минув після першого засідання міждержавної комісії «Ющенко — Путін», розроблено непоганий план дій, у якому 26 пунктів.

Глави держав обговорили питання функціонування Чорноморського флоту РФ, перспективи російсько-українських відносин у зв’язку зі зближенням України з НАТО. Заплановано також обговорити проблеми гуманітарної співпраці. Але можна передбачити, що реальний стан відносин між двома країнами вимагав від президентів насамперед зайнятися газовою сферою, яка останніми днями стала осереддям конфлікту, що поставив стратегічних партнерів на межу торгової «війни». Йшлося навіть про намір російського «Газпрому» ще в перший день переговорів припинити постачання російського газу до України. Дійшло до того, що прес-служба газового монополіста спростовувала заяви української сторони про наявні домовленості не припиняти постачання газу. «Ніяких домовленостей немає, ніяких результатів (переговорів. — Авт. ) немає», — казав напередодні переговорів офіційний представник «Газпрому», повторюючи раніше сказане: «Момент можливого зниження поставок газу в Україну переноситься з 10 ї на 18 у годину12 лютого». При цьому він повідомив, що зустріч голави «Газпрому» Олексія Міллера та Президента України Віктора Ющенка поки не заплановано.

Тим часом, в Україні тривала ініційована прем’єр-міністром перепалка, спрямована на те, щоб позбутися хоча б одного з двох газових посередників — СП «УкрГазЕнерго» (напевно, прем’єр-міністра все-таки переконали, що в односторонньому порядку позбуватися «РосУкрЕнерго» наразі недоцільно, а у зв’язку з можливим похолоданням навіть небезпечно). Голова правління «Нафтогазу України» Олег Дубина наполягає, що державний холдинг має постачати природний газ усім категоріям споживачів, зокрема, й промисловим підприємствам, що дозволить поліпшити економічні показники й уникнути банкрутства, яке йому загрожує. Але голова «УкрГазЕнерго» вважає це недоцільним і нагадує про збитки «Нафтогазу», коли він постачав газ українській промисловості. Він прогнозує, що й у нинішніх умовах НАК не матиме прибутків, оскільки буде змушений займатися перехресним субсидуванням своїх газовидобувних підрозділів, для яких урядом встановлена нереально низька ціна реалізації природного газу населенню.

А в Москві тривала справжня робота, хоча, на перший погляд, могло здатися, що президенти всього лише вправлялися в красномовстві й володінні мистецтвом дипломатії. Віктор Ющенко стверджував, що між Україною та Росією немає нерозв’язних проблем, і запевняв, що Україна зробить усе можливе для ефективної діяльності міждержавної комісії. Президент РФ Володимир Путін висловлював упевненість у тому, що Росія й Україна можуть вийти на новий рівень співпраці й реального стратегічного партнерства.

Проте розмова, напевно, була складною. Зустріч президентів тет- а-тет і у вузькому колі тривала більш як три години. Але головне, звісно, результат. А він позитивний. Росія й Україна домовилися про умови постачання газу на 2008 й і подальші роки. Вони полягатимуть у тому, що ціна газу зберігається на рівні $179,5 за тисячу кубометрів. При цьому «Газпром» і «Нафтогаз України» працюватимуть прямо, без посередників. «Газпром» умови домовленостей влаштовують, заявив президент РФ Володимир Путін. «Сподіваємося на те, що всі домовленості будуть виконуватися», — сказав він на прес-конференції за підсумками переговорів. Путін зауважив, що президенти двох країн обговорили не лише сьогоднішню ситуацію, а й співпрацю в енергетичній галузі загалом. «Нам шкода, що постійно такі проблеми виникають», — сказав Путін і додав, що українська сторона повідомила, що найближчим часом збирається погасити наявну заборгованість.

Це вже стає традицією, що Віктор Ющенко приїжджає з переговорів, виправдавши своє ім’я.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати