Сенсаційна знахідка у Тернополі

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї важлива подія. Віра Стецько — відомий мистецтвознавець, авторка понад 200 статей та наукових розвідок про барокову скульптуру — повідомила про сенсаційну знахідку: до рук науковців потрапила головна частина однієї із статуй роботи Іоанна Григорія Пінзеля — придорожньої статуї Богоматері (1971 р.) — та голова статуї, що прикрашала унікальну ратушу міста Бучача.
У 1751 році Бернард Меретин та Іоанн Григорій Пінзель спорудили на центральній площі в Бучачі одну з кращих пам’яток рококо — ратушу. Вона належить до найдосконаліших європейських зразків архітектури XVIII ст. Всього ратушу Бучача прикрашало 16 статуй. Вчені вважають, що Пінзель «оспівав» 12 подвигів Геракла. На жаль, після пожежі 1865 року вціліло лише шість статуй. Тож сьогодні у фондах музею зберігається та досліджується перед реставрацією одна із віднайдених голів статуй бучачської ратуші.
Віра Стецько, яка під керівництвом академіка Бориса Візницького працювала в експедиціях з обстеження архітектурних комплексів Бучача, Монастирська, Буданова, Рукомиша, із упевненістю стверджує, що до нас повернулися автентичні пам’ятки, що вважалися втраченими. У післявоєнні роки радянська влада пошкодила практично всі придорожні «буржуазні» статуї, серед них статуї Іоанна Непомука та Богородиці — перші статуї роботи Пінзеля у Бучачі. Від них залишилися лише постаменти. Місцеві жителі переховували голови статуй, які підбирали вночі після дій варварів...
Минулоріч у західних областях України проходив Рік геніального й невідомого великого майстра-скульптора Іоанна Григорія Пінзеля, проводилася агітаційно- просвітницька та пошукова робота, і населення допомагало науковцям у здійсненні пошуків... Частина решток віднайдених скульптур Пінзеля зберігається у бучачському костелі.
Випуск газети №:
№38, (2008)Рубрика
Панорама «Дня»