Реалізоване очікування правди

Візит на Донеччину відомого українського політика Євгена Марчука, лідера Партії Свободи та виборчого блоку «Євген Марчук — Єдність» виявився справді довгоочікуваним. Причому його з нетерпінням чекали не лише жителі Донецької області, а й їхні сусіди — луганчани, які спеціально приїхали в столицю Донбасу для зустрічі з Є. Марчуком. При цьому, як зазначив голова Донецької обласної організації Партії Свободи Володимир Ампілогов, усі гості, які приїхали до Донецька, буквально «слізно просили» про зустріч із лідером блоку, якому заготовили цілий список найрізноманітніших запитань. І Євген Марчук виправдав очікування — програма перебування лідера блоку «Євген Марчук — Єдність» на Донеччині була більш ніж насиченою. За два дні він встиг побувати в знаменитому Донецькому інституті невідкладної та відновної хірургії ім. В. Гусака (там Є. Марчук відвідав опіковий центр і лабораторію тканинного культивування) та зустрітися з делегацією з Луганської області, поспілкуватися з викладачами вищих навчальних закладів Донеччини, покласти квіти до каплички, побудованої в пам'ять про загиблих на виробництві гірників, а також приділити досить багато уваги регіональній пресі... Під час усіх зустрічей Є. Марчук завжди терпляче, уважно та дуже шанобливо вислуховував тих, хто ставив йому запитання, а потім докладно й охоче відповідав. Більш того, від багатьох інших подібних візитів приїзд лідера Партії Свободи на Донеччину відрізняла ще одна, на жаль, досить незвична для донеччан особливість: мало того, що на жодну зі своїх зустрічей Євген Кирилович не спізнився, попри несприятливі погодні умови, але ще й дозволяв своїм співрозмовникам самим задавати тон розмови, не намагаючись перекроїти формат розмов на свій лад, як це частенько трапляється в ході спілкування з політиками.
Слід відзначити і той факт, що, по суті, ця зустріч донеччан із Марчуком була для них мало не першою справжньою розмовою з цим політиком, якій майже ніщо не заважало. Як згодом призналися кореспонденту «Дня» багато учасників зустрічей, у їхній пам'яті ще свіжі спогади про минулі передвиборні кампанії, у яких брав участь нинішній лідер Партії Свободи, і в ході яких йому частенько перешкоджали в нормальному спілкуванні зі своїми прихильниками. Тому й недивно, що донбасівці скучили за безперешкодним, конструктивним і чесним спілкуванням із Марчуком. Утім, було помітно, що до такого діалогу прагнув і сам Євген Марчук.
Однак і цього разу не обійшлося без певних складнощів. Буквально напередодні візиту Є. Марчука до Донецька та запланованої зустрічі з викладачами області в регіоні поширилися чутки про телеграму, яка надійшла з Міністерства освіти у вузи Донеччини, згідно з якою у вищих навчальних закладах країни було заборонено проводити зустрічі з політиками різного рівня. І хоча самі представники вузів не поспішають підтверджувати цей факт, перші наслідки появи цього документа спостерігалися в Донбасі буквально одразу ж: на заплановану зустріч Є. Марчука з викладачами прийшло значно менше представників вищих навчальних закладів Донбасу, аніж попервах очікувалося.
Утім, як наголосив Євген Кирилович на прес-конференції, попри всі обмеження та заборони, «викладачі все ж прийшли. Не всі, щоправда, але ті, хто хотів, прийшли. А загалом, за його словами, цю ситуацію можна розцінювати як характерний приклад використання адміністративного ресурсу в поточній передвиборній кампанії. До речі, подібну телеграму поширили й по аграрних підприємствах області, керівництву яких запропонували обмежити кількість учасників на зустрічах із політиками.
Попри все це, всі заплановані зустрічі Євгена Марчука в Донбасі все-таки відбулися, причому спектр обговорюваних питань був дуже різноплановим. Як наголосив сам Є. Марчук, його головним завданням було обговорення з донеччанами найактуальніших проблем нашої країни — від алчевської трагедії до подолання внутрішньої кризи в Україні, а також спільний пошук шляхів вирішення цих проблем. Крім того, йшлося і про мовну проблему в Україні, і про газову кризу, про відносини з Росією, про питання вступу нашої країни до блоку НАТО, яке, на думку Євгена Кириловича, треба вирішувати тільки через референдум...
