Приховане насильство
насильство Кожна восьма молода жінка стає жертвою домагань чоловікаВ Україні поки що не існує спеціальних статей Кримінального Кодексу щодо насильства в сім’ї. Стаття кримінально кодексу, яка передбачає покарання за навмисне побиття, може бути застосована і до сімейних конфліктів, у яких проявлялось фізичне насильство, але фактично ця норма не «працює». Брак авторитету державних інституцій, зокрема міліції, призводять до того, що постраждалі від сімейного насильства жінки, навіть подавши відповідну заяву до відділку міліції, пізніше її забирають.
«Насильство стосовно дівчат і жінок — проблема різних суспільств і культур, як західних, так і східних, — говорить керівник Центра гендерних досліджень Українського інституту соціальних досліджень, кандидат соціологічних наук Юлія Галустян. — Згідно з підсумками 4-ї Всесвітньої конференції ООН про становище жінок (1995 р.), термін цей визначається, як «будь-який здійснений на підставі статевої ознаки акт насильства, який може зашкодити фізичному, статевому або психологічному здоров’ю жінки, а також загроза здійснення таких актів, примушення або обмеження свободи в суспільному або особистому житті».
У період зразкової радянської сім’ї проблема насильства була по суті закритою темою, згадувалася лише в працях фахівців з девіантної поведінки, кримінальних справ і практично не піднімалася соціологами, психологами і соцпрацівниками. Однак, за даними соцопитування, проведеного нашим інститутом, тільки в сімейному житті жертвами фізичного насильства стає 12% молодих жінок. Проте, ініціаторами насильства іноді виступають і самі жінки, що свідчить про необхідність перегляду традиційних поглядів на це явище, як виключно жіночу проблему. Різні види насильства, особливо фізіологічне і психічне домашнє насильство, залишаються в більшості випадків «прихованими». Внаслідок сорому, традицій, звички жити в атмосфері насильства, жінки не поспішають ділитися наболілим, багато хто навіть не вважає себе жертвою.
З усіх видів насильства найбільш небезпечне сексуальне насильство (воно частіше за все зустрічається в кримінальній практиці і складає 22% всіх виявлених злочинів), особливо спрямоване проти дітей. За даними опитувань в Україні, частіше за все стосовно жінок і дівчат зустрічаються такі форми агресивної і злочинної поведінки, як насильство і побої з боку чоловіка, згвалтування, сексуальні домагання, торгівля жінками, сексуальне примушення, примушення до проституції, позашлюбне згвалтування, сексуальне згвалтування в сім’ї».