«Програмний ризик» уряду
Прем’єр-міністр Анатолій Кінах готується винести на розгляд оновленого парламенту проект програми діяльності Кабінету Міністрів. Про це він повідомив на зустрічі з представниками закордонних інформагентств. «Найбільш оптимальним було б затвердження програми уряду в червні, до літніх канікул парламенту, оскільки саме у цей період починається бюджетний процес», — заявив прем’єр. За його словами, програма буде розрахована на 2 роки. По суті, це означає, що Анатолій Кінах саме на такий термін робить заявку на керівництво урядом.
Згідно з українським законодавством, протягом року після затвердження програми уряду прем’єр-міністр отримує імунітет від спроб парламенту відправити його у відставку. Якщо ж буде затверджено дворічну програму, Кінах, імовірно, може зберегти портфель до 2004 року, ігноруючи звіти перед Верховною Радою. Нагадаємо, що якраз рік тому саме після звіту про реалізацію програми уряду з поста прем’єра відправили у відставку Віктора Ющенка. А рекордсмен із терміну перебування на чолі Кабміну, Валерій Пустовойтенко протягом трьох років узагалі не звітував перед депутатами про виконання задекларованої програми.
Шанси Анатолія Кінаха зберегти в руках штурвал урядового корабля під час очікуваного в травні-червні парламентського шторму досить великі. Адже декілька парламентських сил уже висловилися на його підтримку. Проти відставки прем’єра виступають «За єдину Україну!», СДПУ(О) та КПУ (принаймні комуністи досі не підіймали тему усунення Кiнаха). Їхніх голосів цілком вистачить, щоб заблокувати відставку. Інтерес «заєдинників» та соціал- демократів зрозумілий, оскільки саме вони мають найбільше портфелів в уряді Кінаха. А мотиви головного комуніста країни Петра Симоненка більш загадкові. Поки що КПУ публічно заявила тільки про претензії на керівництво у деяких комітетах парламенту. Можливо, цей політичний гонорар вони вважатимуть для себе достатнім. «Питання відставки прем’єр-міністра поки сьогодні не стоїть», — говорить Симоненко. Ось це «поки», а також активне рекламування КПУ імпічменту Президента вже цього року обіцяють Анатолію Кінаху не один парламентський штурм.
Президент Леонід Кучма тим часом також твердо заявив про небажання міняти прем’єра. «Сьогодні в Україні головне — стабільність, і цю стабільність я бачу в Кабінеті Міністрів», — сказав Президент, щоправда, тут же зазначивши, що при призначенні окремих членів уряду все ж буде враховувати побажання партій, які перемогли на виборах. Зараз Леонід Кучма готується виступити з посланням до Верховної Ради нового скликання, і, судячи з усього, його зовсім не непокоять загрози щодо імпічменту. Лідеру «НУ» Віктору Ющенку, звісно, буде непросто вгамувати деяких членів радикального крила своєї фракції. Але якщо відмова від претензій Ющенка на пост прем’єра компенсується декількома губернаторськими, а може, й міністерськими портфелями, то загроза і з цього боку може хоч би тимчасово зникнути. Підкреслено миролюбний настрій Віктора Ющенка після останньої зустрічі з Президентом схиляє саме до такого висновку.
Якщо до блоків Ющенка і Тимошенко приєднаються і соціалісти Олександра Мороза (що також ще не факт), за оптимістичними підрахунками депутата Тараса Стецьківа, у сумі вийде 190—200 голосів. Цього недостатньо, щоб відправити у відставку уряд, але цілком вистачить, щоб створювати постійний інформаційний тиск.
А сам Анатолій Кінах на пряме запитання зарубіжних журналістів про його бажання і надалі займати пост прем’єра, відповів: «Це залежить не тільки від моєї особистої позиції, моє ставлення до цієї проблеми не будується на бажанні якнайдовше протриматися на цьому посту». Голова Кабміну вважає, що його шанси залежать від сьогоднішніх переговорів між партіями, які прийшли до парламенту, і проясняться, очевидно, вже у травні. А формально, на думку прем’єра, все вирішиться при з’ясуванні ставлення парламенту до програми уряду, проект якої депутати отримають найближчим часом. Тобто реакція парламенту на програму і стане тестом на ставлення ВР до уряду Кінаха.
Якщо говорити про зміст урядової програми, то, судячи зі слів Анатолія Кінаха, головні напрями торкнуться боротьби з бідністю, захисту інтересів власника, жорсткої боротьби за зовнішні ринки, дерегуляції підприємницької діяльності. Чітким орієнтиром на найближчі два роки стане вступ до Світової організації торгівлі. Гроші від приватизації уряд знову пообіцяє спрямувати на інвестування економіки. Власне, цю програму Анатолій Кінах, з його слів, уже реалізовує протягом останнього року. Її текст готовий уже давно, і не подавався на затвердження депутатів у зв’язку з «високим рівнем політичної конкуренції напередодні виборів». Як кажуть, від гріха подалі. Тепер, схоже, без ризику не обійтися.