Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Скучили? Коаліціада повертається

25 жовтня, 00:00

Ще вчора здавалося, що ухвала «Нашої України» про перехід у опозицію остаточна і перегляду не підлягає. Щонайменше, в цьому переконував громадськість лідер фракції «НУ» Роман Безсмертний. Однак із початком цього тижня поновилися заяви політиків із різних політичних таборів про можливе воскресіння переговорного коаліційного процесу за участю пропрезидентського блоку.

Ключове посилання почесного президента НСНУ Віктора Ющенка на минулому з’їзді «Нашої України» — партія не повинна поспішати в опозицію. На думку ідеологічного пастора «помаранчевого» блоку, відповідь на це питання (про опозиційний статус НУ. — Авт. ) давати поки що рано, оскільки «не проведено всі фінальні дискусії».

Віктор Ющенко настійно порекомендував партійним соратникам «звикати, що поруч із нами існують інші політичні сили, які можуть мати інші погляди» і «формувати політику співіснування».

Невідомо, як у самій «Нашій Україні», яка, за словами лідера фракції НУ Романа Безсмертного «остаточно пішла в опозицію», поставилися до даного заклику Віктора Андрійовича, але в протилежному — «синьо-білому» парламентському таборі, даний месидж почули. І негайно відреагували на нього. В антикризовій коаліції вважають, що результатом третього з’їзду Народного союзу «Наша Україна» стане початок нового етапу переговорів із коаліцією. Таке припущення висловила координатор парламентської більшості, лідер фракції Партії регіонів Раїса Богатирьова: «Процес кристалізації та очищення політичної платформи партії приведе до нового етапу переговорів між правлячою коаліцією та «Нашою Україною».

Не виключають (і навіть радіють такій перспективі) можливості поновлення переговорного процесу між «Нашою Україною» та антикризовою коаліцією й інші лідери Партії регіонів. «Ми дійсно готові до пошуку формули широкої коаліції»,— з посмішкою говорить член ПР Євген Кушнарьов. За його словами, каменем спотикання на переговорах є не лише терміни вступу України до СОТ чи приєднання до НАТО, але й контроль над прийняттям ухвал всередині коаліції. За його словами, «помаранчевий» блок вимагає для себе в коаліції такого статусу, який дозволяв би їй контролювати прийняття ухвал, зокрема, право вето на будь-яке рішення. ПР категорично проти запровадження такого механізму. За словами Євгена Кушнарьова, у «Нашої України» є лише одна можливість увійти до коаліції — «стримати свої апетити».

Як не парадоксально, але естафету можливого воскресіння нових-старих коаліційних переговорів підхопив і член президії «Нашої України» Роман Зварич: «Я гадаю, буде проведено певні консультації, щоб можна було повернутися до виконання зобов’язань, які сторони взяли на себе при підписанні Універсалу національної єдності. Я зрозумів, що Президент не виключає можливості знайти певні точки згоди з політичними силами, які сьогодні складають антикризову коаліцію».

Виправданим кроком вважають поновлення консультацій між НУ та правлячою коаліцією і в Секретаріаті Президента. «На з’їзді глава держави зазначив, що політичні сили повинні продовжити діалог. Тому Президент виступає за консолідацію «Нашої України» з партіями-членами парламентської більшості»,— говорить перший заступник глави СП Арсен Яценюк.

Вітається поновлення переговорного процесу також і в уряді. Так, перший віце-прем’єр Микола Азаров заявив: «Це добре рішення. Будемо працювати!»

Варто нагадати, що раніше основні незгоди в переговорному процесі виникали між «НУ» та Компартією. Комуністи вважали деякі пункти Універсалу неприйнятними (НАТО, статус російської мови) і наполягали на виключенні їх із тексту коаліційної угоди. «Наша Україна», зі свого боку, наполягала на тому, щоб до угоди про створення коаліції національної єдності було вміщено весь текст Універсалу.

Заявлений раніше перехід НУ до опозиції позбавив правлячу більшість шансів на подолання президентського вето: антикризова коаліція нараховує 249 парламентаріїв, в опозиційні ж фракції БЮТ (плюс два соціалісти) і «Наша Україна» входить 201 депутат.

Проте навіть якщо цього разу розмови зайдуть у глухий кут, учасники коаліційної більшості не втрачають оптимізму. Регіонал Євген Кушнарьов вважає, що з економічних питань з «Нашою Україною» можна буде домовлятися. Він припускає можливість спільного голосування при прийнятті законів, які стосуватимуться бюджетної політики, питань власності, землі та соціальної політики.

Таким чином, під куполом ВР може утворитися не демократична, не антикризова, і навіть не широка коаліція, а ситуативна правляча більшість.

Окрім того, всі народні обранці від «помаранчевого» блоку, хто бажає, (так, до речі, вчинило декілька членів БЮТ) можуть приєднатися до правлячої коаліції в індивідуальному порядку.

Отже, новий старт старого коаліційного серіалу дано. Проте, погодьтеся, краще б замість чергових серій головні герої коаліційної епопеї показали б яскравий, і, головне, остаточний фінал.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати