Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

СПРОБА №6

Закон про вибори і провал імплементації — замість серії кодексів
19 січня, 00:00

Шоста «багатообіціюча» сесія Верховної Ради України завершилася. На її початку заявлялося, що це має бути сесія кодексів: на порядку денному стояло ухвалення Цивільного, Кримінального, Податкового, Бюджетного, Земельного, Митного кодексів, що мало стати, крім усього іншого, ще й кроками в напрямку європейської інтеграції та гармонізації українського законодавства з загальноєвропейськими нормами. Не сталося. Сесія запам’яталася перш за все «касетним скандалом», очевидною кризою більшості, яку багато хто, втім, не підтверджував, та й до відвертого розриву між її складовими ще не дійшло. Сесія запам’яталася фактичним початком передвиборної кампанії, коли інтереси кожної фракції чи групи переважають над загальнодержавними. Сесія запам’яталася багаторазовою відмовою депутатів голосувати за зміни до Конституції за результатами референдуму 16 квітня. Лише в останній день, учора, парламентарії погодилися створити тимчасову комісію з доопрацювання законопроекту про зміни до Конституції. Роман Зварич, депутат від Руху (Удовенка) вважає, що якби вдалося запровадити лише одну норму про право Президента на дострокове припинення повноважень Верховної Ради в разі, коли вона протягом місяця не може створити діючу більшість, або виявляється неспроможною вчасно прийняти державний бюджет одночасно із законом про більшість та опозицію, то це б привело до кардинальних змін конституційного ладу країни, причому до змін на краще. «Імплементації», тобто втілення на практиці положень минулорічного референдуму, поки що не сталося, попри все те, що на цьому наполягав Президент. Президент раніше вже заявляв, що в такому разі він буде змушений вдатися до серйозних кроків. Розшифрування цього поняття поки що не було — але багато депутатів зазначали вчора «Дню», переконані, що про розпуск Верховної Ради і про дострокові вибори поки що не йдеться, оскільки жодних підстав для цього немає.

Сесія виявилася малорезультативною. Про це ще до її закінчення з жалем говорив голова ВР Іван Плющ, якого важко запідозрити в бажанні торпедувати потрібні для країни закони, або ж спричинити дострокові вибори. Плющ, до речі, вже керував парламентом, коли в Україні відбулися дострокові вибори. Щоправда, президента.

Сказати ж, що сесія була зовсім не результативною, неможливо. В останній день роботи шостої сесії Верховної Ради депутати нарешті ухвалили в цілому Закон про вибори народних депутатів. Закон принципово новий для України, оскільки базується на пропорційній системі виборів (вибори мають відбуватися за списками партій або блоків чи об’єднань), при збереженні чотирьохвідсоткового бар’єру. Проти голосували комуністи та народні демократи.

Багато хто, в тому числі — спікер Верховної Ради Іван Плющ, лідер групи «Солідарність» Петро Порошенко, представники «Трудової України» раніше в інтерв’ю висловлювалися за збереження існуючої змішаної пропорційно- мажоритарної системи. Мотивація була різною — наприклад, депутат краще відчуває свою відповідальність перед виборцями, коли обирають саме його, а не партійний список. «Проти» — теж вагомі: важко змусити депутата, який виграв вибори, провівши газ до населених пунктів дільниці або забезпечивши разову поставку дешевих продуктів, надалі нести якусь політичну відповідальність.

Олександр Зінченко, представник фракції СДПУ (о), коментуючи журналістам ситуацію, заявив, що соціал-демократи готові до пропорційної системи, вони виступали навіть за більш високий процентний бар’єр, і що подальший розвиток ситуації можна буде прогнозувати за якийсь тиждень, коли Президент або підпише Закон про вибори, або не підпише. Питання про блокування, за словами Зінченка, зараз відкрите — все стане на свої місця за три місяці до виборів. Зараз же можна говорити лише про співпрацю.

Сьома сесія проходитиме в умовах уже відвертої передвиборної боротьби. Хоча саме на ній вперше в українській історії очікується постановка питання про створення коаліційного уряду — очевидно, з відповідними змінами до законодавства. Але те, як це буде, в якій формі, чим може завершитися, депутати зараз не беруться прогнозувати. Як і те, чи підпише Президент новий Закон про вибори.

Продовження теми на сторінці "Nota Bene"

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати