Шукають баланс
Учорашній день у парламенті минув — без видимих скандалів і демаршів. Насправді ж Верховна Рада активно готувалася до розгляду, без перебільшення, найважливішого для країни питання — про призначення прем’єр-міністра. Кандидат на цю посаду Віктор Янукович зустрічався з представниками фракцій — на вчорашній день було заплановано сім таких зустрічей. За великим рахунком, практично всі фракції шукали вчора і продовжують шукати сьогодні відповіді на два головні запитання. По-перше, чим для них може бути корисним Віктор Янукович як прем’єр? По-друге, де гарантії, що він виконає те, що пообіцяв? Інтригу в ситуацію вносить та обставина, що конкретні пропозиції щодо складу уряду домовилися обговорювати після призначення прем’єра. Тобто депутати мають спочатку повірити Віктору Януковичу на слово, а у кандидата є певне поле для маневрів. Можливо, фракціям вдасться отримати певні гарантії й не лише кадрові, за допомогою угоди, що стосується принципів формування коаліційного уряду. Таку угоду фракції більшості збираються підписати з кандидатом у прем’єри сьогодні. Про це повідомив журналістам лідер фракції партій Промисловців і підприємців і «Трудової України» Сергій Тiгiпко.
Сам кандидат на високе крісло заявляє, що з роздачею направо і наліво обіцянок не квапиться. Проте уже з’явилося чимало версій з приводу того, «кому й що обіцяно». За версією Інтернет-видання «Українська правда», НДП серйозно претендує на посаду міністра промислової політики для Валерія Пустовойтенка, «Народний вибір» — на портфель міністра палива та енергетики для губернатора Луганської області Єфремова, Партія промисловців і підприємців — на крісло віце-прем’єра для відставленого глави уряду Анатолія Кінаха та глави Нацбанку — для Сергія Тiгiпка, аграрії хочуть зберегти за собою і в новому уряді посади віце-прем’єра по АПК і міністра АПК. Група «Демократичні ініціативи» вже не приховує, що претендує на посаду першого віце-прем’єра. Конкуренцію їй, і, на думку аналітиків, вельми успішну, може скласти група «Народовладдя», що запропонувала В. Януковичу як першого віце- прем’єра з питань економічної політики свого лідера Богдана Губського.
Важко не погодитися з тими, хто вважає, що наступний четвер стане випробуванням не лише для Віктора Януковича, а й для опозиційних фракцій парламенту, в яких може знайтися десяткiв зо два «нестійких», що легко піддаються «навіюванню» штикiв. «День» звернувся до лідера СПУ Олександра Мороза з питанням про те, чи можливе повторення історії, що мала місце під час минулої прем’єріади, коли фракція соціалістів вельми несподівано підтримала висунутого Президентом кандидата Анатолія Кінаха. Після просторового пояснення, чому ж тоді СПУ проголосувала за Кінаха, О. Мороз сказав: «Поки що я певної думки із цього питання не маю». А от члени БЮТ і без того все охочіше висловлюють підтримку владі. Учора про вихід із фракції Юлії Тимошенко й вступ до більшості заявили народні депутати Олексій Ременюк і Олег Юхновський. До цього, нагадаємо, причому недавно, її покинули Василь Онопенко, Петро Толочко і Сергій Правденко. В результаті у фракції залишилося всього 18 осіб.
Занепокоєння у представників значної частини політичної еліти викликають перспективи економічної експансії представників донецького регіону в разі затвердження на посаді прем’єра губернатора донецької області. У зв’язку із цим спікер Верховної Ради Володимир Литвин зробив цікаву заяву. «Той, хто йде на цю Голгофу, має розуміти, що якщо він діятиме не в інтересах України, а в інтересах певної групи, він приречений на швидкий вихід із владного Олімпу», — сказав він. У цьому ж дусі висловилися ще кілька керівників фракцій більшості. А от глава фракції СДПУ(О) Леонід Кравчук, схоже, налаштований не так песимістично. На запитання журналістів про те, що він і його соратники думають з приводу «донецького наступу», Леонід Кравчук відповів: «Якщо це наступ в інтересах України, — хай їм допомагає Бог!»