Перейти до основного вмісту

Стовiдсотковий результат

29 грудня, 00:00
Відповідаючи на запитання журналістів, чи наполягатиме команда В. Януковича на переголосуванні або на проведенні повторних виборів, уповноважений представник кандидата в Центрвиборчкомі Нестор Шуфрич зазначив, що в цьому питанні має визначитися ЦВК або Верховний Суд. Тим часом зарубіжні спостерігачі вважають результати голосування 26 грудня такими, що не підлягають сумніву. Такі висновки вчора на прес-конференціях оприлюднили, зокрема, представники Європейської мережі організацій, що спостерігають за вибо

Результати обробки 100% протоколів, оприлюднені вчора Центральною виборчою комісією, такі: за Віктора Ющенка проголосували 51,99%, або 15 115 452 виборці, що брали участь у виборах, за Віктора Януковича — 44,19%, або 12 848 087. Проти всіх — 2,34% виборців. Розрив між кандидатами, таким чином, становить 7,8%, або 2 267 365 голосів. Тепер головне питання в тому, чи вистачить Віктору Ющенку цих 2 млн. 267 тисяч голосів для того, щоб розвіяти сумніви опонентів у легітимності його майбутнього президентства? У тому числі й у Верховному Суді, куди команда Віктора Януковича ще вчора планувала звернутися з вимогою визнати неможливість встановлення достовірних результатів голосування 26 грудня.

Тим часом завершальна фаза виборчого процесу розпочалася ще позавчора, — сьогодні вона триває. Глави всіх територіальних виборчкомів країни в спеціальних паперових конвертах, на зразок тих, у які запечатують фотографії, але з хитромудрим написом «СЕК’ЮРПАК», доставляли до ЦВК оригінали протоколів, що фіксували результати волевиявлення громадян на «підзвітних» їм територіях. Уперше процес прийому документів відбувався у відкритому режимі, безпосередньо на засіданні комісії. Вміст пакетів по черзі витягували та зачитували члени Центрвиборчкому, які «курирують» контакти з цим регіоном. Процедура хоч і урочиста, проте вельми скучна й одноманітна: необхідно оприлюднити всі 226 протоколів. Надходили вони врозкид, залежно від розторопності голів ТВКів, які з’їжджалися з усіх куточків України. З міркувань безпеки супроводжувати «вантаж особливого призначення» повинні дві персони — представники обох учасників третього туру виборів.

Для вивчення отриманих паперів, перевірки їхньої законності та достовірності всередині ЦВК створено спеціальну робочу група на чолі із заступником глави комісії Мариною Ставнійчук. Остаточний результат тривалої передвиборної кампанії оприлюднять лише після того як вищезгадана комісія зробить позитивні висновки, раніше — лише попередній.

Недосвідчені в юридичних тонкощах журналісти, які вже приготувалися дізнатися прізвище третього президента України, прибувши на засідання, швидко занудьгували та почали своє розчарування вельми активно висловлювати. Це не могло сподобатися Ярославу Давидовичу, який, здається, вперше за весь час свого головування зірвався на крик: «Майте совість! Триває відповідальний процес, боронь Боже, закрадеться помилка, ви ж перші обурюватиметеся!» Ще більше голову ЦВК нервували репліки уповноваженого кандидата В. Януковича Нестора Шуфрича, який, передбачаючи оголошення не дуже сприятливих для його шефа результатів, намагався всіляко процесу перешкодити. Н. Шуфрич доречно, і не дуже, нагадував, що ЦВК згідно із законом зобов’язана виділити два дні для судового оскарження. Давидович ввічливо дякував, жестами спонукаючи співробітницю секретаріату якнайшвидше відібрати у завзятого парламентарія мікрофон. Той злісно огризався: «Тільки ви всі не чуєте цих порад! Дуже багато хто вам радить, Ярославе Васильовичу, зокрема, Верховний Суд!». Ярослав Васильович морщився, але відмовчувався. Атмосфера в залі була напруженою, але була аж ніяк не порівнянна з відчайдушним протистоянням з елементами рукоприкладства, що сталося тут 24 листопада — в день оголошення підсумків другого туру виборів.

У кулуарах уповноважений представник Віктора Ющенка Юрій Ключковський пояснив пресі, що публічний процес передачі протоколів — ще одна новація, покликана зробити виборчий процес максимально прозорим. «Раніше їх розглядали «за закритими дверима», і теоретично результат було нескладно підмінити», — сказав він. Нестор Шуфрич, підійшовши, у свою чергу запевнив присутніх, що команда колись провладного кандидата остаточно ствердилася в рішенні «по-любому оскаржити результат». «Від виборців, яких новий закон, прийнятий із подачі «Нашої України», фактично викинув за борт процесу переголосування, надійшло чимало скарг. Ми не можемо їх проігнорувати, процес підготовки офіційних документів практично завершений», — сказав парламентарій.

Сам Віктор Янукович на вечірній прес-конференції у своєму штабі конкретизував, що скарг цих — понад чотири тисячі. Із часів кардинальної зміни іміджу регулярне спілкування з пресою стало для прем’єра- відпускника традицією. Янукович, зазначаючи, що «такої» поразки не визнає ніколи», конкретизував плани: «Довіри до громадянської палати після затвердження нею відомого антиконституційного рішення немає, тому вимагатимемо розгляду питання всім суддівським складом, причому в режимі прямої телетрансляції». Нарікаючи на навмисне ускладнення процедури оскарження підсумків, В. Янукович укотре поскаржився, що, мовляв, «деякі товариші» обійшлися з ним «непорядно», зокрема «позбавивши представників у Центрвиборчкомі». А ось про свої подальші політичні проекти поки що не говорив, лише запевнив, що не просив Володимира Зубанова, який намагався минулого сесійного тижня добровільно скласти з себе депутатські повноваження, звільняти округ «під Януковича». Спрогнозувати можливість формування майбутньої парламентської опозиції в союзі з об’єднаними есдеками Янукович також не змiг, коротко резюмувавши: «Побачимо».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати