Строката команда Бідзіни
У Грузії затвердили склад нового урядуУчора новообраний парламент Грузії 88 голосами проти 54 затвердив новий склад уряду під керівництвом мільярдера Бідзіни Іванішвілі. Зокрема, міністром оборони і віце-прем’єром став Іраклій Аласанія, міністром енергетики — Каха Каладзе, міністром фінансів — Нодар Хадурі. МВС очолив Іраклій Гарібашвілі, МЗС — Майя Панджікідзе.
Новообраний прем’єр виклав основні положення програми діяльності нового уряду за назвою «Для сильної, демократичної, єдиної Грузії». Зокрема, він сказав, що уряд «зробить все для ствердження верховенства закону, для недопущення переслідування з політичних мотивів, поклопочеться про розвиток демократичних інституцій, викорінення елітарної корупції, деполітизацію правоохоронних органів».
За словами Іванішвілі, «уряд прийме конкретні ефективні заходи для подолання безробіття та бідності, з розвитку малого і середнього бізнесу і сільського господарства, з захисту прав на приватну власність, створення гідних умов населення». Іванішвілі зазначив, що «одним із найважливіших завдань уряду є доступність охорони здоров’я і освіти для кожного мешканця країни», цитують його ЗМІ.
Прем’єр-міністр Іванішвілі виступає одночасно і за нормалізацію стосунків з Росією і за подальше об’єднання з ЄС і НАТО. Представляючи вчора в грузинському парламенті програму «Для сильної, демократичної, єдиної Грузії», Іванішвілі зазначив: пріоритетом для нього є євроінтеграція.
Раніше Іванішвілі закликав новий уряд не красти грошей у грузинів. А якщо «хтось зіткнеться з якимись особистими родинними проблемами, хай прийде до нього, і він допоможе іншими шляхами». Ось лишень чи зібрався він платити урядовцям зі своєї кишені, не цілком ясно.
У той же час, він заявив, що не збирається довго затримуватися у владі. «За півтора роки я піду з політики, але не покину Грузію», — зазначив Іванішвілі.
Уряд складатиметься з 19 міністрів, серед яких — чотири жінки. Не можна не звернути уваги на те, що до його складу увійшов колишній футболіст Каха Каладзе, якого українці знають за грою в «Динамо» і який разом із Андрієм Шевченком також грав у італійському «Мілані». А ось міністерство праці, охорони здоров’я і соціального захисту, а також сільського господарства очолили міністри, які входили до уряду колишнього президента Грузії Едуарда Шеварнадзе.
«День» звернувся до грузинських експертів політолога Гії НОДІЇ та головного редактора газети «Резонанс» Лаше ТУГУШІ і попросив їх прокоментувати призначений грузинським мільярдером кабінет міністрів:
Гія НОДІА: — Це дуже строкатий склад уряду. Туди входять люди, які мають певний політичний досвід, люди, які невідомі публіці, а деякі з них взагалі не мають жодного адміністративного досвіду. Але зараз багато неясностей: як і в якому напрямку поведе країну новий уряд. Перед виборами вони давали широкі соціальні обіцянки, але зараз вони підкреслюють, що не вказували конкретних термінів їх виконання. Тому, можливо, що їхня діяльність спричинить деяку фрустрацію населення, оскільки багато хто чекає швидкого підвищення пенсії, медичного страховки тощо.
Лаша ТУГУШІ: Програма у нового уряду досить цікава. Її підтримала більшість населення Грузії. Звичайно, якісь думки висловлювати рано, оскільки вони лише почали свою роботу.
До нового уряду також увійшли люди з новими ідеями. Наприклад, міністр юстиції, яка хоче змінити і реформувати систему в кращий бік. Дуже цікавий міністр реінтеграції. Декількох міністрів з нового кабінету ми знаємо за їхньою політичною діяльністю. Поки що настрій оптимістичний і вселяє надію. Це не означає, що не буде критичних зауважень або громадські організації та медіа вирішили, що ми вже в раю.
— Останніми днями дуже багато звучить заяв Іванішвілі. Одна з них стосується того, що новий уряд ні в якому разі не повинен красти. Друга стосується того, що він залишить політику через півтора року.
Г.Н.: — Це досить дивні заяви. Багатьом спостерігачам і сам Іванішвілі здається дивною фігурою. Що стосується того, що він піде через півтора роки, то це він повторює постійно. На початку свого приходу в політику, він заявив, що прийде на два роки, але потім навіть скоротив цей термін. У бесідах він часто говорить, що не любить політику і не хоче нею займатися. Звичайно, це викликає подив: чому ж він тоді в неї прийшов і узяв на себе такі широкі зобов’язання? Чудно звучить і те, що він збирається платити вищим чиновникам зі своїх грошей. Така поведінка скоріше нагадує феодала з середньовіччя, ніж сучасного конституційного правителя. Боротьба з корупцією — завдання будь-якої держави, але для цього мають бути конституційні та правові механізми, а не особиста кишеня прем’єр-міністра.
