«Шахтарі» просять ексклюзив
Учора ідею приватизації шахт підхопив міністр паливно-енергетичного комплексу України Віталій Гайдук. Він вважає реальною передачу родовищ вугілля у приватну власність вже до кінця нинішнього року. Найближчим часом Віталій Гайдук планує провести з цього приводу консультації з Фондом держмайна. Міністр признався, що вважає недоцільною приватизацію шахт на конкурсних умовах. Він упевнений, що реальних покупців у такому випадку буде знайти дуже важко. Більш ефективним, на його думку, буде поступове розмивання державного пакету акцій шляхом проведення додаткової емісії акцій. По суті, йдеться про легалізацію схеми, яку у ФДМ називають не інакше, як тіньова приватизація.
Головна відмінність відкритої приватизації на конкурсі від проведення додаткової емісії полягає у неможливості зберегти ім’я покупця невідомим. Усі учасники конкурсу зобов’язані відкрито задекларувати своє бажання придбати те чи інше підприємство. Крім того, приватизація шахт через конкурс дозволила б державі накласти на покупця держпакету акцій інвестиційні зобов’язання. Наприклад, збереження робочих місць і погашення кредиторської заборгованості. Якщо ж приватизація пройде шляхом скупки спеціально випущених акцій, власником прибуткової шахти може стати навіть нікому невідома офшорна компанія. Про які-небудь зобов’язання у цьому випадку, звичайно, і йтися не може.
Головним достоїнством пропонованої міністром ПЕК схеми є пряме надходження коштів від приватизації до статутного фонду шахти. Ці гроші, за задумом Віталія Гайдука, і повинні будуть насамперед використані на технічне переозброєння. «Якщо шахта інвестиційно приваблива, необхідна додаткова емісія», — вважає міністр. До речі, згідно із законом про держбюджет на 2002 рік, гроші від приватизації повинні спрямовуватися урядом на інвестування проданих підприємств. Але реально ця вимога закону не виконується. З початку року Фонд держмайна перерахував до скарбниці близько 200 мільйонів гривень, і всі вони пішли на залатування бюджетних дірок. Так що стурбованість міністра певною мірою можна зрозуміти. Проте практика показує, що якщо дуже треба, уряд може і силовим рішенням провести цільову приватизацію в інтересах конкретної компанії. Як це трапилося на початку березня з передачею державного АТ «Комсомольське рудоуправління» у розпорядження приватної компанії «Маріупольський комбінат імені Ілліча». Кабмін просто зобов’язав держпідприємство провести додаткову емісію акцій і продати їх «ексклюзивно» маріупольському комбінату.
Міністр Віталій Гайдук вважає, що попит покупців на рентабельні шахти Донбасу буде невеликий. Потенційними покупцями у цьому випадку можуть бути ті, хто зацікавлений у купівлі пального за низькими цінами. Велику інвестиційну активність у східному регіоні виявляють лише дві структури — дніпропетровський «Приватбанк» та «Індустріальний союз Донбасу», що контролюють велику частину високоприбуткових промислових підприємств. На території Дніпропетровської області, де зосереджено основні фінансові інтереси «Приватбанку», вугільних шахт немає, так що залишається лише «ІСД». Виходить, правий міністр Віталій Гайдук — вибір державою покупця невеликий. Між іншим, за його ж словами, він є одним з фундаторів «ІСД». Напевно, ідею «цільової» приватизації прибуткових шахт підтримає і донецький губернатор Віктор Янукович, який є автором ідеї створення регіонального паливно-енергетичного комплексу на базі приватних енергокомпаній.
Фонд держмайна, що послідовно виступає проти «нестандартних» видів приватизації, також цілком може злегка відійти від декларованих принципів. Як це сталося з держкомпанією «Донбасенерго», що потрапила на очах в усієї країни до приватних рук. До речі, з незрозумілих причин переоцінка цієї компанії з метою її повернення у держвласність остаточно застопорилася. Враховуючи політичну орієнтацію в.о. голови ФДМ Чечетова, Гайдука і Януковича, нескладно припустити, що консультації між ФДМ і Мінтопенерго з приводу оригінальних способів продажу держмайна ризикують стати цілком конструктивними. Розвиток теми приватизації через додаткову емісію ми, очевидно, побачимо вже найближчим часом.