Перейти до основного вмісту

Приборкати посередника

19 січня, 00:00

Незважаючи на порівняно м’яку зиму, сектор газу продовжує тримати країну в напруженні. Немає великих сподівань і на те, що запланована в рамках засідання комісії Ющенко — Путін зустріч прем’єрів України та Росії, де обговорюватимуть насамперед енергетичні питання, поліпшить ситуацію.

Про це може свідчити позиція Секретаріату Президента України, викладена в четвер Олександром Чалим, з якої випливає, що український прем’єр, швидше за все, не зможе відреагувати на пропозицію глави уряду РФ Віктора Зубкова прийняти Юлію Тимошенко в Москві ще 23 січня. Чи означає це, що Київ ще не готовий розпочинати переговори, про які в нас так часто й так різко говорять? З другого боку, тут може йтися про бажання вийти на переговори у сильнішому складі. Новим їхнім фігурантом може стати досвідчений і авторитетний як у політичних, так і в бізнес-колах Віталій Гайдук, призначення якого Верховною Радою на посаду віце-прем’єр-міністра може відбутися вже наступного тижня.

Напередодні в Москві з так званим ознайомлювальним візитом побував новий глава правління НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина. І тло для цієї зустрічі було, в принципі, негативним, оскільки напередодні виконавчий директор ексклюзивного постачальника імпортного природного газу до України RosUkrEnergo Костянтин Чуйченко заявив, що в січні мало місце зниження обсягів постачань природного газу з Центральної й Середньої Азії через аномально низькі температури й тому для забезпечення постачання природного газу й заповнення балансу газу України RosUkrEnergo нібито купував російський газ за ціну, узгоджену сторонами в січні 2006 року. А це $314,7 за тисячу кубометрів. Лише від однієї цієї цифри мороз поза шкіру йде. А Чуйченко заговорив ще й про прострочену заборгованість компанії «УкрГаз-Енерго» ($830 млн.), яка, у свою чергу, веде до заборгованості RosUkrEnergo перед «Газпромом».

Тим часом український уряд, не звертаючи уваги на можливі наслідки, йде наміченим раніше курсом на усунення з ринку небажаного посередника (RosUkrEnergo). Як таку міру можна розцінити звільнення глави «УкрГаз- Енерго» Ігоря Вороніна від обов’язків заступника глави правління «Нафтогазу України». Цим наче обривається зв’язок між «Нафтогазом» і RosUkrEnergo. Водночас Нацкомісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) України почала позапланову перевірку діяльності «УкрГаз-Енерго». А в кулуарах влади почалися розмови про наміри якимось чином приручити або, можливо, навіть осідлати й приборкати осоружного посередника за допомогою кадрових перестановок. Нагадаємо, що 50% RosUkrEnergo належить ВАТ «Газпром», а решта — українським бізнесменам Дмитру Фірташу (45%) та Івану Фурсіну (5%). Їм намагаються підшукати заміну.

Але, гадаю, якщо уряду вдасться провести ротацію власників посередника, то вся країна остаточно переконається в тому, що ця влада має до них безпосередній стосунок. Експерт Олександр Нарбут підтвердив «Дню» наявність таких намірів, але зауважив, що таким чином «український прорив» країні не забезпечити. Та й узагалі, будь-кому зрозуміло, що перепрягати газових «коней» на зимовій переправі не час, не маючи, до того ж, дієвої програми енергозбереження, на реалізацію якої потрібні, звісно, не дні, а роки.

Можливо, саме прихід Віталія Гайдука (якщо він погодиться), за участю якого корпорація ІСД впровадила дуже серйозні проекти з енергозбереження, дасть поштовх розробці такої програми й водночас дозволить знайти з Росією, теж зацікавленою в тому, щоб Україна економніше використовувала енергоресурси, спільні теми.

А поки перед Україною стоять більш прозаїчні завдання. Треба добитися, щоб «УкрГаз-Енерго» (Київ) погасило накопичену заборгованість перед RosUkrEnergo. Але підприємства теплокомуненерго зараз платять за газ вкрай погано. А до звичайної їхньої нерозторопності додаються ще й неплатежі населення, яке чекає можливості розплатитися за житлово-комунальні послуги за рахунок боргів Ощадбанку колишнього СРСР. Без ресурсів газу залишилися цими днями енергогенеруючі компанії... А в перспективі можливе нове підвищення ціни на середньоазійський природний газ, пов’язане з тим, що в другому півріччі російський «Газпром» купуватиме узбецький газ на 10 доларів дорожче, ніж у Туркменістану...

Тим часом в Україні грають у політичні ігри на газовому полі, практично змагаючись за те, хто розпоряджатиметься грошима посередника на наступних виборах...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати