Шахтарі Краснодона на Київ уже не підуть
Цього тижня Фонд державного майна України оголосив конкурс із продажу 60-відсоткового пакета акцій ВАТ «Краснодонвугілля» (Луганська обл.). Стартова ціна пакета — 705,136 млн. грн., проте глава Фонду держмайна Михайло Чечетов упевнений, що об'єкт продадуть не менш ніж за 1 млрд. грн. У цьому його переконує досвід попереднього продажу нинішнього року: наприклад, ціна продажу «Криворіжсталі» на півмільярда перевищила стартову, а «Павлоградвугілля» — на чверть мільярда гривень. Крім того, потенційні інвестори вже встигли досить чітко позначити свій інтерес до останнього в 2004 році приватизаційного конкурсу.
Узагалі ж, зі слів М. Чечетова, загальна ціна проекту становить два мільярди: другий мільярд інвестор повинен внести в «Краснодонвугілля» у вигляді інвестицій (протягом п'яти років). «Це фантастичні гроші», — наголосив М. Чечетов. У договорі, який підпишуть із переможцем конкурсу, основним словом є «забезпечити», яке повторюється майже в кожному пункті та додає документу однозначного трактування. Зокрема, інвестор зобов'язується забезпечити своєчасну сплату податків та інших платежів до бюджету, а також забезпечити своєчасну виплату працівникам заробітної плати та її підвищення відповідно до колективного договору. Глава Фонду вважає, що завдяки покладеним на інвестора жорстким зобов'язанням, знімаються всі проблеми з виплатою зарплат на підприємстві і «ніколи вже шахтарі Краснодона не підуть на Київ». Інвестор також зобов'язується забезпечити медичне та санітарно-побутове обслуговування шахтарів, а працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, — спеціальним одягом і взуттям, засобами індивідуального захисту та лікувально-профілактичним харчуванням. Не забули й пенсіонерів «Краснодонвугілля»: їм нарівні з працюючими гарантують безкоштовне надання вугілля на побутові потреби.
Глава Фонду держмайна сподівається, що це буде один із кращих приватизаційних проектів у вугільній галузі — адже за аналог взято конкурс по «Павлоградвугіллю», яким Фонд небезпідставно пишається. «Президент України своїм указом (стосовно «Павлоградвугілля». — Авт. ) «прорубав» дорогу для успішної приватизації у вугільній галузі, за що ми йому дуже вдячні. «Лижня» в нас є — тепер буде легше», — сказав М. Чечетов. На його думку, умови конкурсу дозволяють вільно брати участь у конкурсі як вітчизняним, так і зарубіжним інвесторам. Останні можуть для цього створювати консорціуми з українськими підприємствами, які здійснюють протягом не менше трьох років підземний видобуток кам'яного вугілля в Україні в обсязі не менше 1 млн. тонн або виробництво коксу в обсязі не менше 200 тис. тонн на рік (це визначено умовами конкурсу). ФДМ розраховує підбити підсумки конкурсу в першій декаді листопада.
За рахунок продажу ВАТ «Краснодонвугілля» Фонд держмайна до кінця року підніме планку приватизаційних надходжень на нову рекордну висоту — 9,3 млрд. грн. (замість очікуваних 8,5 млрд. грн.). Такий оновлений прогноз головного приватизатора країни на 2004 рік. Перекриють не лише спочатку встановлене завдання (2,1 млрд. грн.), а й скоректований урядом план надходжень до бюджету в сумі 5,24 млрд. грн. На сьогодні, зі слів М. Чечетова, від приватизації до державного бюджету вже надійшло 8,5 млрд. грн., причому 3,3 млрд. грн. із них — це надходження понад уже скоректований план. Характерний штрих: уряд настільки звик до приватизаційних рекордів цього року, що за узгодженням із бюджетним комітетом Верховної Ради без коливань збільшив завдання щодо понадпланових надходжень до 4 млрд. грн. І, немає жодних сумнівів, це завдання також вирішать.
Успіхи, досягнуті, на думку ФДМ, на приватизаційному фронті, цього року будуть підкріплені й на інших напрямах, контрольованих Фондом держмайна, — як повідомив М. Чечетов, у 2004 році виконають план надходжень дивідендів на державні корпоративні права (448 млн. грн.) й орендних платежів (165 млн. грн.). Уже зараз від дивідендів отримано 346 млн. грн., а решту наприкінці року внесе «Нафтогаз України». Надходження від орендної плати за 8 місяців становили 115 млн. грн., і, як розраховує глава Фонду держмайна, це дозволяє вийти за підсумками року на суму в 169 млн. грн.