«Санаторій» на шостому континенті
Вчора проводжали чергову Українську антарктичну експедиціюЗа традицією, урочиста церемонія прощання відбулась біля пам’ятника Михайлу Грушевському. Як підкреслив директор Українського антарктичного центру Валерій Литвинов, цього разу експедиція, що здійснюється повітряно- морським шляхом, має переважно геолого-геофізичний напрям. Вона включає в себе шість наукових загонів: геологічний, геолого-біологічний, геодезичний, геофізичний, ядерно-фізичний та з досліджень рельєфу дна. І хоча обсяг запланованих робіт вельми значний, саме він може забезпечити вітчизняним науковцям суттєвий прорив у дослідженнях, які здійснювалися в попередні роки.
На проводи зібралися не тільки майбутні полярники, вчені, їхні рідні та близькі, а й представники Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів, депутати Верховної Ради, Національної академії наук, Київської міської державної адміністрації. Під час церемонії віце- прем’єр-міністр Дмитро Табачник, зв’язавшись по мобільному телефону з начальником станції Володимиром Бахмутовим, повідомив про те, що в Антарктиці температура повітря не дуже відрізняється від нашої (-3 0 ), успішно працює восьма експедиція, й вони вже чекають на дев’яту зміну.
Перед відправленням загін зимівників пройшов ретельне медичне обстеження та навчально-тренувальні збори на спеціальній базі в Мартовому під Харковом. На питання «Дня» щодо умов проживання в Антарктиці, начальник першої експедиції Петро Гожик відповів, що на них там чекає житловий блок на 24 особи, спортзал, бібліотека, відмінне харчування, словом, усе, як у першокласному санаторії.
Щодо реакції сім’ї на досить тривале (один рік) перебування їхніх батьків-чоловіків на берегах шостого континенту, самі зимівники сказали: «Чимось у цьому житті треба жертвувати». І між цим висловили надію, що парламентарі, нарешті, знайдуть можливість розглянути довгоочікуваний проект Закону України «Про антарктичну діяльність», що захищатиме їхні інтереси.