Публічний податок?
Визначення «публічний» у принципі не несе в собі негативу. І лише в поєднанні зі словом «будинок» може викликати в громадян певні асоціації (до речі, голова столичної міліції пропонує ввести відповідний такому будинку вид послуг у рамки закону). Але от Президент на нараді у вівторок з кращими намірами «склеїв» з цим словом таке нелюбе в країні з різних причин поняття, як податок, а конкретніше — податок на додану вартість (ПДВ). Одразу пригадалися всі негативи. Адже цей податок не називав «кримінальним» лише лінивий. Можливо, тому пропозицію Президента зробити його публічним, що прозвучало в ході наради з питань відшкодування ПДВ, схоже, не викликає нічого крім скепсису... Уже було, було...
Віктор Ющенко, безумовно, має рацію стосовно того, що систему адміністрування й відшкодування цього податку потрібно міняти, вести в цьому напрямі конструктивний діалог з бізнесом, і одним із можливих варіантів розв'язання проблем тут, звичайно ж, може стати більш високий рівень публічності (із залученням преси) при прийнятті відповідних рішень. Президент доручив головам облдержадміністрацій протягом трьох днів створити комісії з питань відшкодування ПДВ. «Моя мета — встановити публічний процес, контрольований владою, громадськістю, бізнесом, відносно тих процедур, які передбачені чинним законодавством, — роз'яснив глава держави й додав: — Надзвичайно важливо, щоб ці комісії працювали публічно, тому до них має входити преса, представники консолідованого бізнесу, асоціацій та інших ділових кіл, щоб бізнес через своїх представників бачив, як влада робить спроби вирішити ці проблеми».
Усе це ніби доцільно і навіть красиво. А головне — може допомогти підняти авторитет і рейтинг верховної влади. Та питання лише в тому, що, виносячи цю специфічну тему на спеціальну нараду й маючи намір підняти її навіть до рівня РНБО, глава держави, здається, надто довіряється устремлінням свого нещодавно сформованого Секретаріату стати «якщо не першим, то й не другим» у країні урядом. Чи потрібно комусь у країні його підміняти? І що з цього зрештою вийде? Менше за все віриться, що суми, які мають бути відшкодовані, після намічених численних перевірок законності всіма правоохоронними органами, які є в країні та їхніми підрозділами на місцях, швидше надійдуть до адресатів... І взагалі чимось дуже добре й сумно відомим повіяло від доручення СБУ «розпочати активну оперативну роботу» з тим, щоб виявити й задокументувати «конкретні факти корупційних дій працівників відповідних органів — і Держказначейства, і ДПАУ, і митників — в питанні відшкодування ПДВ». Залишилося лише до цього «ату» дати конкретну арифметичну рознарядку: в якому відомстві скільки знайти корупціонерів.
Не будемо сперечатися: на відшкодуванні ПДВ у країні вже нажито й надалі наживаються цілі статки. Цілком імовірно, що й отримана Президентом інформація про повернення в діловий обіг 40 відсоткових відкатів відсум, які відшкодовуються, також не є вигадкою. Але починати потрібно саме із задокументованих фактів... А ще краще, й це свідчило б про справжній професіоналізм президентської команди, діяти радикально й запропонувати нарешті країні довгоочікувану податкову реформу або хоча б Податковий кодекс. Нагадаємо, що, наприклад, Сполучені Штати Америки зовсім непогано обходяться без ПДВ, що прижився в Європі. А наш Президент, розуміючи, що ситуація з цим податком породжує процеси тінізації економіки країни, не може вигадати нічого кращого, як вирішувати цю проблему за допомогою силових методів. Досвід показує, що одним із наслідків цього може стати просто збільшення розмірів відкатів чиновникам відповідно до більш високого ризику. Чи не так трапилося в ході горезвісної операції «Контрабанда — стоп!», коли сірі імпортні схеми лише удосконалилися?
Але є в цій ситуації ще одна проблема. «Сьогодні в цій сфері, як свідчить інформація, відбувається чимало злочинних оборотів, — говорив на нараді Президент. — При цьому використовуються старі механізми, починаючи від фіктивності, проведення безтоварних операцій, підробки первинних документів, і закінчуючи неправомірним застосуванням нульової ставки, маніпуляціями з податковими накладними й так далі». Нинішнього року, як повідомив Ющенко, прокуратура вже порушила 259 карних справ, із них 57 направлені до суду. На розгляді в податковій міліції 129 карних справ, 47 — у МВС. Проте Президента, схоже, більше непокоїть інше: «Особливу увагу звертаю на те, що з темою нарахування й відшкодування ПДВ сьогодні починає діяти так зване ручне управління, ручне адміністрування». Більше того, Президент практично звинувачує уряд в тому, що він, притримуючи відшкодування ПДВ експортерам, займається «маніпуляціями з виконанням державного бюджету» (заступник міністра фінансів Сергій Макацарія, якому «День» раніше також ставив відповідне запитання, аргументовано спростував усі вигадки з цього приводу). Про що тут, зрештою, йдеться: про економіку чи про політику?