Перейти до основного вмісту

Свято над святами

22 березня, 00:00

Наближається велике всехристиянське свято Великодня — свято Воскресіння Христа, хоча християни світу не завжди святкують його в один і той самий день. Трапляються, проте, такі роки (наприклад, 2006 рік), у які всі віруючі християни святкують Великдень одночасно. Шкода! Практика кількох сторіч свідчить, що збіг святкування Великодня аж ніяк не приводить католиків, протестантів і православних до бажання святкувати разом. Читачам «Дня» добре відомо, що неузгодження днів Великодня між християнами різних конфесій найбільше пов’язане з різними церковними календарями, за якими вчені-астрологи вираховують святковий день. Цього року, наприклад, розрив між західними і більшістю східних християн сягає понад місяць: західний Великдень святкується 23 березня, тобто відразу після весняного рівнодення, а східний — 27 квітня!

Саме слово «пасха» у перекладі зі староєврейської означає «перехід» — перехід від землі до неба, від смерті до життя вічного — до Воскресіння Христа. У перші століття християнства для віруючих була пасхальною кожна неділя, та починаючи з III століття, святкування Великодня втратило постійний день і може відбуватися — у великому діапазоні в різні роки — в один із недільних днів календаря. Вирахування дня християнського Великодня є вельми складною науковою справою — цей день залежить від місячного й сонячного циклів і від прийнятого календаря — григоріанського чи юліанського (тому католицький і православний Великдень зазвичай не співпадають). В I столітті свято християнської віри відзначалося християнами разом з іудейським Песах — цього дня іудеї та християни разом чекали пришестя Месії.

Згодом більшість церков перенесла святкування на першу неділю після іудейського Великодня, бо Ісус Христос був страчений у день єврейського Великодня і воскрес за два дні після нього. Для вирахування дня святкування в наші дні використовуються не лише інструменти, але також деякі загальні умови, а саме — християнський Великдень має відбуватися після єврейського та після дня весняного рівнодення, а також у першу неділю після повного місяця. Західна церква при цьому користується григоріанським календарем, через що католицький Великдень іноді святкується раніше за іудейський або в один із ним день, а також може випереджати православний більш ніж на місяць (як цього року).

Отже, 23 березня святкують Великдень католики і більшість протестантів.

А що стосується відмінностей у святкуванні великого Воскресіння Христового, то відзначимо тут лише одну обставину: католицька і протестантська церкви роблять набагато більший акцент на святковій доброчинності, ніж православна церква. Так було ще з часів середньовіччя; а в нові часи католицька церква сформулювала серйозну, ретельну соціальну доктрину, значно розвиненішу, ніж ті, що їх використовують інші християнські церкви. Відомий теолог католицької церкви кардинал Хеффнер визначив соціальне вчення католицької церкви як «сукупність соціально-філософських (відповідно до соціальної природи людини) і соціально-теологічних (узятих із християнського вчення про спасіння) знань щодо устрою людського суспільства і конкретних суспільно-практичних норм і зобов’язань, що звідси випливають». Таким чином, католицька церква запропонувала своє тлумачення теорії природного права, що поєднує релігійні та гуманістичні ідеї.

Вранці у Великодню неділю після богослужіння діти й молодь обходять будинки з піснями і вітаннями, схожими на українські різдвяні колядки. Серед великодніх розваг найпопулярнішими є ігри з фарбованими яйцями. Протягом усього Великоднього тижня відвідуються богослужіння в костьолах, тривають вуличні вистави на релігійні теми, а також відвідування театрів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати