Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Розумне» послання Медведєва,

або Кого збирається перемогти Росія
13 листопада, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

«Наші батьки і діди перемогли. Тепер повинні перемогти ми. Росіє, вперед!», так завершив учора своє друге послання Федеральним зборам російський президент Дмитро Медведєв. Як очікувалося, розпочав він своє щорічне послання з необхідності провести послідовну й системну модернізацію в Росії, визнавши, що криза виявилася в Росії глибшою, ніж у багатьох інших країнах. У той же час, російський президент висловив «глибоку переконаність у необхідності й можливості отримання Росією статусу світової держави на принципово новій основі». Примітно, що економічне оздоровлення Медведєв при цьому пов’язав з розвитком демократії.

«По-справжньому сучасним може вважатися лише суспільство, налаштоване на безперервне оновлення, на постійні еволюційні перетворення соціальних практик, демократичних інститутів, уявлень про майбутнє, оцінок сучасності, на поступові, але безповоротні зміни в технологічній, економічній, культурній сферах, на неухильне підвищення якості життя. Але зміни на краще відбуваються лише там, де є можливість для відкритого обговорення виникаючих проблем, для чесного змагання ідей, що визначають методи їхнього вирішення, де громадяни цінять суспільну стабільність і поважають закон», — зазначив російський президент. Добре сказано, але як усе це може бути реалізовано в Росії, де всі мас-медіа й телеканали контролюються владою і про свободу слова й зібрань у цій країні багато людей тільки мріють.

Говорячи про необхідність модернізації, президент пояснив, що створена ще за радянських часів інфраструктура ще утримує Росію «на плаву», але стрімко застаріває. «Поки зростали ціни на нафту, в багатьох — що тут казати, майже в усіх — були ілюзії, що структурні реформи можуть почекати. Більше зволікати не можна. Ми повинні розпочати модернізацію всієї виробничої сфери», — підкреслив він. За його словами, «це питання виживання країни». Тому, зазначив Медведєв, «замість примітивного сировинного господарства ми створимо розумну економіку, а замість архаїчного суспільства, в якому вожді думають за всіх, станемо суспільством розумних вільних і відповідальних людей, замість забобонів проводитимемо розумну зовнішню й внутрішню політику, підпорядковану суто прагматичним цілям».

Російський президент окремо зупинився на необхідності підвищення енергоефективності економіки, розвитку науки й низки технологій — насамперед ядерних, космічних і комунікаційних. За його словами, «до 2014 року в нас з’являться реактори нового покоління та ядерне паливо, запитане не лише вітчизняними, а й закордонними виробниками». Крім того, президент оголосив, що на всій території Росії протягом п’яти років треба забезпечити широкосмуговий доступ до інтернету, перейти на цифрове телебачення та мобільну мережу четвертого покоління.

Медведєв висловив задоволення наявною багатопартійною системою в країні, а боротьбу із зловживаннями на виборах поклав на електронні технології. «Політичні партії, що сьогодні діють у нашій країні, пройшли випробування часом. Вони зміцніли в боротьбі за голоси виборців, завоювали їхню довіру, стали по-справжньому масовими. Їхні програми характеризують весь спектр наявних у суспільстві політичних поглядів», — заявив Медведєв.

Найкардинальнішою із запропонованих президентом реформ виборчої системи можна назвати його ініціативу відмовитися від збирання підписів як «методу допуску партій до виборів». Закінчуючи частину виступу, присвяченого виборам і партіям, Медведєв попередив: «Зміцнення демократії не означає ослаблення правопорядку». За його словами, будь-яким спробам дестабілізувати ситуацію й розколоти суспільство буде покладено край. «Закон один для всіх — і для правлячих партій, і для опозиційних», — заявив він.

Торкаючись теми боротьби з корупцією, Медведєв зауважив, що з 2010 року наберуть чинності два закони, покликані зробити державні структури прозорішими. «Щоб успішно боротися з корупцією, всі сфери державного управління мають стати відкритими для суспільства», — заявив він. За його словами, з наступного року буде, зокрема, встановлено порядок розміщення інформації про діяльність судів у інтернеті. Він вважає, що нетерпимість до корупції має стати частиною загальнонаціональної культури й виховання особистості в школі.

Багато уваги російський президент приділив темі розвитку шкільного виховання в Росії, а також необхідності підготовки педагогічних кадрів. Також багато він говорив на тему соціального розвитку країни. Зокрема, він пообіцяв, що в подальші три роки середній розмір пенсій збільшиться не менш як у півтора рази. За його словами, від податку на додану вартість будуть звільнені послуги некомерційних організацій із догляду за хворими, за хворими інвалідами, за людьми похилого віку, соціальне обслуговування дітей-сиріт, що залишилися без батьківського догляду. Також не оподатковуватимуться на прибуток гранти на підтримку програм охорони здоров’я, розвитку фізкультури й масового спорту.

Про зовнішню політику Росії президент говорив небагато. Він лише зауважив, що «зовнішня політика має бути виключно прагматичною. При цьому критерієм її ефективності є те, чи сприяє вона підвищенню життєвих стандартів громадян. Медведєв знову нагадав про свою пропозицію щодо нового договору про європейську безпеку, сказавши, що нам потрібен новий майданчик для дискусій з питань безпеки. «Якби такий інститут був, то в Грузії не було б нахабства напасти на Південну Осетію», — зазначив він. Але навряд чи справа в якихось нових інститутах або майданчиках. Адже існує організація ОБСЄ, яка займається питаннями безпеки. Гельсінський акт, підписаний СРСР, правонаступником якого є Росія, в якому проголошується непорушність кордонів. Напевно, треба й Росії, яка хоче здобути статус світової держави, бути прикладом виконання міжнародного права.

Під час виступу російський президент поставив багато завдань уряду, зокрема, вироблення критерію оцінки ефективності зовнішньополітичної діяльності. Інші доручення стосувалися вироблення механізмів, які сприяли б інноваційному розвитку країни, залученню інвестицій, кваліфікованих фахівців, а також поліпшенню соціально-економічної ситуації на Південному Кавказі.

Крім того, Медведєв закликав ОПК створювати новітні зразки озброєнь для отримання переваги над противником і поставив конкретні завдання уряду щодо оснащення російської армії конкретними типами озброєнь наступного року, зокрема, 30 балістичними ракетами наземного і морського базування, 5 ракетними комплексами «Іскандер», майже 300 одиницями сучасної бронетехніки, 30 вертольотами, 8 бойовими літаками, 3 атомними підводними човнами і 1 бойовим кораблем класу «корвет», 11 космічними апаратами.

Такої конкретики щодо модернізації країни у виступі президента не прозвучало, здебільшого тільки перераховувалися напрямки й завдання. Постає питання, кого ж або що збирається перемогти Росія?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати