Референдум — справа добровільна
Білоруська влада забезпечує масовість дострокового голосування![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041015/4186-3-1.jpg)
Цього тижня в Білорусі почалося дострокове голосування з виборів депутатів парламенту та референдуму про можливість Олександру Лукашенку балотуватися на третій термін. Офіційна дата цих заходів — 17 жовтня. Правозахисники критикують дострокове голосування, заявляючи, що влада використовує його для фальсифікацій. До прес-центру білоруської організації «Хартія’97» надходять повідомлення виборців про численні факти тиску на них — людей просто примушують голосувати достроково. Особливо це стосується студентів, яким у іншому разі погрожують виселенням із гуртожитку та іншими проблемами. Правозахисник Алесь Бєляцький заявив про ситуації, коли людям відмовлялися видавати бюлетені для голосування за депутатів, якщо вони не бажали брати бюлетень із референдуму. При цьому всі достроково голосуючі виборці розписуються тільки за один, «парламентський» бюлетень, повідомив Бєляцький.
За словами голови білоруської Партії комуністів Сергія Калякіна, дострокове голосування необхідне владі для забезпечення масовості кампанії. Адже щоб референдум визнали таким, що відбувся, необхідно, щоб у ньому взяли участь більше 50% зареєстрованих виборців. Цими днями електорат просто «завантажують» до автобусів. «А вже потім, у суботу, в ніч перед основним голосуванням, бюлетені почнуть підміняти», — цитує Калякіна «Независимая газета». За словами лідера білоруських комуністів, прагнення створити масовість у дострокові дні доходить до абсурду: «На дільниці № 480 по Мінську вже проголосували 42% від усіх виборців!». Студенти деяких університетів повідомили «Хартії’97», що вже на 13 жовтня на їхніх дільницях проголосували майже 90%.
Нагадаємо, керiвник адміністрації президента Лукашенка Урал Латипов у інтерв’ю національному телебаченню заявив, що глава держави ще не визначився, чи братиме, навіть у разі підтримки населення, участь у президентських виборах 2006 року. Сам Лукашенко також наголошував, що хоче лише запитати дозволу взяти в них участь. Але природно, що Лукашенко ніколи не стане «рядовим» кандидатом. «Народ, який досягнув за останні десять років такого соціально-економічного прогресу, зробить на референдумі свідомий вибір. Ви голосуєте не стільки за мене — Олександра Лукашенка, скільки за ясну перспективу країни, за визначеність і стабільність у білоруському суспільстві, за майбутнє своїх дітей і внуків. Я впевнений, що вам вистачить мудрості й розсудливості зробити правильний вибір», — йдеться у зверненні Лукашенка до білоруського народу, опублікованому вчора у спеціальному випуску газети «Советская Беларусь».
Як відомо, після оголошення референдуму країни ЄС і США опублікували список високопосадових білоруських чиновників, яким вони мають намір відмовляти в наданні віз, а американський Конгрес проголосував за запровадження санкцій проти Мінська. На це Лукашенко відповів заявою, що на Заході «зовсім отупіли й опупіли». На той випадок, якщо «змова світового імперіалізму» й посіє тінь сумніву в душі якогось заблудлого виборця, на головних вулицях білоруських міст висять розтяжки з нагадуванням: «Голосуй ЗА Білорусь!».