Скромним крокам — помірну допомогу
Але раніше червня грошей від МВФ не буде![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000415/468-1-1.jpg)
Як свiдчать зробленi учора Ю.Єхануровим і Дж.Беренготом заяви, сьогодні ще не зрозуміло, що саме визначатиме дату проведення такої довгожданої ради директорів. Спочатку її відстрочка була пов’язана із завершенням першого етапу аудиту Нацбанку, навіть не беручи до уваги успіхів українського уряду у виконанні вимог чи, коли ласка, умов МВФ. За словами Ю.Єханурова, це — «адміністративна реформа, приватизація, дерегуляція». Завершується і перший етап аудиту НБУ. (За даними урядового джерела, з наступного тижня його підсумки почнуть публікувати). А тепер МВФ переносить центр ваги на «недоробки» українського уряду, серед яких — відсутність прогресу у приатизації енергетичної галузі, проблеми з юридичним оформленням власності на землю, що гальмує завершення земельної реформи, а також проблеми з виконанням бюджету. «П’ять місяців ми знаємо, як закрити. Тепер питання в тому, як прожити червень», — сказав Ю.Єхануров журналістам. Однак сьогодні ніхто не береться сказати, що розв’язання цих проблем наблизить або хоча б визначить дату проведення ради директорів: можливо, що МВФ вирішить дочекатися підсумків другого етапу аудиту Нацбанку. Та, власне, нам і про перший ще не розповіла Financial Times.
Що ж до конкретики, то, схоже, останні події навколо тандему Україна — МВФ, вказують на те, що допомога буде помірною з причини скромних реформаторських кроків нашого уряду і не перевищуватиме тих сум, які Україна відразу має повернути за зобов’язаннями минулих років. Тобто МВФ дасть стільки грошей, скільки захоче повернути. Не виняток, що кошти можуть у цьому разі взагалі не пройти по українських рахунках. Можливо, до такого сценарію вже й готується уряд України, оскільки Ю.Єхануров заявив (УНIАН), що сума фінансування з боку МВФ не є предметом переговорів, оскільки для України потрібен сам факт поновлення співпраці з МВФ, що покладе початок роботи зі Всесвітнім банком.
P.S. Тим часом газета Financial Tіmes повідомила вчора, що «колишній прем’єр-міністр України Павло Лазаренко посилює політичний і юридичний наступ, аби не допустити своєї видачі із Сполучених Штатів до Швейцарії, власті якої звинувачують його у відмиванні і розтринькуванні грошей. Команда Лазаренко веде переговори з комітетом із банківських справ палати представників і сенату, щоб організувати його свідчення перед американським Конгресом». Далі FT викладає свою версію щодо деталей технології «привіту від Лазаренка»: «Досі свідчення Лазаренко затримувалися через його намагання забезпечити імунітет від переслідування. Впливовий голова банківського комітету Палати представників Джим Ліч не хотів укладати будь- якої угоди з колишнім прем’єр-міністром. Тепер здається, що Лазаренко готовий відкинути будь-які попереднi умови щодо свідчення». FT зауважує, що екс-прем’єр може оприлюднити свій компромат в «дуже делікатний час для вiдносин України із Заходом. Можливе свідчення Лазаренко Конгресові США не відбудеться раніше, ніж пан Ліч повернеться з поїздки до Москви, запланованої на кінець місяця».
КОМЕНТАР
Віталій МЕЛЬНИЧУК, заступник голови Рахункової палати України:
— Дивно, коли реформ в Україні не було зовсім, тоді МВФ, ВБ давали гроші у величезній кількості, хоча й усім було відомо, що ніяких реформ немає. Сьогодні ж, коли всі, й іноземні спостерігачі, й вітчизняні фахівці відзначають реальні зміни, коли про наші реформи говорять такі поважні люди, як пані Олбрайт, міністр закордонних справ Великої Британії пан Кук, то іноземних кредитів немає, для їх надання ставлять занадто важкі умови. Дивна якась ситуація...
І ще один момент. Аргументом для затягування кредитування слугує така думка: ми не знаємо, як будуть використовуватись надані гроші. Але в усіх країнах тут підключається механізм внутрішнього аудиту, виконуваний рахунковими палатами або вищими аудиторськими органами держав. У компетенції нашої Рахункової палати також знаходиться перевірка ефективності використання міжнародних кредитів, але міжнародні фінансові організації з цього питання до нас чомусь жодного разу не звертались.