— Як би ви прокоментували призначення на пост міністра футболіста Каладзе — людину, яка до недавнього часу була поза політикою? І як в Грузії поставилися до того, що в новому уряді буде два міністри часів Шеварднадзе?
Г.Н.: Більшість населення оцінюють призначення Каладзе негативно, оскільки він не має ніякого політичного досвіду. До цього додалося й те, що його бізнес пов’язаний з енергетикою, зокрема, з будівництвом гідроелектростанцій — це додаткове джерело скандалу.
Призначення міністрів часів Шеварднадзе — теж суперечливі. Навіть прибічники Іванішвілі, яких сьогодні більшість, негативно ставляться до цих призначень. Хоча є й інші люди, які не сприймали Саакашвілі-реформатора, — це старше покоління, якому подобається вихід з його тіні цих політиків.
Л. Т.: — Каладзе — нова людина в політиці. Але це не технократичний уряд. До нього увійшли люди, дехто з яких має певний досвід в конкретній сфері. Міністри фінансів, економіки, освіти, наприклад. У нас також виникали питання щодо деяких кандидатур, зокрема, і Каладзе, але там є професійні кадри. Можливо це і ризикований хід, але прем’єру видніше. Якщо Каладзе не зможе впоратися — проблем з його заміною не буде. Кажучи про міністрів часів Шеварднадзе, варто відзначити, що міністром юстиції при ньому був Саакашвілі, і ми не повинні так жорстко розділяти, хто коли народився. У нас маленька країна і у нас немає великих ресурсів. Якщо людина була при Шеварднадзе і у неї немає за спиною кримінальних, корупційних справ, то його кандидатура цілком можлива. Я так трагічно не дивлюся на це.
— Останнім часом дуже часто критикують Саакашвілі. Говорять навіть про суд над ним. Днями вже кандидат у міністри закордонних справ Грузії Майя Панджикідзе звинуватила владу Саакашвілі у великих поступках Росії, але при цьому, Грузія нічого не отримала натомість.
Г. Н.: — Те, що вона сказала — звичайна політична суперечка. Вона не має рації. Те, що Грузія встановила безвізовий режим для громадян Росії — це не поступка. Навпаки, це привабило більше російських туристів, що важливо для економіки Грузії. Що стосується суду над Саакашвілі — такі настрої дуже сильні в колишньому опозиційному середовищі. Це викликає серйозне занепокоєння міжнародного співтовариства. Вищі чини — Іванішвілі, майбутній міністр юстиції кажуть, що все буде в рамках правових механізмів тощо. Але оскільки міра незалежності судів стоїть під питанням, існує небезпека, що будь-які правові дії можуть заполітизовуватися і бути використані як засіб тиску на опозицію.
Л. Т.: — Він буде обіймати посаду президента ще до жовтня наступного року. Багато що було сказано стосовно того, що не буде політичного реваншу — це стосується і президента Грузії. Не можна змінювати ту позицію, з якою прийшла нова влада. Треба бути послідовним в цьому питанні. Що стосується якихось посадових осіб, які вчинили якісь кримінальні речі, пригадати, хоч би нещодавній «тюремний» скандал. Влада Саакашвілі провела деякі арешти. Проте в суспільстві є багато питань і в новому парламенті створять спеціальну комісію, яка проведе розслідування щодо порушень закону у в’язницях. Якщо виявиться, що до цього причетна влада, прокуратура і суд ухвалять об’єктивне рішення.
— Зараз надходять повідомлення про припинення мовлення телеканалу «ПИК». Існує версія, що це пов’язано зі зміною уряду, оскільки канал цей створювався як «рупор Саакашвілі». А що ви скажете із цього приводу?
Г. Н.: — Це однозначно пов’язано із цим. Незрозуміло, куди поділися гроші, які призначалися для діяльності телеканалу, оскільки він був пов’язаний із суспільним телебаченням. На жаль, ніхто не пояснив допуття, чому раніше була можлива робота каналу «ПИК», а зараз це стало проблематичним.
Л. Т.: — Не думаю, що це пов’язано зі зміною уряду. Ні журналісти каналу «ПИК», ні керівництво громадського телемовлення не говорять про це. Там виникли проблеми внутрішнього характеру, і це питання зараз дуже активно обговорюється. Тому, тут, на мій погляд, немає жодного політичного підѓрунтя. Наскільки я знаю, ці проблеми стосуються технічних речей, порушення внутрішнього договору тощо. Сподіваюся, що вони вирішаться. Нещодавно відбувся виступ обох сторін. Крім того, всі зацікавлені у вирішенні цих проблем.