Перейти до основного вмісту

Про базовий принцип людяності

У Києві відкрилася виставка, присвячена пам’яті Андрія Сахарова, — нагода поміркувати над своєю правовою свідомістю та суспільною відповідальністю
13 грудня, 00:00

Один із найбільш знакових правозахисників доби Радянського Союзу та мислитель зі світовим ім’ям Андрій Сахаров залишив по собі величезний інтелектуальний спадок, який досі очікує на прочитання та осмислення на якісно новому рівні. Особливо це стосується пострадянських країн і зокрема України, яка ще не прочитала своїх книг. Хоча в європейському інтелектуальному просторі філософські та світоглядні принципи Сахарова прижилися давно. Про це зокрема свідчить і той факт, що виставка «Андрій Сахаров: тривога та надія» була підготовлена ще 2009 року за підтримки комісара Ради Європи з прав людини Томаса Хаммарберга. «Він надихав правозахисників у всій Європі. Навіть сьогодні я часто думаю про нього, коли зіштовхуюсь з конкретною ситуацією щодо прав людини: а як би він сам відреагував у цьому випадку?» — так говорить про Андрія Сахарова пан Хаммарберг.

Перш ніж потрапити до Києва, виставка з успіхом пройшла у Стокгольмі, Гельсінкі, Парижі, Варшаві, Лісабоні, Москві, Единбурзі та інших європейських містах. В Україні експозицію відкрили до Дня захисту прав людини, яку світ відзначає 10 грудня. Для України, де трапляються кричущі випадки порушення прав людини, виставка є символічною, особливо в контексті останніх подій у суспільно-політичному житті. Експозиція складається з низки плакатів, на які винесені цитати Андрія Сахарова і які охоплюють основні напрямки правозахисної діяльності Андрія Дмитровича: проти голоду і нерівності, проти диктаторських і тоталітарних режимів, проти війн і локальних конфліктів, проти загрози ядерної війни та випробування ядерної зброї, за інтелектуальну свободу та збереження навколишнього середовища... Усі ці проблеми залишаються й сьогодні, а їх вирішення потребує появи нових, незалежних, сміливих та інтелектуально потужних людей.

В контексті відкритої в Представництві ЄС в Україні виставки «Андрій Сахаров: тривога та надія» відбувся й круглий стіл «Реформи у сфері прав людини: зміни заради змін або правила життя?», який зібрав у дискусії експертів, представників профільних проектів, що фінансуються ЄС, державних інституцій, громадських організацій та ЗМІ.

«Відкрилась виставка, присвячена Андрію Сахарову, який своєю діяльністю намагався здолати той страх, що був вбитий, вкручений в свідомість радянських людей. А ми є нащадками тих людей і також повинні долати страх», — зазначив у своєму виступі директор громадської організації «Європейський вибір» Кирило ЖИВОТОВСЬКИЙ.

«Розвиток будь-яких незалежних інституцій потребує людей, що здатні мислити незалежно, відстоювати свої позиції. Я думаю, що, окрім законодавства, важливим є і сам запит суспільства на незалежне і справедливе правосуддя, усвідомлення, які негативні наслідки можуть бути, коли суддя є залежним. Це стосується й інших інституцій. Зараз ми дедалі більше втрачаємо довіру до тих суб’єктів, які мають за своєю суттю бути найбільш незалежними, які становлять фундамент держави, забезпечуючи їй стабільність та незалежність за будь-якого політичного режиму», — зауважив директор програми «Верховенство права» МФ «Відродження» Роман РОМАНОВ.

З виставкою «Андрій Сахаров: тривога та надія» можна ознайомитися до 14 січня в Інформаційному центрі ЄС при Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати