Приватизацію приватизаторів
намагається здійснити уряд, маючи намір монопольно контролювати продаж держвласностіУчора голова Фонду державного майна Олександр Бондар навіть в обідню перерву готувався до зустрічі із Президентом України Леонідом Кучмою. Очевидно, питання мало обговорюватися надзвичайно важливе. За деякими даними, вчора ж уряд мав намір обговорювати проект дещо дивного документа — «Політика Кабінету Міністрів із приватизації 2001 року». Однак прес-секретар першого віце-прем’єр-міністра Геннадій Гармаш сказав «Дню», що питання не обговорювалося і, мабуть, буде перенесене на наступний рік.
26 грудня перший віце-прем’єр Кабміну Юрій Єхануров заявив, що готовий уже сьогодні подати цей проект на погодження прем’єрові. Переробка концепції «політики Кабміну», за версією інтернет-видання «ProUA», пов’язана з недавно висловленим Віктором Ющенком невдоволенням з приводу ходу конкурсу з продажу держпакета акцій Запорізького алюмінієвого комбінату і його заявою про необхідність створення міжвідомчої робочої групи під його ж керівництвом.
У Ю.Єханурова, чий досвід приватизації в ролі колишнього голови ФДМУ важко переоцінити, щодо цього трохи інша думка. Він вважає, що доцільніше спочатку визначитися з політикою уряду в цих питаннях, а вже потім, за необхідності, розпочати створення міжвідомчої робочої групи. Виходячи із цього, він і склав вищезгаданий документ, схвалений потім на засіданні урядового комітету економічного розвитку. «Політика...», зокрема, передбачає затвердження на засіданні Кабміну умов приватизації «особливо важливих» об’єктів і, природно, самого їх переліку. За версією Ю.Єханурова, уряд має окремими рішеннями затверджувати і погоджувати персональний склад комісій та умови конкурсу за поданням ФДМУ. Передбачається також обов’язкове надання доручень першого віце- прем’єра представникам Кабміну в конкурсних комісіях на голосування під час ухвалення основних рішень. «Ми ведемо мову про правила гри і хочемо, щоб усі знали ці правила», — сказав журналістам віце-прем’єр. Тим часом політика приватизації та відповідні правила в Україні вже досить пророблені. Є Указ Президента «Про невідкладні заходи із прискорення приватизації майна в Україні». Є закон «Про програму приватизації на 2000— 2002 роки». Проблема в тому, що норми законодавства просто не виконуються. Це значною мірою продемонстрував недавній конкурс із продажу ЗАлКу. Тепер звичайно толерантний у своїх взаєминах із керівництвом державних відомств Єхануров сподівається, що в майбутньому «деяке посилення регламентаційних вимог дозволить уникнути «конфлікту інтересів, усунути суб’єктивізм, підвищити відповідальність членів конкурсної комісії та керівників зацікавлених органів влади», повідомляє Інтерфакс-Україна. Нагадаємо, що 2001 року держава планує виставити на продаж великі пакети акцій компанії «Укртелеком» та 19 обленерго, а всього від приватизації планується одержати до бюджету 5,9 млрд. гривень. І головне, що хвилює тепер Кабмін і про що, не криючись, сказав (УНІАН) віце- прем’єр, це поява останнім часом дедалі більшої кількості проблем, пов’язаних із приватизацією; Фонд держмайна, з урахуванням цього, «має залишатися в підпорядкуванні Кабінетові Міністрів».
У відповідь, як писав «День», О. Бондар недавно озвучив ідею про перепідпорядкування фонду Президентові, мотивуючи це прагненням захиститися від неправомірного зовнішнього тиску. Хоч би як там було, але од розв’язання цієї ситуації залежить, хто матиме право відстоювати державні інтереси в приватизації (і чи буде це право монопольним, бо що може бути привабливiшим за «екслюзив» на захист інтересів батьківщини?).
Як сказав «Дню» перший заступник голови ФДМУ Михайло Чечетов, «формувати ідеологію приватизації — це право Кабінету Міністрів. Ми ж будуємо свою роботу на Законі «Про програму приватизації на «2000-2002 роки». У нас під ногами твердий грунт. Однак у будь-якому випадку парламентом буде ухвалено закон про Фонд держмайна, в якому буде виписано всю нашу політику, а також підпорядкування фонду. Це питання має вирішуватися на законодавчому рівні. У проведенні приватизації на прозорих законних підставах ми весь час відчуваємо моральну підтримку Президента».
P.S. Коли верстався номер стало відомо, що Юрій Ехануров погодив з прем’єр-міністром Віктором Ющенком політику уряду стосовно приватизації у 2001 році, що передбачає, зокрема, затвердження Кабінетом міністрів умов приватизації «особливо важливих» об’єктів. Передбачається, що ці умови будуть обнародувані на початку січня, повідомляє Інтерфакс-Україна.