Перейти до основного вмісту

Рейтинг легальності

Вихід із тіні — страховка від політичних проблем власників
11 грудня, 00:00

Найприбутковішим у 2002 році легальним бізнесом в Україні стала переробка нафти. За 11 останніх місяців вітчизняні НПЗ збільшили виробництво на 57,6%, випереджаю чи за цим показником найближчих переслідувачів більш ніж вдвічі. Заступник держсекретаря Мінекономіки Людмила Мусіна вчора пояснила це вибухове зростання остаточним самоствердженням російських нафтових компаній як власників українських заводів. У нинішньому році їм вдалося налагодити експорт у Центральну Європу бензину і дизпального, що виробляється в нашій країні. Україна має більш розвинену транспортну інфраструктуру, ніж Росія, і московські компанії цю перевагу вдало використовують. Так само варто відмітити, що у них склалися гарні стосунки з українським чиновництвом. Це, як не дивно, стимулює їх проводити більшість операцій поза тіньовими схемами.

Подібну природу зростання мають й українські мебельники — фірми, що займаються виробництвом і обробкою деревини в Карпатах. У результаті зростання виробництва в галузі за 11 місяців року становило рекордні 27,3%. Залучення іноземних фірм до заготівлі дерева підвищило якість вирубки і, як наслідок, знизило екологічні ризики для карпатського регіону. Але амбіційні власники українських заготівельних компаній, як і слід було чекати, довго з таким станом речей миритися не збиралися. Надалі варто чекати поступового витіснення з ринку польських і німецьких меблів, які виготовляються з нашої деревини. При цьому вітчизняні обробники дерева будуть у своїй більшості декларувати високі легальні прибутки, щоб уникати втрати ринку через політичні проблеми у власників.

А ось металурги, незважаючи на відсутність видимих політичних проблем, схоже, остаточно втратили імідж індустріальних лідерів країни. В цьому році за темпами зростання легального виробництва вони скотилися на восьме місце. Пік «могутності» галузі припав на 1999—2000 роки, в період дії податкового експерименту. Втративши пільги та зіткнувшись із проблемою відсутності обіцяного повернення експортного ПДВ, власники металокомбінатів втратили будь-який інтерес до декларації легальних прибутків. Зараз товарні та фінансові потоки більшості заводів проходять через офшорні фірми. Щоб звести до мінімуму ПДВ, комбінати навіть закуповують на валютну виручку імпортні м’ясопродукти. У результаті збільшення на продуктовому ринку Донбасу частки зарубіжних харчів учора навіть окремо відмітило Міністерство економіки.

А ось динамічний розвиток українського машинобудування в нинішньому році, очевидно, пов’язаний із досягненнями попереднього Кабінету Міністрів. Уряд Кінаха із самого початку зробив ставку на високотехнологічне виробництво, всіляко стимулюючи внутрішній попит на складні агрегати. Хоча зростання на 20,6% було, багато в чому, досягнуте і за рахунок експортних операцій. У порівнянні з минулим роком темпи зростання збільшилися в 2 рази. Подальші перспективи галузі визначатимуться наявністю довгострокових інвестицій. І з цієї точки зору, третє місце в рейтингу найбільш прибуткових галузей, безумовно, допоможе машинобудівним підприємствам країни в переговорах із банкірами та західними інвесторами. Далі за машинобудівниками розташувалися поліграфісти, сільгосппереробники та хіміки.

Загалом, промислове виробництво в Україні за січень— листопад виросло на 6,3%. Людмила Мусіна вважає цей показник прийнятним. Вона признається, що в уряді таких результатів не чекали, але свою позитивну роль зіграло поліпшення економічної ситуації в країнах, які традиційно закуповують багато українських товарів (Росія, ЄС, США). Зростання внутрішнього валового продукту за підсумками року, за прогнозом міністерства, становитиме 4,5% при нульовій інфляції. У наступному році уряд чекає зростання ВВП на рівні 4%. «Ми вважаємо, що краще стабільне зростання на 4%, аніж стрибки обсягів виробництва, що чергуються з провалами», — заявила заступник держсекретаря Мінекономіки. Також вона повідомила, що в 2003 році очікуване промислове зростання становить 6%, сільськогосподарське — 3,8%.

Проте про об’єктивність цих прогнозів говорити передчасно. Економіка України більш ніж наполовину знаходиться в тіні. Передбачити, яка галузь «побажає» легалізувати свої прибутки через півроку, а яка «образиться», і піде в тінь, практично нереально. На цей чинник впливають передусім успіхи того чи іншого лобі в політиці, а також успішність державного регулювання економіки. Саме помилки минулого уряду призвели до тінізації металургії та хімії, зараз подібні тенденції спостерігаються в «змужнілому» сільському господарстві. Якщо уряд Віктора Януковича матиме такий самий рівень взаєморозуміння з базовими галузевими бізнес-елітами, який був у минулого Кабміну з бензиновими «королями» та машинобудівними «генералами», зростання легального ВВП буде забезпечене.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати