Перейти до основного вмісту

Суддя виправдав Тоні Блера

30 січня, 00:00
Репутація британського прем’єр-міністра Тоні Блера врятована. Скандал, який міг спровокувати відставку відомого політика, вщухнув так, начеб нічого не було. Натомість заяви про звільнення змушені писати блерівські кривдники.

Усе розпочалося в травні минулого року, коли на телеканалі Бі-Бі-Сі пролунала сенсаційна новина: британський уряд навмисне «прикрасив» досьє щодо наявності зброї масового знищення в Іраку. Згодом стало відомо ім’я джерела інформації — військовий експерт Девід Келлі, співробітник британського міністерства оборони: кілька тижнів по тому його було знайдено мертвим. Не витримавши тиску, який чинили на нього в пресі (і можливо, в коридорах влади), він покінчив життя самогубством. Хто винуватий у смерті Келлі? Чи вводив уряд Тоні Блера в оману громадськість? Чи правильно передав у ефір відомості «бі-бі-сішний» журналіст Ендрю Гілліган? На всі ці запитання мусив знайти відповіді добре відомий на Туманному Альбіоні суддя лорд Хаттон. Упродовж 22-х днів комісія на чолі з ним заслуховувала свідчення 74-х осіб. Серед них — прем’єр- міністр країни, міністр оборони, керівник розвідувального управління МІ-6. У середу було оприлюднено суддівський звіт, автор якого намагається розставити всі крапки над «і». Головна ідея витвору лорда Хаттона полягає в тому, що уряд Тоні Блера не здійснював жодного тиску на розвідку, яка складала досьє щодо Іраку. Водночас суддя назвав «необгрунтованими» звинувачення Бі Бі-Сі, мовляв, урядовціспеціально включили до «іракського» документа пасаж, що Багдад упродовж 45 хвилин спроможний приготуватися до атаки зброєю масового знищення. Лорд Хаттон звинуватив Бі-Бі-Сі в тому, що журналіст Ендрю Гілліган передав свій репортаж до ефіру без будь-якого попереднього редакційного контролю. Існуючу ж на каналі редакційну систему суддя назвав недосконалою.

Усе нібито стало на свої місця. Бі Бі Сі визнало свою вину, а голова ради опікунів британської телерадіокорпорації Гевін Девіс написав заяву про звільнення. Проте преса (як британська, так і світова) обрушилась на висновки Хаттона із неймовірною критикою й численними зауваженнями. Більшість експертів шпиняє служителя Феміди через те, що він опустив найсуттєвішу деталь — так і не з’ясовано головного питання, через яке й почався скандал: де в Іраку зброя масового знищення? Канал Бі Бі Сі, справді, виявивсянеправим, оскільки його журналісти не змогли довести факт тиску уряду на розвідувальне управління. Однак уже зараз можна сказати з 99-відсотковою впевненістю, що британське досьє по Іраку було складено на бозна-яких даних. Лорд Хаттон робить зауваження Бі-Бі-Сі, мовляв, журналісти мали б перевірити інформацію, перш ніж видавати в ефір. Однак з якихось причин аналогічного зауваження він не робить у бік уряду, адже рішення про початок війни приймалося, як тепер стає зрозумілим, на інформації з украй ненадійних джерел. Аналогічні зауваження можуть стосуватися й американських розвідників. У Сполучених Штатах, щоправда, невеличкими порціями вже починають визнавати — а зброї-то в Саддама, напевно, не було... Девід Кей, який до минулого тижня керував пошуками забороненого озброєння в Іраку, заявив: «Я не думаю, що воно існувало». Згодом держсекретар Штатів Колін Пауелл визнав, що зброю можуть ніколи не знайти. Навіть президент Джордж Буш почав говорити акуратніше: в щорічному посланні він казав не про озброєння, а про «діяльність в рамках програм, пов’язаних зі зброєю масового знищення». Лише в Британії не поспішають з аналогічними висновками. «Подібно до двох японських вояків, які стріляють зі своєї засідки, тому що їм ніхто не сказав про завершення війни, Тоні Блер і сповнений віри лейтенант Джек Стро залишаються на своїх позиціях, хоча їхні командири давно здалися», — пише британська «Гардіан». Видання припускає, що прем’єр- міністр спеціально мовчав про явні речі через те, що лорд Хаттон проводив своє розслідування.

Процес «великого прання» завершено із цілковитим «відмиванням» авторитету відомого політика. Сьогодні свято «чистоти» на вулиці Тоні Блера. Однак скільки ще «брудної білизни» винесуть із урядового будинку, не береться сказати ніхто. Цілком можливо, що тоді «відбілитися» не дозволить жоден миючий засіб чи суддя...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати