Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ризики бюджету

16 жовтня, 00:00

Наступний рік буде дуже важким і складним для бюджетного процесу — таку думку висловив під час громадських слухань проекту держбюджету-2004 начальник департаменту Міністерства економіки України Вадим Піщейко. За його словами, бюджет-2004 формувався за консервативним сценарієм, що викликано необхідністю застрахуватися від можливих економічних ризиків. «Бюджет не повинен створювати загрозу розбалансування фінансової системи країни», — наголосив В.Піщейко. До основних ризиків наступного року уряд відносить падіння цін на метали, зростання цін на нафту, рецесію в економіках країн, що є нашими основними торговельними партнерами, і (заздалегідь?) несприятливі для сільгоспвиробництва погодні умови тощо. В.Піщейко звернув увагу також на високі темпи зростання монетарних агрегатів, що створює у довгостроковій перспективі інфляційні ризики.

Провідна група бюджетних ризиків, за В. Піщейком, полягає в тому, що зростання економіки країни, а відповідно й доходів бюджету, мало б відбуватися за рахунок виходу економіки з «тіні». Але цілковитої впевненості в тому, що бізнес саме так продемонструє свою довіру до уряду, в Мінекономіки немає. Також не слід сподіватися на широке залучення в економіку інвестицій: проект бюджету розрахований на те, що іноземні інвестори займуть очікувальну позицію. Це, стверджує В.Піщейко, типова ситуація для року, коли в країні відбуваються президентські вибори.

Особливістю формування доходної частини бюджету-2004 стане те, що воно відбуватиметься в умовах реформування податкового законодавства. Насамперед це стосується зниження ставки податку на прибуток підприємств до 25% та встановлення єдиної ставки оподаткування доходів фізичних осіб — 13%. Одночасно зі зниженням податкового навантаження та відповідно зменшенням ресурсної бази бюджету проходитиме підвищення розміру мінімальної заробітної плати для працівників бюджетної сфери до 237 грн. (для цього потрібно додатково вiднайти майже 5 млрд. грн.). Однак попри всі труднощі головним пріоритетом бюджету-2004, стверджує заступник міністра фінансів України Анатолій Шаповалов, є підвищення його соціальної спрямованості. Зокрема, на соціальний захист і соціальне забезпечення населення у 2004 році планується додатково виділити 1,5 млрд. грн., що на 12% більше порівняно з 2003 роком.

Збалансувати бюджет уряд сподівається за допомогою запровадження так званих компенсаторів, деякі з котрих, за словами А.Шаповалова, є «непопулярними». Асоціація платників податків України вже висловила занепокоєння щодо окремих бюджетних новацій. Такі заходи, як повернення ПДВ облігаціями внутрішньої позики, вилучення 15% чистого прибутку, обмеження списання амортизаційних відрахувань тощо, на думку голови правління асоціації Володимира Пустовойтовського, не кращим чином позначаться на фінансовому стані підприємств. Крім того, він вважає, що «відбувається серйозний наступ на малий бізнес»: у проекті бюджету мінімальні ставки фіксованих податків підвищено в 5—10 разів, максимальні — в три рази. Ці заходи, зазначив В.Пустовойтовський, можуть призвести до згортання підприємницької діяльності, збільшення кількості безробітних, а відтак зменшення надходжень до бюджету та зростання ризикiв соціальної напруги в суспільстві.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати