Перейти до основного вмісту

Снiданок остарбайтера: чергова порцiя обiцянок

01 червня, 00:00

Німецький бундестаг ухвалив законопроект, який дозволяє розпочати виплати колишнім підневільним робітникам Третього рейху із спеціально створеного 1998 року фонду. За оптимістичними повідомленнями окремих ЗМІ, перші кошти на рахунки постраждалих надiйдуть уже в червні. За песимістичними (або більш реалістичними) даними, німецька сторона може в черговий раз затягнути процес виплат, скажімо, у зв’язку з перевіркою заяв остарбайтерів. Як повідомила учора «День» керівник прес-центру українського фонду «Взаєморозуміння та примирення» Раїса Бутко, в середу українською партнерською організацією до Німеччини було направлено список із 10 тисяч осіб, які в першу чергу зможуть отримати компенсації. Йдеться, зокрема, про в’язнів концтаборів та гетто, а також постраждалих, яким виповнилося 80 років. У цілому до фонду звернулися за виплатами 480 тисяч осіб, з них анкети 30 ти тисяч заявників уже готові для передачі Німеччині. Пані Бутко також нагадала, що на першому етапі колишні остарбайтери зможуть отримати 65%, а вже згодом — решту. Загалом із 10 ти мільярдівнімецьких марок, які виділила ФРН для здійснення компенсаційних виплат, на Україну припадає 1,7 млрд. Український фонд розрізняє низку категорій постраждалих, залежно від них і призначаються суми виплат. Так, в’язні концтаборів та гетто зможуть отримати по 15 тисяч німецьких марок; працівники промислових підприємств — 4,3 тис.; працівники приватних та сільських господарств — по півтори тисячі; діти, які народилися в Німеччині або яких силою вивезли туди з батьками — також по 1,5 тисячі марок.

Після доленосного рішення бундестагу представник ФРН на багатосторонніх переговорах із компенсацій Отто Граф Ламбсдорф заявив, що проблема нарешті вирішена, і тепер «фінансова риска» під питанням німецької відповідальності за експлуатацію остарбайтерів підведена остаточно. Водночас, за його словами, «моральної риски не повинно бути ніколи». Досі проблема полягала в тому, що німецькі підприємства вимагали правових гарантій, згідно з якими колишні підневільні ніколи до них не зверталися б із позовами про вiдшкодування. Сполучені Штати довгий час не погоджувалися з таким підходом і донедавна американські суди розглядали подібні заяви. Останній бар’єр було подолано, коли США пристали на німецькі умови. Тепер справа — за Берліном, який пообіцяв (до речі, ще рік тому) здійснювати виплати «швидко і небюрократично». Голова Верховної Ради України сподівається, що компенсаційні виплати жертвам нацизму, які живуть в Україні, почнуться до роковин Великої Вітчизняної війни.

Однак голова німецького фонду «Пам’ять, відповідальність, майбутнє» Міхаель Янсен в інтерв’ю «Рейтерс» повідомив, що українським та російським остарбайтерам, мабуть, доведеться чекати компенсаційних виплат до наступного року. Він пояснив таке відкладення «адміністративними затримками». Цікаво, що під час візиту в Київ на минулому тижні Янсен заявляв, що виплати почнуться з початку липня. Речник українського фонду, між тим, доречно зауважила, пославшись на досвід дотеперішніх переговорів із Німеччиною: «Їхні слова інколи не збігалися з ділом, хоча будемо сподіватися...»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати