Питання конституційного масштабу
Як навчитися жити за законом?
Як багато означає слово «конституція» для вас особисто? Це святиня для кожного українця чи одвічне «яблуко розбрату» для українських політиків? Для кого пишуться конституції? Яка їх передісторія і доля в ХХI столітті?
Конституційний процес в українських ЗМІ здебільшого згадується у зв’язку з політичними дебатами з цієї тематики, демагогією щодо політичної реформи або чергового сплеску «законотворчості» політиків. Натомість вважається, що говорити про конституції в історичній чи правовій площині нецікаво, мовляв, це сфера задач для фахівців. Поглянути на український Основний Закон з нової точки зору журналістів «Дня» спонукав лист від постійного читача Дмитра Коршунова. Він пропонує розглянути конституційний процес в Україні, починаючи від часів діяльності Пилипа Орлика і до сьогодення. «Не виключено, що це стане в нагоді фахівцям і політикам, залученим до чергового — тепер іще із цього приводу — протистояння між Віктором Ющенком та Юлією Тимошенко, до якого зараз знову привернута увага політично активного прошарку нашого суспільства», — цілком слушно зауважив читач.
Справді, чому так сталося, що, будучи першовідкривачами у творенні конституцій на чолі з Пилипом Орликом, сьогодні українці не можуть подолати тривалу конституційну кризу? Однозначну відповідь, безперечно, дати важко. Можливо, не доводити розпочате до завершення — ментальна риса українців. Можливо, нації втомлюються, і попереду на Україну ще чекає покоління, яке спроможеться збудувати гармонійний суспільний лад і відповідну йому конституцію. Але очевидно, що справа не стільки в самому тексті Конституції, скільки в ставленні до неї громадян країни і їх готовністі жити згідно з положеннями Основного Закону.
Осмислити проблеми конституційного процесу в Україні на шпальтах газети ми запропонували авторам «Дня». Цьому ми присвятили спеціальний випуск.
Випуск газети №:
№83, (2008)Рубрика
Панорама «Дня»