Найбільше уваги, і на цьому треба наголосити, приділили обговоренню криз, що обрушилися на Україну за останні півроку, і пошуку шляхів виходу з них. На думку Є. Марчука, «кризи — цукрова, бензинова, фінансова, м'ясна, — це все авантюри пройдисвітів, які або прикривалися владою, або мали прикриття від влади, і на всіх цих кризах вони нагріли руки на сотні та сотні мільйонів гривень». Як наголосив політик «усі існуючі проблеми — насамперед справа рук людей». «Природних обставин для кризи — крім морозів — не було. Але навіть і алчевська проблема теж була зумовлена не стільки природними, скільки суто людськими чинниками», — зазначив Євген Кирилович.
Подібними ж чинниками, на думку відомого політика, зумовлене й напруження у відносинах із Росією, яке, як наголосив Є. Марчук, багато в чому є наслідком цілої низки помилок і прорахунків, допущених українською стороною. Утім, за його словами, в цьому випадку також «нема щастя без нещастя»: «Серйозні ходи Росії по відношенню до України в економічній сфері примушують Україну швидше розвиватися в цілому ряді секторів економіки. Це і енергозбереження, і перехід на власні енергоресурси, і найпотужніший імпульс для розвитку вугільної промисловості... Грім вдарив, і починаємо хреститися», — сказав партійний лідер. І насамперед у цьому випадку треба «дуже серйозно відкоректувати та поправити відносини з сусідньою державою», адже загострення українсько-російських відносин мало досить тривожні наслідки. «Внутрішня криза — гризня між новою владою та новою опозицією, дуже серйозне протистояння «парламент — уряд», «парламент — Президент», відставки уряду — все це серйозно відстрахало великого міжнародного інвестора від України», — заявив Євген Марчук.
Виходом, за словами лідера Партії Свободи, є професіоналізм, на основі якого повинні бути сформовані і новий парламент, і новий уряд України. До речі, саме з цього принципу, наголосив Євген Кирилович, виходила і його партія, коли складала список кандидатів у народні депутати, до якого «ввійшли тільки професіонали, які багато вміють на загальнонаціональному, загальнодержавному рівні — від зовнішньої політики та питань безпеки держави до муніципального рівня, до рівня підприємства».
Хорошою підмогою у вирішенні безлічі актуальних проблем України для блоку «Євген Марчук — «Єдність» покликаний стати й розроблений його фахівцями проект із децентралізації влади, що передбачає, за словами лідера блоку, «перенесення багатьох, непритаманних центральній владі, функцій на місця з обов'язковим повним фінансовим забезпеченням».
Для втілення всіх цих планів у життя необхідно зробити ще дуже багато чого — аж до внесення змін до чинного законодавства. А для цього учасникам блоку треба пройти до парламенту в березні поточного року. Хай би яким складним здавалося це завдання, перші кроки до його вирішення партійці вже зробили. Візит до Донбасу для багатьох політичних сил завжди був своєрідним індикатором їхнього власного політичного майбутнього, і від того, як їх приймають донеччани, значною мірою залежить їхній подальший успіх. Марчука ж донеччани зустріли добре, причому цей теплий прийом справді був щирим. Більш того, було зрозуміло, що, попри штучні перепони й обмеження, донбасівці вже давно хочуть чути тільки правду. У спілкуванні з Євгеном Марчуком вони її почули.
ДУМКИ
Ігор ШВИДКИЙ, гендиректор ТОВ «Вість», місто Лисичанськ:
— Я дуже радий, що зустріч із Євгеном Марчуком у Донецьку нарешті відбулася. Вона справді була довгоочікуваною, оскільки всі ми пам'ятаємо ситуацію, що склалася на минулих виборах, коли будь-які спроби Марчука поспілкуватися зі своїми виборцями натикалися на безліч перешкод. Упевнений, жителі Донецької області вже давно скучили за спілкуванням із Марчуком і дуже потребували таких зустрічей. Цей політик нам імпонує, бо він високоосвічена людина, людина, яка пройшла всі посади, і про нього ще ніхто нічого поганого не чув. Упевнений, що він надзвичайно чиста людина, і найголовніше — що він професіонал і знає, що робить.
Юрій ВІКТОРОВ, директор ТОВ «Чистота та здоров'я»:
— Ми приїхали на зустріч із Євгеном Марчуком із Луганської області, бо для нас було дуже важливо поспілкуватися з ним, обговорити насущні проблеми України, дізнатися його погляди та прагнення на майбутнє, підтримати його в нелегкій боротьбі за майбутнє України. Усі присутні тут справді вірять Євгену Марчуку. І я впевнений, що більшість донеччан розділяють наші погляди. Нам імпонує ця політика. Набрид цей хаос у країні і хочеться навести якийсь порядок. Мені здається, це може зробити тільки Марчук. І дуже добре, що Донецька область отримала шанс нарешті відкрито та чесно з ним поговорити.